Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia – 6 września 1944 Pamiętnik

Autor: Stanisław Jarzyna

Wydawało się. że temat Powstania Warszawskiego został już wyczerpany. A jednak książka Stanisława Jarzyny odkrywa jeszcze inne. dotąd nieznane mi fakty. związane z przebiegiem walk na warszawskim Powiślu. Posiada ona niewątpliwe cechy raportu. sporządzonego przez świadka wydarzeń obdarzonego fotograficzną pamięcią. opisującego chaos pierwszych dni sierpnia 1944 r.. przebieg działań w rejonie ulicy Czerwonego Krzyża. gdzie autor był dowódcą posterunku obserwacyjno-alarmowego. aż do dramatycznej ewakuacji dzielnicy.

Świetna polszczyzna. barwne i szczegółowe opisy. ale także skrupulatna relacja rodzących się emocji. takich jak: żal. złość. bezsilność. tęsknota – wszystko to czyni książkę niezwykle ciekawą. Dowcipne historie wplecione w treść relacji niejednokrotnie wywołują uśmiech podczas lektury. Jednakże to. co wydaje się być najistotniejsze i najodważniejsze – to osobiste rozliczenie autora ze swoim dowództwem. które dokonuje się na kartach książki w 38 lat od opisywanych wydarzeń. Nie ma w nim próby generalizacji. a jedynie pragnienie ustalenia faktów „zanim będą one przekazane historii”.

Tymoteusz Pruchnik

Kierownik Działu Archiwum MPW

oraz dr Maria Ciesielska

Wydawnictwo: Sic!

Cena: 21


Siła pierwszej miłości

Autor: Andrea Laurence

Heath i Julianne zawarli potajemnie ślub w wieku osiemnastu lat. Potem jednak się rozstali. nie mówiąc nikomu o swym związku. Po wielu latach spotykają się w rodzinnym miasteczku. Heath nadal pożąda Julianne. ale ma dość życia w zawieszeniu. Stawia jej ultimatum: albo da mu rozwód. przed którym od dawna się wzbrania. albo stanie się prawdziwą żoną…

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 8.99


W imię dziecka

Autor: Ian McEwan

Fiona Maye jest sędzią sądu najwyższego. specjalistką od prawa rodzinnego. Znana jest z błyskotliwej inteligencji. sumienności i wrażliwości. Niestety. jej sukces zawodowy nie idzie w parze ze szczęściem w życiu osobistym. Fiona jest rozgoryczona brakiem dziecka. a jej trzydziestoletni związek z mężem przezywa głęboki kryzys.Jednocześnie Fiona rozpatruje pilną sprawę: Adam. siedemnastoletni chłopak. z powodów religijnych odmawia poddania się leczeniu. które mogłoby uratować mu życie. Pobożni rodzice popierają jego decyzję. Czas ucieka. Czy świecki sąd ma władzę na przekonaniami religijnymi? Spotkanie z Adamem obudzi uśpione w Fionie uczucia. nie pozostawi też obojętnym chorego chłopca. Jej wyrok będzie miał doniosłe konsekwencje dla nich obojga.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Cena: 149


ISBN

9788380698260: Wydawnictwo

Format

32.9: https://woblink.com/ebook/z-pokora-przez-zycie-wojciech-pokora-krzysztof-pyzia-18100u

Cena: Krzysztof Pyziakobiety ktore kochają za bardzo, jennifer probst książki, muza (oficyna wydawnicza), uli hesse, zostań a potem walcz, sennik liczba 20, szkoła gry na fortepianie, nowa rosja, dna odkrycie, tam i tu, ian goodfellow, dobry chłopak pdf, leszek herman biblia diabła, gra geralda king, oczyszczalnia hydrofitowa, problemy edukacyjne, typ osobowości logik, filozofia przypadku…