https://woblink.com/product-publication/download/28103/epub

1:

:

Cena:


ISBN

9788381011020: Wydawnictwo

Format

19.9: https://woblink.com/ebook/tiara-i-korona-tom-1-teodor-jeske-choinski-28519u

Cena:


The Case of Charles Dexter Ward

Autor: H.P. Lovecraft

Despite being a horror story about necromancers. mutated creatures and summoning rituals. The Case of Dexter Ward is at its heart a cautionary tale about knowledge. As the story progresses. the full extent of Charles Dexter Ward’s madness is slowly revealed until the evil of the past seems ready to burst into the present with horrific consequences. Charles Dexter Ward is the scion of a well established Providence family who begins investigating esoteric matters and discovers that an ancestor. Joseph Curwen. was killed by a terrified town when they discovered his unhallowed necromantic studies. Here Lovecraft used all his talent to freak all his readers with a diabolic scheme filled with a frightful environment full of madness! The main character has discovered through Joseph Curwen’s manuscripts (An ancient resident involved with macabre subjects) some obscurities of the underworld. The more he gets involved with those things. the more he changes in a queer and sinister way. All the facts about the terrible deeds of Mr. Curwen and Charles’s insane behavior are described step by step by a third person (Charles’s doctor. Mr. Willett).

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Kamerzysta

Autor: Marc Raabe

Ciemne schody.
Piwnica.
Uchylone drzwi…
Serce wali jak szalone. ale ciekawość jest silniejsza…
Jedenastoletni Gabriel nie powinien nigdy zapomnieć tego. co zobaczył w laboratorium fotograficznym ojca. Ale dzięki wieloletniej terapii w szpitalu psychiatrycznym wyparł z pamięci tę straszną noc. gdy zginęli jego rodzice. a dom doszczętnie spłonął.
Dwadzieścia dziewięć lat później prowadzi normalne życie. pracuje w firmie ochroniarskiej… i nadal nic nie pamięta. Aż do dnia. gdy alarm w środku nocy wzywa go do opuszczonego domu.

Ciemne schody.
Piwnica.
I ten sam strach chłopca. który stoi na progu przerażającej tajemnicy.

Ale to dopiero początek koszmaru. Tego wieczoru spodziewająca się dziecka dziewczyna Gabriela zostaje porwana. Zginie. je

:

Cena:paweł skuczyński, waldemar kulej, agnieszka budzyńska daca, rachunek wyrównawczy w geodezji pdf, zdanie złożone podrzędnie okolicznikowe celu, rzeka kłamstw online, grzech sodomii, joanna bednarz, sciezki polnocy, robert greene sztuka uwodzenia, błękitny zamek pdf, klasówkowo testy przyroda klasa 4, szkoła animacji, wycena przedsiębiorstw, e libra, rogala zapłata, dwór skrzydeł i zguby pdf, przepowiednie św michaldy, trevor noah nielegalny, świat dysku terry pratchett, drach szczepan twardoch, parafrazowanie online, metody badawcze w pedagogice, zona szejka…