9788366201026: Wydawnictwo

34.9: https://woblink.com/ebook/slowianskie-siedlisko-rzepiela-monika-137722u

Uwięzieni w raju

Autor: Xavier Güell

Praga. 10 sierpnia 1942 roku. Hans Krasa. czeski kompozytor i dyrygent pochodzenia żydowskiego. zostaje aresztowany przez SS i deportowany do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt. Ma 42 lata. Razem z nim trafiają do obozu inni kompozytorzy. tacy jak Gideon Klein. Pavel Haas czy Viktor Ullmann. oraz wielu muzyków i śpiewaków. Nazistowskie władze z Adolfem Eichmannem na czele chcą uczynić z Theresienstadt wzorcowy obóz. za pomocą którego mogłyby pokazać światu. że Żydzi nie są mordowani – wręcz przeciwnie. pozwala im się na prowadzenie ożywionego życia kulturalnego oraz tworzenie i wykonywanie muzyki na najwyższym poziomie.

Hans Krasa i pozostali muzycy nie mają złudzeń co do czekającego ich losu. ale by przeżyć. podejmują diaboliczną grę z nazistami. Muzyka staje się jedynym sposobem na uniknięcie transportu do obozu zagłady w Auschwitz i wzmocnienie więzi pomiędzy tymi. którzy nie mogą zmienić swojego przeznaczenia. W powieści pojawia się jeszcze jedna bohaterka: arystokratka Elizabeth von Leuenberg. jedna z najbardziej cenionych w Rzeszy specjalistek w zakresie genetyki.

Xavier Güell utkał z tych wszystkich postaci niezwykłą opowieść o walce sztuki z barbarzyństwem. o cierpieniu i sposobach na jego przezwyciężenie. To przepiękny hołd złożony muzyce. która wykracza poza zwykłą ludzką wrażliwość. To również głęboka i pełna pasji historia o przeżywaniu miłości tak. jakby nie było jutra. Powieść. której nie chce się wypuszczać z rąk.

Wydawnictwo: Czarna Owca

Ostatnia miłość Marszałka.Eugenia Lewicka

Autor: Elżbieta Jodko Kula

Historia nowoczesnej i postępowej kobiety. która oczarowała Józefa Piłsudskiego. Jej tajemnicza śmierć do dziś pozostaje zagadką. Czy było to samobójstwo. nieszczęśliwy wypadek. czy umyślne otrucie?

Poznali się w sanatorium w Druskienikach. Głos niedawnego dyktatora już nie liczył się tak. jak dawniej. w siłę rosły nowe koterie polityczne. co Marszałka męczyło i irytowało. Nieustająco potrzebował wyrazów szacunku i przywiązania. ale też powiewu czegoś nowego. nieznanego. co mogłoby go zafascynować i pobudzić do działania.

Przy zatrudnionej w uzdrowisku Eugenii Lewickiej Piłsudski odzyskiwał siły. Życiowa energia. entuzjazm. wykształcenie i sukcesy tej kobiety wywarły na nim ogromne wrażenie. Teraz już nie trotyl czy ulotki przewożone pod ubraniem stanowiły dla niego o atrakcyjności płci pięknej. lecz wiedza. którą Eugenia przy odrobinie kokieterii potrafiła świetnie wykorzystywać.

Kiedy Lewicka zamieszkała w Warszawie. Marszałek bywał u niej częstym gościem. jego kontakty z młodą lekarką dla nikogo nie były tajemnicą. Mogła tu rozwijać swoje pomysły. Pod jej wpływem powstał dzisiejszy AWF – tam pracowała i tam też pożegnała się z życiem.

Kiedy nieprzytomną kobietę przewieziono do szpitala. gdzie po dwóch dniach zmarła. stwierdzono zatrucie nieznanymi środkami chemicznymi. Niektóre gazety sugerowały. że pomyliła się w ilości przyjętego środka nasennego. Czy jednak nie wydaje się dziwne. że zażyła go przed pójściem do pracy. gdzie ją znaleziono?

Jeden ze świadków. którzy widzieli zwłoki Eugenii w prosektorium. napisał. że miała poparzoną brodę i usta. co świadczyłoby o tym. że połknęła substancję żrącą. Dobrze wykształcona medyczka osobiście zaaplikowała sobie napój żrący. by wydłużyć męki umierania?

Autorka w swoim śledztwie historycznym próbuje dojść prawdy o życiu i śmierci ostatniej miłości Marszałka.

Elżbieta Jodko-Kula. absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży oraz teksty dramaturgiczne dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia i nagrody w konkursach ogólnopolskich. Autorka książki ‚Maria Piłsudska. Zapomniana żona’.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

edu-Libri

Format: EPUB.MOBI

1: Autor