Przestrzenie Wszechświata. Od geometrii do kosmologii

Autor: Michał Heller

Książka Przestrzenie wszechświata miała być kontynuacją Boga i geometrii i w pewnym sensie nią jest – ale tylko w pewnym sensie. Od czasów Newtona (tamta książka kończyła się na Newtonie) historia geometrii nabrała przyspieszenia i potem można ją śledzić już tylko bardzo wybiórczo. Zmienił się także charakter jej oddziaływań z resztą kultury.

Gdy przy końcu lektury tej książki (uzupełnionej. być może. wcześniejszą lekturą Boga i geometrii) ogarniamy rozwój geometrii od starożytnych Greków do geometrii nieprzemiennej i syntetycznej geometrii różniczkowej. uderza nas niezwykła skuteczność racjonalnej myśli. Owszem. historia geometrii składa się z powikłanych dziejów ludzi. którzy ją tworzyli – ich wzlotów i dramatów – ale na labirynt ludzkich przygód nakłada się coś. co wyrasta ponad wszystkie ludzkie uwikłania. coś. co jest wprawdzie produktem ludzkich umysłów. ale swoją racjonalnością i systematycznym narastaniem nie jest podobne do niczego. co ludzie kiedykolwiek stworzyli. Grecy i późniejsze czasy aż do nowoczesności łączyły tę racjonalność z Bóstwem. ludzie Oświecenia woleli mówić o Ponadludzkim Rozumie. a my po prostu tę Racjonalność eksploatujemy. nieustannie ją tym samym pomnażając ponad nasze własne ograniczenia. Rzecz w tym. że nasze ludzkie uwikłania. nawyki myślowe i językowe przyzwyczajenia nie mają tu wielkiego znaczenia. Dzieje geometrii i jej zastosowań do badania świata pokazują. że pozostajemy w służbie Czegoś. co nas obejmuje i ponad nas wykracza.

Filozoficzne i teologiczne przesłanie całej tej długiej (ale niezakończonej) historii od przed-Euklidesem do po-Einsteinie jest wyraźnie czytelne: badając wszechświat. stawiamy czoła Wielkiej Racjonalności

                                                                                                                                                                                                             Michał Heller

Michał Heller –  uczony. kosmolog. filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor m.in. książek Filozofia przypadku (CCPress 2012); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013); Granice nauki (CCPress 2014); Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (CCPress 2015).

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Cena: 45.9


Krzyżowiec Wilfred

Autor: A. Fowler Lutz

Książka ta to zbiór legend i uroczych historii o zdumiewających dokonaniach Dzieciątka Jezus. Wiele z nich odkrywa przed dziećmi mnóstwo sposobów w jakie pomaga im. gdy są nieszczęśliwe czy dotknięte chorobą. Każda ukazuje prostotę dobra oraz wiarę zwykłych ludzi. których nie zaskakują cuda. W tych opowieściach nawet tych cudów oczekują!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu

Cena: 14.9


Zdrowie publiczne. Rozdział 16

Autor: Anna Jabłońska Chmielewska

ROZDZIAŁ 16 Z PUBLIKACJI PT. ‚ZDROWIE PUBLICZNE’ REDAKCJA NAUKOWA TERESA BERNADETTA KULIK. ANNA PACIAN. Zdrowie Publiczne jest dziedziną interdyscyplinarną skupiającą zagadnienia zarówno z zakresu medycyny. ekonomii. prawa. zarządzania. jak i socjologii oraz psychologii.

W podręczniku omówiono zagadnienia z różnych obszarów zdrowia publicznego. Koncentrują się one wokół:

· koncepcji zdrowia w medycynie.

· polityki zdrowotnej.

· współczesnych zagrożeń zdrowia jednostki i rodziny.

· profilaktyki zdrowotnej w Polsce i w krajach europejskich.

· profilaktyki chorób społecznych i cywilizacyjnych.

· zagrożeń zdrowia psychicznego.

8.85: https://woblink.com/ebook/mikrobiologia-w-kosmetologii-rozdzial-12-13-eugenia-gospodarek-agnieszka-mikucka-29416u

Cena: Agnieszka Mikuckaksiega milosci, tajemnica zielonej pieczęci pdf, graveyard keeper coal, abonament ebook, anna seretny, jezu ty się tym zajmij książka pdf, szantaż emocjonalny w małżeństwie, gta 5 mapa, słodki romeo pdf, podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego walewska, niebezpieczna psychologia, pan samochodzik i skarb atanaryka, nowela bolesława prusa, kuracja życia książka, mass effect andromeda poradnik pdf, tiger 3 podręcznik…