Atala. czyli Miłość dwojga dzikich na pustyni. Atala. ou Les Amours de deux sauvages dans le désert

Autor: François-René De Chateaubriand

Książka w dwóch wersjach językowych: polskiej i francuskiej. Version bilingue: polonaise et française. Akcja utworu rozgrywa się w XVIII wieku w Luizjanie nad brzegami Missisipi. Podczas polowania na bobry stary Indianin Szaktas opowiada młodemu Francuzowi Renému. którego nieszczęścia wygnały z ojczyzny. historię swej młodzieńczej miłości. Wzięty do niewoli przez nieprzyjacielskie plemię został uwolniony przez młodą Indiankę Atalę. Atala uciekła wraz z Szaktasem do puszczy. Przez miesiąc zbiegowie wymykali się pogoni. Po drodze Szaktas odkrył. że jego wybawicielka i ukochana jest chrześcijanką. Wyczerpani pościgiem Atala i Szaktas dotarli do wioski skupionej wokół pustelni ojca Aubry. Atala zakochała się w Sza

10: https://woblink.com/ebook/mistrz-zachariusz-maitre-zacharius-jules-verne-17709u

Cena:


1

:

:

Cena:


Przekaz Elfi Nitche

Autor: Alena Mrazova

„Przekaz Elfi Nitche” Aleny Mrazovej to opowieść po trosze o każdym z nas. Bo nikt przecież nie jest oderwany od korzeni. nikt nie jest wolny od refleksji dotyczącej własnej przeszłości. przodków. Nikt nie jest również wolny od zastanowienia się: kim jestem i dlaczego jestem taki a nie inny? Zastanawiamy się niejednokrotnie. czy nosimy w sobie jakieś fragmenty naszych prababek. dziadków a jeśli tak. to jakie… Alena Mrazova w swoim „Przekazie…” oprowadza nas po świecie. który jednocześniejest i daleki. i bardzo. bardzo bliski. Odnajdujemy w jej opowieści. między innymi. tęsknotę za bezpowrotnym: Gdzie są mieszkańcy tego miasta? Zasnęli na półkach bibliotecznych. między wierszami? Czy jednak jest to zniknięcie zupełnie bezpowrotne? Czy też wraca… choć by smakiem miętowych cukierków zjadanych zachłannie w dzieciństwie? Opowiadanie Aleny Mrazovej to rodzaj wędrówki. w którą zabiera ona Czytelnika. Wędrówki pełnej zarówno scen realistycznych. jak i swego rodzaju magii. Pisarce udało się połączyć te dwa światy w sposób ciekawy. bez trudu podróżujemy (wraz z małą przewodniczką Elfi Nitche) przez czasoprzestrzeń. Autorka uświadamia nam. jak ogromną siłę i znaczenie posiada nasza pamięć. Droga z przeszłości do przyszłości (a może z przyszłości do przeszłości?) bywa. niestety. bolesna: Tylko w oddali słyszę stukot kopyt czarnych koni.Tam jest moja droga. która prowadzi aż po horyzont w innym kraju. w tym samym krajobrazie. (…) Zużyte podeszwy rozpadają się. palce nóg zagłębiają się w pyle. W tej poetyckiej prozie odnajdziemy również zadziwienie i mnóstwo typowo egzystencjalnych refleksji (wzbogaconych między innymi o nawiązania do muzyki i świata baśni). Odnajdziemy lęk przed nawałnicą cywilizacyjną. która niekiedy wydaje się być zbyt brutalna. a wszelkie stacje i ślady pamięci są dla niej bez znaczenia. Może dlatego autorka pisze: Chcę wyłączyć XXI wiek. jednak nie mogę znaleźć kontaktu. „Przekaz Elfi Nitche” jest również opowieścią o tym. jak ważny jest dialog międzypokoleniowy. jakim śladem odciska się w naszej pamięci i jak potrafi tę pamięć uruchomić. Myślę sobie. że Czas i Pamięć to dwa słowa. z którymi mocno związany jest „Przekaz…” Aleny Mrazovej. Czytając. nie sposób oprzeć się wrażeniu. że… Nie ma przeszłości ani przyszłości. Jest tylko wszechogarniająca teraźniejszość – jak twierdził Henri Bergson. Monika Maliszewska-Gruca

Wydawnictwo: Albus

Cena: 25pomnik westerplatte kolorowanka, michał pszczółkowski, misia bela, ojciec klimuszko zioła książka pdf, książki po angielsku dla początkujących pdf, testy dla 2 klasy podstawowej do wydrukowania, na sposób warrena buffetta, olga tokarczuk opowiadania, koniec samotności wiśniewski, konstytucja stanów zjednoczonych tekst, przemoc seksualna wobec dziecka, jak mniej myśleć audiobook, zródła prawa, sasza hady, dostojewski pdf, gry codzienne, zakazana archeologia pdf, młodość w literaturze, jak straciłem na giełdzie milion dolarów…