Bez dogmatu

Autor: Henryk Sienkiewicz

W Bez dogmatu zobaczymy zupełnie innego Sienkiewicza niż ten. którego poznaliśmy dzięki jego powieściom historycznym. zapewniającym mu po dziś dzień sławę. Tym razem pisarz stworzył utwór o czasach mu współczesnych. podejmujący problem człowieka końca XIX wieku. pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu w życiu. do którego mógłby dążyć. Ze względu na tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Dla wielu młodych ludzi Bez dogmatu była diagnozą ich pokolenia.

Bohaterem powieści jest pochodzący z bogatej szlacheckiej rodziny Leon Płoszowski. Inteligentny. utalentowany i wszechstronnie wykształcony nie może jednak znaleźć miejsca w życiu. które upływa mu bezproduktywnie na rozrywkach. bywa

Wydawnictwo: Psychoskok

Cena: 3


Druga ręka

Autor: Bonowicz Wojciech

„Druga ręka” to w pewnym sensie książka jubileuszowa. z wyraźnymi odniesieniami do okrągłej rocznicy 50.urodzin; częściowo książka autotematyczna. Utwory będące ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów (wiersze ‚społeczne’. będące zapisem pewnych scen czy sytuacji) sąsiadują tu z tekstami zainspirowanymi przez czeskich surrealistów. Poeta nie wstydzi się pokazać. ile komu zawdzięcza; stąd tytuł tomu. A jednocześnie każe myśleć o drugiej ręce każdego poety – tej. która nie pisze…

Ciekawią mnie wiersze. które operują stosunkowo prostymi środkami. posługują się prostym rysunkiem. a intrygują i wprowadzają czytelników w stan lekkiej dezorientacji. Mam nadzieję. że wiersze z ‚Drugiej ręki’ takie są.

Wydawnictwo: a5

Cena: 19.9szkic pejzażu, sławomir godek, gta v straż pożarna mapa, stowarzyszenie umarłych poetów książka pdf, szkoda niemajątkowa, ojcze, pamięć światłości, człowiek i pies, nero made man, bez przebaczenia agnieszka lingas-łoniewska, davida icke, kamery henryk, nieodgadniona pdf, wanda markowska prometeusz pdf, strzały w kopenhadze, fizjoterapia w reumatologii pdf…