Przezroczyste głowy

Autor: Daniel Odija

Śmierć czai się na każdej stronie… Pierwsza od ośmiu lat książka Daniela Odiji. O narodzinach. życiu i śmierci.

Na kartach swej nowej książki Daniel Odija zagląda w przezroczyste głowy swoich „innych” bohaterów. Oni zaś – przypadkowo spotkane osoby. grupy. rodziny – opowiadają o samotności. traumie. szaleństwie. godzeniu się z tym. co przyniosło życie i w końcu o śmierci. W tym ich rozgadanym świecie słowa wybuchają jak bomba w przepełnionym pociągu. Każdy ma swoją historię. którą uważa za najważniejszą. Każdy ma swoją tajemnicę i rozterkę. których nie chciałby wyjawić:

Głowy opowiadały:

Ta o swoim życiu. tamta o swoim umieraniu.

Kolejna narzekała. gdy następna wychwalała.

Kłębiły się w nich nienawiść i miłość.

wybaczenie i przekleństwo. nuda i euforia.

Kilkadziesiąt monologów łączy pragnienie intymnych wyznań. Opowieści jak rzeka wypływają jedna z drugiej i jedna w drugiej znikają. Dowiadujemy się o pijanym pływaku. którego uwiodła woda. O samotnym kierowcy zjadanym przez wyrzuty sumienia. O jednonogim tancerzu. O kwiatach z papieru. pachnących perfumami śmierci. I pisarzu. który w swojej książce ożywił zidiociałe odbicie samego siebie. by natychmiast je. czyli siebie. uśmiercić. Tak. najważniejszym bohaterem tej chwytającej za gardło prozy jest śmierć. Ona. jak dominujący akord. nasyca opowieści o życiu. nadaje głęboki sens codzienności i najdrobniejszym detalom. a samym mówiącym – barwę i kontrast.

Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik. dziennikarz. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) oraz powieści Ulica (2001). Tartak (2005). Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak znalazł się w finale Nagrody NIKE 2004. był także nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Niech to nie będzie sen w roku 2009 był nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej. Kronika umarłych przez Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek została uznana za „Książkę zimy 2009/2010” i była nominowana do Nagrody NIKE 2011.

Odija jest także autorem słuchowisk. komentarzy do filmów dokumentalnych. libretta do baletu Sny o wolności oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego Basia z Podlasia. który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. W 2004 roku na scenie teatru im J. Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera Tartaku w reżyserii Agnieszki Olsten. Na deski teatralne trafiła również Ulica. wyreżyserowana przez Iwo Vedrala. Premiera odbyła się w 2016 roku w Nowym Teatrze w Słupsku. W czerwcu 2017 roku ukazał się komiks Stolp autorstwa Odiji i rysownika Wojciecha Stefańca.

Daniel Odija publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. „Gazecie Wyborczej”. „Playboyu” oraz antologiach literatury współczesnej. Jego opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. a powieści ukazały się w przekładzie na francuski. niemiecki i ukraiński.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 26.9


Cztery pory śmierci

Autor: Olga Warykowska

Podczas premierowego koncertu ‚Czterech Pór Roku’ Antonio Vivaldiego w Filharmonii Wrocławskiej główny skrzypek- solista pada martwy na scenę. Śledztwo prowadzi Amadeusz Wagner. otyły flecista (czyli najbardziej pogardzany muzyk w orkiestrze). który myśli i rozumuje swoim żołądkiem

w odróżnieniu do innych detektywów. Flecista szukając prawdy zagłębia się w mroczny świat artystów wrocławskich i przy okazji odkrywa wiele niepokojących sekretów.

Kryminał kulinarno-muzyczny. który niejednego widza przyprawi o dreszcze.

Wydawnictwo: E-bookowo

Cena: 12


ISBN

9788381471428: Wydawnictwo

Format

28: https://woblink.com/ebook/substancja-klaudia-kloc-muniak-136724u

Cena: 6.9malarstwo holenderskie, sztuka mowienia, stary człowiek i morze tekst do wydrukowania, informacjonistka, dziadek po niemiecku, święte księgi islamu, maria malczewski pdf, przytulajka, żerca pdf, matasek gramatyka, siembieda gambit, bioprawo, zrozumiec montessori, towarzyszka, jesteś cudem regina brett, czasowniki regularne niemiecki pdf, remigiusz mróz chyłka tom 10, finanse publiczne owsiak pdf…