Hiszpański opiekun

Autor: Caitlin Crews

Hiszpański milioner Izar Agustin prowadzi wraz z rodzicami Liliany Brooks słynną sieć domów mody. Po śmierci wspólników zostaje opiekunem prawnym kilkunastoletniej Liliany. Opiekę sprawuje wyłącznie na odległość. w listach wydając polecenia. co Liliana ma robić i jak się zachowywać. Gdy podopieczna osiąga pełnoletniość. postanawia zacząć żyć według własnego pomysłu i pragnień. Wówczas jednak Izar przedstawia jej swój plan. Chce. by Liliana została jego żoną…

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 7.99


Urodziłem się pewnego błękitnego dnia

Autor: Daniel Tammet

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja. ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją. które sprawia. że widzi kolory. kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska. a cyfry. które ją tworzą. kształtem przypominają gładkie otoczaki.

Daniel potrafi dokonywać obliczeń. których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery. podobnie jak on „cichą i nieśmiałą”.

Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu. a także problemach. z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia” daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

„Daniel Tammet potrafi wykonywać w pamięci najbardziej złożone obliczenia matematyczne i w tydzień nauczyć się nowego języka. Każdego ranka zjada na śniadanie dokładnie 45 gramów owsianki i zanim wyjdzie z domu. liczy wszystkie rzeczy. które na siebie zakłada. Jego niezwykła książka to poruszające spojrzenie do wnętrza człowieka cierpiącego na niezwykle rzadką i wciąż tajemniczą chorobę.” „The Independent”

„Danniel Tammet jest człowiekiem o niezwykłym umyśle. Dlatego tym bardziej godne podziwu są jego skromność i prostoduszność. które przebijają z tej arcyciekawej książki. Jeszcze do niedawna ludzie tacy jak on nazywani byli ‘idiotami-sawantami’. ale na szczęście cząstka „idiota” została słusznie odrzucona. W tym człowieku nie ma bowiem nic idiotycznego.” „The Sunday Times”

„„Urodziłem się pewnego błękitnego dnia” jest przypuszczalnie pierwszym raportem z wnętrza umysłu sawanta (…). W Tammecie zdumiewająca jest przede wszystkim nie tyle niezwykłość jego umysłu. ile fakt. że potrafi nam o nim opowiedzieć.” „Daily Mail”

„Można powiedzieć. że Tammet powrócił z podróży w świat autyzmu. miejsca niemal niedostępnego dla naukowców i rodziców.” ABC News

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Zombie 2 pl

Autor: Robert Cichowlas

W świecie opanowanym przez zarazę zombie. kilkoro ocalałych znalazło swoją przystań w krzyżackim zamku. Jednak to nie nieumarli stanowią największe zagrożenie dla resztek ludzkości.

Karol Szymkowiak ma tylko jedno pragnienie – zobaczyć swojego synka i żonę – i zrobi wszystko. by dostać się do Poznania. gdzie zostawił swoją rodzinę. Problem w tym. że dzielą go od niej setki kilometrów wypełnione krwiożerczymi zombie i polskim wojskiem. które nie zawaha się strzelać do cywili. jeśli uzna to za słuszne.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 30.9


Dziennik 1957-1958

Autor: Gustaw Herling-Grudziński

Nigdy niepublikowany sekretny dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Pierwsze lata emigracji. życie rodzinne i rozterki zawodowe

Poruszająca. adresowana tylko do siebie relacja pisarza poszukującego własnego miejsca w świecie

Autoportret 38-letniego Herlinga-Grudzińskiego w najtrudniejszym okresie życia

Powstały w latach 1971–1992 Dziennik pisany nocą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowi jedno z najważniejszych dzieł diarystyki światowej. Dziś. dzięki sensacyjnemu znalezisku. jakiego dokonały żona pisarza Lidia Croce i córka Marta Herling. w ręce czytelników trafia nieznany. nigdy wcześniej niepublikowany dziennik pisarza z lat 1957–1958. Sam fakt. że Herling-Grudziński go nie zniszczył. świadczy o znaczeniu. jakie miały dla niego te intymne zapiski.

Co o wielkim pisarzu mówi ten tajemniczy tekst? Czego nowego dowiemy się o autorze Innego Świata?

Gustaw Herling-Grudziński zamieszkał w Neapolu w 1955 roku. Dziennikowe zapiski są świadectwem trudnych początków nowego życia — pisarz czuje się jeszcze wyobcowany i nic nie zapowiada. że Włochy staną się jego drugą ojczyzną. Czytelnicy znający monumentalny Dziennik pisany nocą mogą być zaskoczeni szczerością i intymnym charakterem tego tekstu. Herling-Grudziński opisuje burzliwe nieraz relacje i z ludźmi. a portrety wielu ważnych postaci kultury polskiej goszczących w domu Herlingów nie zawsze są kreślone z życzliwością. Stosunek do własnej twórczości jest tu jeszcze niespokojny i dramatyczny. a zmarła samobójczą śmiercią w 1952 roku pierwsza żona Krystyna powraca we wspomnieniach i dręczących pisarza snach. Dziennik 1957–1958 jest wreszcie dokumentem małżeństwa i ojcostwa. życia rodzinnego i towarzyskiego w domu przy via Crispi oraz pracy dziennikarskiej i pisarskiej: lektur. obmyślania pierwszych opowiadań powstałych w tamtych latach. a także nieukończonej i zniszczonej przez Herlinga-Grudzińskiego autobiograficznej powieści Ciemny staw.

Poetyka Dziennika 1957–1958 – głęboka prywatność i niemaskowana niczym szczerość – ma tylko jednego adresata. Jest nim sam autor (fragment wstępu Włodzimierza Boleckiego).

1 stycznia 1957. wtorek

Zupełnie samo. jak gdyby niepomyślane. wyskakuje z ukrycia i zagląda mi w oczy pytanie: „Co ze mną będzie?”. Co ze mną będzie? Czy potrafię tak żyć. nie pisząc i nie kochając. interesując się tym. co mnie niegdyś obchodziło. raczej z przyzwyczajenia niż z prawdziwej ciekawości?

19 lutego 1957. wtorek

Mały coraz zabawniejszy i bardzo łobuzowaty. Kiedy zacznie mówić? Nigdy bym nie przypuszczał. że posiadanie dziecka może tyle znaczyć.

16 stycznia 1958. czwartek

Nic. Nie mogłem ani pisać. ani myśleć. ani czytać. Zacząłem przed chwilą pić i pewnie nie skończę. aż mnie nie zwali z nóg. Ile bym dał za to. żeby móc z kimś pić! Żeby móc przynajmniej mówić! Nie po włosku. nie…

Znakomitym uzupełnieniem książki są wspomnienia Lidii Croce w przekładzie Andrzeja Litworni. wspomnienia córki Marty Herling oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej archiwum rodzinnego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


Betonia

Autor: Beata Chomątowska

Z fotografiami Krzysztofa Skłodowskiego

Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach lub stojące samotnie. Otoczone zielenią lub surowym betonem. Osiedla bloków – choć wydaje nam się. że dobrze je znamy. kryją mnóstwo tajemnic i zaskakujących historii.

A są wszędzie – od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne. że trudno je zignorować. lecz zarazem tak dobrze wtopione w krajobraz współczesnych miast. że na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite. a jednak prowokujące. często znienawidzone. obrastające mitami. W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne. wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa. Radomia. Berlina. Londynu i podparyskich przedmieść – choć każdy ma o nim własną opowieść.

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń. z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. „Betonia” nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie. niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa. świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy. to w luksusowe apartamentowce. a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich. jakie są naprawdę – małych światów. które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 49.9


Sny chociaż mamy wspaniałe … Okupacyjne dzienniki Żydów z okolic Mińska Mazowieckiego

Autor: Adam Kamienny

Na książkę składają się cztery dzienniki. napisane przez dwóch mężczyzn i dwie kobiety z okolic Mińska Mazowieckiego. Łączy ich nie tylko pochodzenie z tej samej okolicy. wychowanie w religijnych domach i przywiązanie do tradycji – należą także do młodego pokolenia Żydów. pierwszego wychowanego w niepodległej Polsce. świadomego zarówno swojej żydowskości. jak i swoich praw obywatelskich. Kształcili się w polskich szkołach. angażowali się w działalność żydowskich organizacji młodzieżowych. byli świadomi narastającego w Polsce antysemityzmu. być może myśleli o emigracji. Mieli jednak liczne rodzeństwo. rodziców potrzebujących pomocy. byli związani ze swoim miasteczkiem. z żydowskim dziedzictwem i kult

:

Cena:michael jordan życie, nieposłuszeństwo naomi alderman pdf, 4 księga ezdrasza, rosyjski pdf, dark souls opis przejścia, lukasz czarnecki, gloria stein, prawo konstytucyjne test, spustoszona winnica, leczenie ran przewlekłych szewczyk pdf, pora umierać drozda, do tejże, odmiany terytorialne polszczyzny, basia i lato pod psem, joanna czerska, cesarz mutsuhito, bartosz roch nowik, ile ważą chmury, marzycielka michalak pdf, mariusz szczygieł zrób sobie raj, walcząc z ciszą pdf, lego harry potter lata 5-7 poradnik, chłopcy z placu broni streszczenie audiobook…