Wydawnictwo Albatros

Format: EPUB.MOBI

31

1:

Cena:


Galician Polyphony Places and Voices

Autor: Alina Molisak

Galicia became the subject of many valuable studies. not only among Polish scholars. Most of this research. however. manifested an approach that involved the reconstruction of the subject. the theme. or – particularly – the myth of Galicia in literature and culture. In the meantime. the horizon of studies on the former Habsburg province that have been undertaken in the context of the publication Galician Polyphony: Places and Voices is defined by such research perspectives as memorological. post-dependence. and above all – geopoetrological studies. The application of these methodologies to Galician subject matter led to an approach centered around poetrological and political aspects of the representation of space. the issues of negotiating individual and collective identity in the

:

Cena:


Partja winta

Autor: Anton Czechow

‚Partja winta’ to zbiór 27 opowiadań autorstwa Antona Czechowa.

Autor ukazuje carską Rosję z zabawnej perspektywy poprzez krótkie. lecz niezwykle trafne i śmieszne historie.

Wydawnictwo: Psychoskok

Cena: 6.7mama kaśka ja i gangsterzy, sztuka pozytywnego myślenia, podstawy zarządzania griffin pdf, pokój motyli pdf, oczyszczenie energetyczne, wojciech bożejko, perwersyjna miłość pdf, wyśpisz, biblioteka san, katarzyna bonda pdf, symbol wolnomularstwa, mark twain pamiętniki adama i ewy, kamil fejfer zawód, elementarz czytanie metodą sylabową, joe navarro, sztuka prowadzenia sporów, śnienie progresywne…