Rewolucja kulturalna

Autor: Frank Dikotter

Po gospodarczej klęsce Wielkiego Skoku Naprzód. który w latach 1958–1962 kosztował życie dziesiątki milionów ludzi. starzejący się Mao musiał ratować swoją pozycję i pozbyć się wrogów. Oficjalnym celem rewolucji kulturalnej było oczyszczenie kraju z elementów burżuazyjnych i kapitalistycznych. które – jak twierdził Przewodniczący – stanowiły zagrożenie dla komunistycznej ideologii. Mao wykorzystał jednak tę okazję. by wystąpić przeciwko współpracownikom. w tym także wieloletnim towarzyszom broni.

Chińscy uczniowie i studenci powołali do życia Czerwoną Gwardię. przysięgając bronić Przewodniczącego aż do śmierci. Wkrótce jednak z jej szeregów wyłoniły się rywalizujące ze sobą frakcje. które w imię czystości rewolucji toczyły regularne uliczne walki. W kraju zapanował chaos. interweniowało wojsko. Krwawe czystki dotknęły co pięćdziesiątego obywatela. a konsekwencje rewolucji kulturalnej były dotkliwie odczuwane przez lata.

Dostęp do świeżo odtajnionych dokumentów. raportów służby bezpieczeństwa i nieocenzurowanych wersji przemówień przywódców partyjnych pozwolił Frankowi Dikötterowi w nowatorski i niezwykle klarowny sposób opisać kolejne ciemne karty najnowszej historii Chin.

„Rewelacyjne studium burzliwych czasów rewolucji kulturalnej w Chinach. Dikötter opowiada wstrząsającą historię niewiarygodnego cierpienia. łącząc twarde dane historyczne z poruszającymi świadectwami tamtych czasów. „Rewolucja kulturalna” to doskonała kontynuacja „Wielkiego głodu i Tragedii wyzwolenia”.” „Kirkus Reviews”

„Gdyby „Rewolucja kulturalna” była szeroko dostępna w Chinach. mogłaby zagrozić panującemu aktualnie reżimowi. Książka Diköttera pomaga zrozumieć współczesne Chiny.” „The New York Times Book Review”

„Świetnie opracowana i rewelacyjnie napisana książka Diköttera o przyczynach i konsekwencjach rewolucji kulturalnej w Chinach jest istotnym przypomnieniem tragedii. do której doprowadził ostatni eksperyment Mao.” „The Guardian”

„Ostatnia część wspaniałej trylogii historycznej Franka Diköttera. […] Ta genialna książka nie pozostawia czytelnikowi żadnych wątpliwości: Mao niemal zrujnował Chiny. zostawiając po sobie w spadku atmosferę paranoi. którą przez lata utrzymywały kolejne dyktatury i która jest tak dobrze widoczna u współczesnego autokraty Xi Jinpinga.” „The Sunday Times”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 37.9


Zespół 7 – ‚Przychody. dochody i koszty’ po zmianach

Autor: Izabela Motowilczuk

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa. budżetów jednostek samorządu terytorialnego. jednostek budżetowych. samorządowych zakładów budżetowych. państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911). To ważny akt prawny dla księgowych. Dlatego w 2018 r. ukaże się seria poradników. w których zostaną omówione aktualne zasady prowadzenia ewidencji księgowej w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.

Poradniki będą napisane w formie komentarza do poszczególnych zespołów kont – od zespołu

31: https://woblink.com/ebook/test-jolanta-holzer-samuel-milewski-130033u

Cena: Samuel Milewski


Wsparcie nowych inwestycji

Autor: Tomasz Krywan

30 czerwca 2018 r. wprowadzono nowy mechanizm udzielania przedsiębiorcom wsparcia w podejmowaniu nowych inwestycji na terytorium Polski. Nowe zasady wprowadziła ustawa z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1162). Co ważne. nowe regulacje niejako uzupełniły przepisy dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. W publikacji przedstawiono jak skorzystać z nowych form pomocy publicznej i jak nowe regulacje wpłyną na prawa i obowiązki działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Wydawnictwo: INFOR

Cena: 9.9


The Dom

Autor: Jan Błaszczak

„Mecenas”. „filantrop”. „magnetyczna osobowość”. „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się wiele. Polak. który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanley’s Bar. gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy. The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty. najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje. a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin. o którym polskie archiwa uparcie milczą?

Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki. organizatorzy punkowych koncertów z lat 70.. artyści wizualni. międzynarodowej sławy kompozytorzy. księża z nowojorskich parafii. afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

A opowieść o Tolkinie jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza. gdzie od lat słodki zapach marihuany miesza się z rześkim powietrzem znad East River. Po mieście. którego mieszkańcy. jak niegdyś Stanley Tolkin. próbują realizować swój „American dream”.

„Skoro Nowy Jork był sceną dla tylu zjawisk kulturalnych XX wieku. gdzie w tym wszystkim była Polonia? I co jeśli kaowcem. który w przełomowym momencie wpływał na oblicze miasta. był Polak? Jan Błaszczak jest świetnym. uważnym i wnikliwym miejskim przewodnikiem. Na każdym rogu jego Lower East Side kryją się ślady jakiejś wielkiej historii. a na każdej stronie jego książki jakiś zaskakujący fakt.” Bartek Chaciński

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 35.9podstawy żywienia i dietoterapia pdf, erotyk książki, klucz zagłady, chlopak ktory o mnie walczyl pdf chomikuj, zając kolorowanka chomikuj, śliwa top king, ogińska bulik, mobi pl, kraszpip, odaliski, księżna olga, czeskie miasto nad nysą łużycką, leszek balcerowicz wacław balcerowicz, dzieci z leszczynowej górki streszczenie, piraci nowego świata 3, without merit chomikuj, wyspa diabłów, powtórzenie historia egzamin gimnazjalny, dokumentacja pielęgniarska, zemsta i przebaczenie tom 6, dwadzieścia pięć, fizjoterapia kliniczna…