Powieść w świecie prasy. Bolesław Prus i inni

Autor: Przemysław Pietrzak

Autor bada związki pomiędzy powieścią i prasą w ostatnich trzech dekadach XIX wieku z pewnym „wychyleniem” w czasy późniejsze. Pokazuje. że powieść tego okresu to nie tylko literatura zamieszczona w prasie. lecz także kompozycja na różne sposoby współpracująca z kontekstem gazetowym stron. Czasopismo zaś nie jest zwykłym nośnikiem: kształtuje ono sposób postrzegania rzeczywistości i oddziałuje na zawarte w nim treści literackie.

Autor traktuje dzienniki. tygodniki. prasę humorystyczną jako szczególne nośniki. odmienne od książki i generujące własne dodatkowe znaczenia publikowanych tam utworów. nie zawsze dostrzegalne w późniejszym wydaniu książkowym. Wybrał okres. w którym symbioza literackiej prozy oraz publicystyki uprawianej

29.9: https://woblink.com/ebook/wyrok-nocy-z-serii-petla-czasu–28245u

Cena:


Przestrzenie Wszechświata. Od geometrii do kosmologii

Autor: Michał Heller

Książka Przestrzenie wszechświata miała być kontynuacją Boga i geometrii i w pewnym sensie nią jest – ale tylko w pewnym sensie. Od czasów Newtona (tamta książka kończyła się na Newtonie) historia geometrii nabrała przyspieszenia i potem można ją śledzić już tylko bardzo wybiórczo. Zmienił się także charakter jej oddziaływań z resztą kultury.

Gdy przy końcu lektury tej książki (uzupełnionej. być może. wcześniejszą lekturą Boga i geometrii) ogarniamy rozwój geometrii od starożytnych Greków do geometrii nieprzemiennej i syntetycznej geometrii różniczkowej. uderza nas niezwykła skuteczność racjonalnej myśli. Owszem. historia geometrii składa się z powikłanych dziejów ludzi. którzy ją tworzyli – ich wzlotów i dramatów – ale na labirynt ludzkich przygód nakłada się coś. co wyrasta ponad wszystkie ludzkie uwikłania. coś. co jest wprawdzie produktem ludzkich umysłów. ale swoją racjonalnością i systematycznym narastaniem nie jest podobne do niczego. co ludzie kiedykolwiek stworzyli. Grecy i późniejsze czasy aż do nowoczesności łączyły tę racjonalność z Bóstwem. ludzie Oświecenia woleli mówić o Ponadludzkim Rozumie. a my po prostu tę Racjonalność eksploatujemy. nieustannie ją tym samym pomnażając ponad nasze własne ograniczenia. Rzecz w tym. że nasze ludzkie uwikłania. nawyki myślowe i językowe przyzwyczajenia nie mają tu wielkiego znaczenia. Dzieje geometrii i jej zastosowań do badania świata pokazują. że pozostajemy w służbie Czegoś. co nas obejmuje i ponad nas wykracza.

Filozoficzne i teologiczne przesłanie całej tej długiej (ale niezakończonej) historii od przed-Euklidesem do po-Einsteinie jest wyraźnie czytelne: badając wszechświat. stawiamy czoła Wielkiej Racjonalności

                                                                                                                                                                                                             Michał Heller

Michał Heller –  uczony. kosmolog. filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor m.in. książek Filozofia przypadku (CCPress 2012); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013); Granice nauki (CCPress 2014); Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (CCPress 2015).

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Cena: 45.9


Orwo

Autor: Zbigniew Wojciechowicz

Przeglądanie starych fotografii zgromadzonych w rodzinnym albumie to zwykle sentymentalna podróż do źródeł czasu. Zbigniew Wojciechowicz podejmuje taką właśnie podróż. a tytuł jego tomiku wskazuje. iż jest to wyprawa w dość już odległą przeszłość lat 60. i 70.. kiedy w sklepach z akcesoriami fotograficznymi królowała niemal niepodzielnie NRD-owska firma ORWO. W inspirującej go kolekcji jest zatem oranżada. plastikowe żołnierzyki. samochód syrena. Gomułka. pochód pierwszomajowy. zabawa w wojnę i chowanego. gra w piłkę. a także czterej pancerni i pies oraz inni idole z ówczesnych seriali. filmów i plakatów. Ale Zbigniewa Wojciechowicza interesują przede wszystkim ślady. które pozwalają zrekonstruować rzeczywistość spoza kadru. zdemaskować zamknięte w nim sztuczne pozy i tła z

15: https://woblink.com/ebook/ostatni-list-do-matki-leszek-andrzej-mroczkowski-28344u

Cena:


ISBN

9788365778031: Wydawnictwo

Format

18.75: https://woblink.com/ebook/dlugopis-milosz-waligorski-28359u

Cena:


https://woblink.com/product-publication/download/28358/epub

1:

:

Cena:


Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami

Autor: Dave Goulson

Już jako mały chłopiec. dorastający na wsi w Shropshire. Dave Goulson pasjonował się wszelkimi formami życia. począwszy od własnej domowej menażerii egzotycznych zwierzaków. a skończywszy na poronionych eksperymentach z taksydermią. Ale najbardziej ze wszystkiego fascynowały go trzmiele: duże. krępe i pokryte gęstym futerkiem pszczoły. Tak. pszczoły. Mniej agresywne od innych przedstawicieli gatunku i równie potrzebne środowisku.

Goulsona zaciekawiły trzmiele paskowane. które dawniej powszechnie widywano na mokradłach Kentu. a które obecnie w Wielkiej Brytanii wyginęły całkowicie. Na szczęście nadal żyją w naturalnym środowisku Nowej Zelandii. jako potomstwo kilku królowych. sprowadzonych tam w XIX wieku.

Żądła rządzą to historia uporczywych starań Goul

25: https://woblink.com/ebook/ostatnia-rola-hattie-mejia-mindy-27616u

Cena:


Wydawnictwo

WarBook: Format

28512

https://woblink.com/product-publication/download/28512/epub: 1

Cena:


Wydawnictwo

Jaguar: Format

28424

https://woblink.com/product-publication/download/28424/epub: 1

Cena:notatki maturalne biologia pdf, eksiazka, chłopak który bał się być sam, streszczenie rozdziałów ania z zielonego wzgórza, bon czy ton audiobook, chemia środowiska, reumatoidalne zapalenie stawów pdf, kto zabrał mój ser pdf, bibliotekarz 4, red book, 50 twarzy greya cała książka online za darmo, dominika gwit książka, fromm o sztuce miłości…