Kobiety i futbol

Autor: Burzynski Jared

ALFABET. KTÓRY KOMPLEKSOWO. RZETELNIE I CIEKAWIE OPISUJE ŚWIAT KOBIECEJ PIŁKI NOŻNEJ

Gary Lineker. legendarny angielski piłkarz. powiedział kiedyś. że futbol to taka gra. w której dwudziestu dwóch mężczyzn biega za piłką. a na końcu i tak wygrywają Niemcy. I o ile z drugą częścią tej często cytowanej wypowiedzi można polemizować. o tyle pierwsza jest zwyczajnie nieprawdziwa. Nie tylko mężczyźni potrafią biegać za piłką. I choć maskulinizacja piłkarskiego środowiska jest w niektórych krajach nadal bardzo silna. a krzywdzące połowę ludzkości stereotypy są w wielu kulturach mocno zakorzenione. w ostatnich latach wiele się zmieniło. Wkroczyliśmy w epokę dynamicznego rozwoju żeńskiego futbolu. a obejmująca kolejne kraje intensywna ekspansja kobiecej piłki jest już nie do zatrzymania.

Jared Bu

11.9: https://woblink.com/ebook/wichrowe-opowiesci-barbara-wrzesinska-magdalena-wrzesinska-133846u

Cena: Magdalena Wrzesińska


Drzewa w moim lesie

Autor: Bernd Heinrich

Bernd Heinrich już jako dziesięcioletni chłopiec znał las na wylot. Gdy został profesorem biologii. kupił leśną działkę w stanie Maine. postawił na niej niewielką chatkę i zaczął obserwować. badać i poznawać drzewa. „Drzewa w moim lesie” to podsumowanie kilkudziesięciu lat tych leśnych przygód i osobistych doświadczeń.

Nawiązując do klasycznego pisarstwa przyrodniczego. Heinrich dzieli się z czytelnikiem osobistymi refleksjami i eseistyczną erudycją. Drzewa widziane oczami naukowca i miłośnika przyrody to istoty niezwykłe. Uczestniczą w „wyścigu zbrojeń”. dopasowują się i przystosowują. Jedne dożywają sędziwego wieku. inne giną młodo. Nieobcy jest im stres. Potrafią sygnalizować. że zamierzają wydać nasiona. aby zachęcić sąsiadów do tego samego. Porozumiewają się. ale nie potrafimy ich zrozumieć. bo zbyt słabo znamy ich język. Heinrich w fascynujący sposób pokazuje. jak las potrafi sam sobą zarządzać. I dodaje: „ratując jeden gatunek zwierząt lub połać lasu. ratujemy świat”.

Oto leśna biografia stworzona przez naukowca. właściciela i opiekuna lasu na Adam Hill. Lasu. który dla Bernda Heinricha od dziesięcioleci jest laboratorium. salą wykładową i wielką pasją.

Książka otrzymała Nagrodę Literacką Nowej Anglii w kategorii literatury faktu oraz Nagrodę im. Franklina Fairbanksa.

„Nie mogę pojąć. że napisał tyle książek. a każda kolejna dotyczy innego wycinka natury. Ale może tak właśnie się dzieje. kiedy cały swój czas poświęcasz na obserwację: cierpliwą. wnikliwą. niezakłóconą bodźcami z zewnątrz. Heinrich robi to od ponad pół wieku. stawia pytania i samodzielnie szuka na nie odpowiedzi. Jego laboratorium jest las. w którym wybudował chatę. Oto posłaniec z czasów. gdy wiedza była skarbem. a nie czymś dostępnym za jednym kliknięciem. Z czytaniem Heinricha jest jak z drzewami. ich długowiecznością i tym uporczywym dążeniem ku niebu – trudno o lepszą lekcję pokory.” Adam Robiński

„„Drzewa w moim lesie” to liryczne świadectwo oszałamiającej złożoności świata natury. a zarazem niezwykły zapis historii człowieka. który chcąc zmienić świat. zaczyna od swojego kawałka ziemi.” „Kirkus Reviews”

„Pełne pasji i zaangażowania studium miejsca. w którym subtelności okazują się istotniejsze od widowiskowych zjawisk. a wiedza naukowa pięknie splata się z osobistymi wspomnieniami.” „The New York Times”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 26.9


Amerykanin w Warszawie

Autor: Hugh Gibson

Hugh S. Gibson. młody amerykański dyplomata. w kwietniu 1919 roku otrzymał zaskakującą propozycję objęcia stanowiska ministra pełnomocnego Stanów Zjednoczonych w Polsce. Szybko zorientował się w towarzyskich oraz politycznych układach. komentując je w dowcipny sposób i wnikliwą spostrzegawczością. Nakreślone przez niego wyraziste portrety głównych polskich przywódców politycznych. a także opisy odradzającego się kraju do dziś zachwycają trafnością i świeżością spojrzenia.

 

Starannie wybrane teksty dają Czytelnikowi możliwość spojrzenia zza kulis na dramatyczne wydarzenia pierwszych lat II RP. Rzeczowe służbowe analizy i nieocenzurowane prywatne treści są ze sobą ściśle powiązane.

Dokumenty zaczerpnięte z raportów. które Gibson regula

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 7.99stanisław lem katar, zbigniew greń, kindle format mobi, warcraft audiobook, marzena kidacka, tylko ze mną abbi glines pdf, arabska corka, szustak kazania, witkiewicz narkotyki, finanse publiczne test, poradnik emeryta, zarażać, www napoleonv pl, perswazyjny poker, apteka zawiszy kod rabatowy…