Midwinter

Autor: John Buchan

Regarded as one of the finest historical novels ever written. Jacobites. spies and thrilling intrigue are brought together by the master of suspense. As Bonnie Prince Charlie marches his army into England. his confidant Alastair Maclean is despatched on a secret mission. He is befriended by two extraordinary men – Dr. Samuel Johnson. an aspiring man of letters. and the shadowy figure known only as „Midwinter.” As he travels to rally the west of England to the Prince’s cause. it begins to look as if someone is leaking information to the Government forces putting the campaign in peril. Can Alastair find the spy and save his Prince. his cause and even just his own life? A good historical adventure with the main character coming into contact with 18th century underground Britain during his travels. The characterisation and the authors painting of the landscapes are particularly well done. which allows the reader to become unknowingly immersed in the story.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Wilkołaki i wilkołactwo

Autor: Franciszek Rawita Gawroński

UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. 

Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstu

Wilkołaki i wilkołactwo Fr. Rawity Gawrońskiego to opracowanie dotyczące zjawiska tzw. wilkołactwa. Wilkołak – w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach człowiek. który potrafił się przekształcić w wilka. Był wtedy groźny dla innych ludzi i zwierząt domowych. gdyż atakował je w morderczym szale. Wierzono. że wilkołakiem można stać się za sprawą rzuconego uroku lub po ukąszeniu przez innego wilkołaka. Przeistoczenie w wilka było również możliwe dzięki natarciu się specjalną maścią. Wilkołactwo niekiedy jest postrzegane jako forma opętania przez zwierzę. Można się jej nabawić na przykład pijąc wodę

:

Cena:


ISBN

9788380627949: Wydawnictwo

Format

0: https://woblink.com/ebook/krolestwo-i-jego-cienie-agnieszka-halas-31569u

Cena:


The Call of the Canyon

Autor: Zane Grey

From the master of the western novel comes a tale full of romance and adventure. This is the story of Carley Burch. a young wealthy socialite living in New York City. As the story begins soldiers are coming home from the trenches of WWI. many of them damaged physically and emotionally. Among them is Carley’s fiancé. Glenn Kilbourne. He goes West to find his health and himself. with the idea that he’ll return when all is well. They correspond until she eventually heads West to find and woo him. in the process realizing that she too has changed. How can she reconcile the love for this man and her love for this place he has gone so far away from? Their fate together remains in doubt until the end.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


1

:

:

Cena:sam sykes, upadli, pani dymu, joanna stojer polańska, temperament strelau, gramatyka polska pdf, najmroczniejszy sekret pdf, cień anioła, bożena grabowska, komiks biedronka i czarny kot, wiesław kozak, fizjologia człowieka pdf, baśka wojtek friedmann, cukierku ty łobuzie audiobook, 59 sekund. pomyśl chwilę zmień wiele, slow sex, zlodziej czasu, joanna jax zanim nadejdzie jutro, guluazy, bochenek anatomia tom 1, zdrowie środowiskowe…