Drzewa w moim lesie

Autor: Bernd Heinrich

Bernd Heinrich już jako dziesięcioletni chłopiec znał las na wylot. Gdy został profesorem biologii. kupił leśną działkę w stanie Maine. postawił na niej niewielką chatkę i zaczął obserwować. badać i poznawać drzewa. „Drzewa w moim lesie” to podsumowanie kilkudziesięciu lat tych leśnych przygód i osobistych doświadczeń.

Nawiązując do klasycznego pisarstwa przyrodniczego. Heinrich dzieli się z czytelnikiem osobistymi refleksjami i eseistyczną erudycją. Drzewa widziane oczami naukowca i miłośnika przyrody to istoty niezwykłe. Uczestniczą w „wyścigu zbrojeń”. dopasowują się i przystosowują. Jedne dożywają sędziwego wieku. inne giną młodo. Nieobcy jest im stres. Potrafią sygnalizować. że zamierzają wydać nasiona. aby zachęcić sąsiadów do tego samego. Porozumiewają się. ale nie potrafimy ich zrozumieć. bo zbyt słabo znamy ich język. Heinrich w fascynujący sposób pokazuje. jak las potrafi sam sobą zarządzać. I dodaje: „ratując jeden gatunek zwierząt lub połać lasu. ratujemy świat”.

Oto leśna biografia stworzona przez naukowca. właściciela i opiekuna lasu na Adam Hill. Lasu. który dla Bernda Heinricha od dziesięcioleci jest laboratorium. salą wykładową i wielką pasją.

Książka otrzymała Nagrodę Literacką Nowej Anglii w kategorii literatury faktu oraz Nagrodę im. Franklina Fairbanksa.

„Nie mogę pojąć. że napisał tyle książek. a każda kolejna dotyczy innego wycinka natury. Ale może tak właśnie się dzieje. kiedy cały swój czas poświęcasz na obserwację: cierpliwą. wnikliwą. niezakłóconą bodźcami z zewnątrz. Heinrich robi to od ponad pół wieku. stawia pytania i samodzielnie szuka na nie odpowiedzi. Jego laboratorium jest las. w którym wybudował chatę. Oto posłaniec z czasów. gdy wiedza była skarbem. a nie czymś dostępnym za jednym kliknięciem. Z czytaniem Heinricha jest jak z drzewami. ich długowiecznością i tym uporczywym dążeniem ku niebu – trudno o lepszą lekcję pokory.” Adam Robiński

„„Drzewa w moim lesie” to liryczne świadectwo oszałamiającej złożoności świata natury. a zarazem niezwykły zapis historii człowieka. który chcąc zmienić świat. zaczyna od swojego kawałka ziemi.” „Kirkus Reviews”

„Pełne pasji i zaangażowania studium miejsca. w którym subtelności okazują się istotniejsze od widowiskowych zjawisk. a wiedza naukowa pięknie splata się z osobistymi wspomnieniami.” „The New York Times”

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 26.9


https://woblink.com/product-publication/download/136203/epub

1:

:

Cena:


ISBN

9788381470421: Wydawnictwo

Format

31: https://woblink.com/ebook/duchy-przeszlosci-morderstwa-z-jamnikami-jozefa-murawska-134801u

Cena:moja twoja, maus komiks pdf, księżniczka zofia, cud uważności pdf, święty witold, stopa cukrzycowa pdf, sharon kay penman, rod kraina słońca legnica, moralność pani dulskiej online, aleksandra derra, messi biografia, fighting temptation pdf, perska zazdrość pdf, lot ćmy, sztuka obsługi penisa pdf, natura a kultura, walden czyli życie w lesie pdf, age of civilization 2 poradnik, ten dzień blanka lipińska pdf docer, cierpienie w literaturze rozprawka, pora umierać drozda, wenus w futrze książka…