Under the Tonto Rim

Autor: Zane Grey

Over 30 million Zane Grey paperbacks sold since 1954. Lucy Watson has finally escaped from the town where she grew up. She takes a job as a state welfare worker and travels to distant Cedar Ridge to help „primitive” backwoods families improve their lives. She quickly overcomes their fears. and achieves popularity by the practical results of her work. From the grandeur of the old forests. loomed over by the immense Rim Rock. to the love of the children whose lives she can make more inviting. Lucy feels her soul expanding in its new setting. But amid the strapping hunters and uncouth drinkers. Lucy realizes that the life most likely to change is her own!

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 5.51


Under the Tonto Rim

Autor: Zane Grey

Over 30 million Zane Grey paperbacks sold since 1954. Lucy Watson has finally escaped from the town where she grew up. She takes a job as a state welfare worker and travels to distant Cedar Ridge to help „primitive” backwoods families improve their lives. She quickly overcomes their fears. and achieves popularity by the practical results of her work. From the grandeur of the old forests. loomed over by the immense Rim Rock. to the love of the children whose lives she can make more inviting. Lucy feels her soul expanding in its new setting. But amid the strapping hunters and uncouth drinkers. Lucy realizes that the life most likely to change is her own!

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 5.51


https://woblink.com/product-publication/download/31666/epub

1:

:

Cena:


Miesięcznik ZNAK nr 749: Geny. Projektowanie czy loteria?

Autor: autor zbiorowy

‚Zapisane w genach Naukowcy potrafią dziś już nie tylko „czytać”. ale i coraz lepiej „pisać” kod genetyczny. Nowa metoda edycji ludzkiego genomu (CRISPR) pewnie już wkrótce przyniesie Nagrodę Nobla jej twórczyniom. Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudnie. Tempa nabiera więc także – prowadzona od lat – filozoficzna debata o selekcji i ulepszaniu ludzkich zarodków. Pozwala nam ona pomyśleć o tym. co jesteśmy w stanie zrobić dla „dobrego startu” naszych dzieci oraz w jakim społeczeństwie chcemy żyć. O co spierają się transhumaniści i biokonserwatyści? Co zmieniły nowe badania nad redagowaniem genomu? Dlaczego lepiej zaufać naturalnej loterii genów niż biotechnologicznemu projektowi? Czy świat bez wad genetycznych byłby lepszy?’

Wydawnictwo: Znak

Cena:


ISBN

9788374828321: Wydawnictwo

Format

13.5: https://woblink.com/ebook/przyjmij-jego-wyzwanie-michal-olszewski-31467u

Cena:witold ptak, vetulani bez ograniczeń, cassandra clare królowa powietrza i ciemności pdf, elle kennedy pościg chomikuj, średniowieczne przekleństwa, unfuck yourself napraw się, magia zabija, bogowie edenu pdf, e.e. tokarczuk, testy organiczne, audiobook darmowy, orwell folwark zwierzęcy pdf, biologia materiały do matury pdf, dalej jest noc recenzja, marek garbicz, bitwa wśród gwiazd…