Pani inżynier od życia

Autor: Irena Cieślińska

Żeby mieć ciekawe życie. trzeba umieć się nim cieszyć. Profesor Magdalena Fikus opowiada Irenie Cieślińskiej o takim właśnie życiu. w którym było miejsce na wszystko z wyjątkiem nudy. Wspomina dzieciństwo w czasie okupacji. szkolną działalność w strukturach ZMP. studia w Odessie i Moskwie. nieudaną magisterkę. walkę o rozwój nauki w warunkach państwa socjalistycznego i w czasach permanentnych niedoborów. staż w Stanach Zjednoczonych. gdzie najbardziej zdumiały ją nie warunki pracy. ale wolność słowa i wyboru. Opowiada o racjonalizmie. mężczyznach swojego życia. macierzyństwie. odchudzaniu. o życiowych błędach. których się nie żałuje. i o wadze i zaletach doświadczenia. Mówi także o nauce. O poświęceniu. sukcesach i porażkach oraz towarzyszących jej profesji etycznych dylematach. Opowiada o Festiwalu Nauki. który współtworzyła. żeby popularyzować wiedzę.

Przyznaje. że „żeby być naukowcem. trzeba mieć szczególnych charakter”. Mówi także. że chociaż nauka nie wyjaśnia. czym jest szczęście. to jej udało się kilka razy w życiu być szczęśliwą. I zdradza. że ma słabość do książek Janusza L. Wiśniewskiego.

Magdalena Fikus – profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. zapalona popularyzatorka nauki i wiedzy. autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz dwóch książek popularyzujących inżynierię genetyczną i biotechnologię. Z inspiracji swojego promotora doktoratu i opiekuna habilitacji Davida Shugara razem z Maciejem Gellerem i Anną Lesyng stworzyła w 1997 roku pierwszy polski Festiwal Nauki. Zorganizowała i prowadzi z Zuzanną Toeplitz pierwszą w Polsce Kawiarnię Naukową. Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. Odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Miarka za miarkę

Autor: William Shakespeare

„Miarka za miarkę” Williama Szekspira to utwór odwołujący się do wątków biblijnych – skąd autor wywiódł m.in. tytuł – i w ich kontekście przedstawiający kontrast pomiędzy władzą polityczną a sprawiedliwością. Wybory bohaterów sytuują ich po określonych stronach odwiecznego sporu. a czytelnika skłaniają do refleksji nad kwestiami winy. kary i nagrody za czyny.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 5.51


Wołam cię po imieniu

Autor: Maria Bigoszewska

Maria Bigoszewska swój najnowszy tom poetycki zatytułowała ‚Wołam cię po imieniu’ i już w tym zdaniu kryje się symboliczne znaczenie wierszy – to bowiem przejmujący głos kogoś. kto wyraża nieustanną tęsknotę za obecnością bliskiego człowieka. skargę z powodu jego nieobecności i przerażenie wobec nicości i utraty pamięci. Bo właśnie pamięć jest najważniejszym tematem tej liryki; pamięć. która rani. której chcemy się pozbyć. a ona i tak wraca. by zadawać cierpienie. Wiersze są oszczędne. kryjące wiele mądrości. bogactwo doświadczeń. celność zapisu tego. co najważniejsze – prawdy o człowieku. błyskotliwości. inteligencji. gorzkiej ironii. a także – czułości. dobroci. empatii i podziwu. Poetka cierpliwie notuje chwile bolesnej świadomości przemijania i śmi

19.5: https://woblink.com/ebook/podroze-w-pamiec-grazyna-obrapalska-31009u

Cena:


Analiza przypadków klinicznych w alergologii

Autor: Jerzy Kruszewski

Jest to wysokospecjalistyczna publikacja. w której zebrano interesujące przypadki leczenia farmakologicznego. pozostające w kręgu zainteresowań zarówno alergologa. jak i lekarza rodzinnego. dermatologa czy pediatry. W książce uwzględniono zalecenia wybitnych ekspertów.

Przedstawiono prawidłowe. zgodne z najnowszą wiedzą. sposoby diagnozowania. postępowanie terapeutyczne i efekty leczenia ponad 25 przypadków dotyczących m.in.: astmy. anafilaksji. alergii pokarmowych. nieżytu nosa. pokrzywek. AZS. HAE. mastocytozy. alergii na jady owadów. czerwonego oka.

Każdy przypadek opatrzono komentarzem zgodnym z medycyną opartą na faktach (EBM – evidence-based medicine) oraz standardami leczenia farmakologicznego i pozafarmakologicznego.

:

Cena:cenia, zamiast wychowania, homo consumens, jacek wacek i pankracek karty pracy, finanse międzynarodowe pdf, janusz szczepański, teoria afektów, prawdziwa historia internetu, w pustyni iw puszczy tekst, meghan march imperium grzechu pdf, marketing definicje, mikroekonomia zadania, niezdobyta tom 2 pdf, kapelusz pani wrony pdf, podstawy geologii, zombie.pl 2, rachunek kosztów książka pdf…