Na marginesie życia

Autor: Stanisław Grzesiuk

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Ostatnia część kultowej trylogii Stanisława Grzesiuka. Pisana pod koniec życia Autora. świadomego jak niewiele czasu mu zostało.

Opowieść. bez której nie sposób zrozumieć barda warszawskiej ulicy. Przewrotny Los chciał zepchnąć go na margines życia. ale on do końca pozostał jego królem.

Stanisław Grzesiuk. pisząc tę książkę. wiedział. że umiera i nie ma już czasu. Wszystkie fragmenty. które wskazywano mu do poprawy. usuwał. Miał pomysły na nowe książki… miał umówione kolejne spotkania z czytelnikami…

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez Autora i wydawcę przy pierwszej publikacji. Dopiero dziś poznajemy najbardziej osobistą książkę Stanisława Grzesiuka.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz. pieśniarz. zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie. gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc. która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii ‚Boso. ale w ostrogach’. ‚Pięć lat kacetu’. ‚Na marginesie życia’. Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 33.6


ISBN

9788381192347: Wydawnictwo

Format

15: https://woblink.com/ebook/kukuleczka-kuka-sztandera-alicja-135148u

Cena:


Ostatni oddech Cezara.

Autor: Sam Kean

Ta książka dosłownie zapiera dech w piersiach… „Powietrza!” – możesz krzyknąć. czytając z wypiekami na twarzy opowieści o tej szczególnej mieszaninie gazów. Być może sam zdziwisz się własną reakcją. Mieszanina jest bowiem niepozorna w swojej przezroczystości i na co dzień nie zastanawiasz się nad tym. jak wnika do twoich płuc. Jednak to dzięki niej żyjesz. a teraz możesz się o niej więcej dowiedzieć! Weź więc głęboki oddech. bo powietrze z pewnością nie raz cię zaskoczy. Kiedy w idy marcowe 44 roku p.n.e. Juliusz Cezar na podłodze rzymskiego Senatu wydał z siebie ostatni oddech. tchnienie to nie zniknęło bez śladu – właściwie. gdy czytasz te słowa. jego część przebywa w twoich płucach. Tak się bowiem składa. że z tryliardów cząsteczek gazów. jakie przed chwilą uleciały z twoich ust. niektóre gościły w płucach dinozaurów. inne roznosiły zapach perfum Kleopatry czy mieszały się z gazem musztardowym na frontach I wojny światowej. Są w tej mieszaninie również molekuły. które tworzyły falę uderzeniową bomb atomowych. a nawet kosmiczny pył. z którego powstał Układ Słoneczny. A jeśli boisz się. że niektóre opowieści z tej książki mogą okazać się zbyt nudne. odetchnij z ulgą – to zbiór fantastycznych ciekawostek. dzięki którym wiedza niepostrzeżenie. niczym powietrze. wnika w głąb ciebie i pozostaje na długo. Uważaj jednak! Możliwe. że kiedy się dowiesz. jak doszło do stworzenia chleba z powietrza i dlaczego bracia Montgolfier dostaliby dziś mandat za paryski smog. nie będziesz mógł złapać tchu.

Wydawnictwo: Feeria

Cena: 39.9


ISBN

9788301201760: Wydawnictwo

Format

39: https://woblink.com/ebook/mobbing-w-miejscu-pracy-malgorzata-gamian-wilk-135845u

Cena:


Fabryka planet

Autor: Elizabeth Tasker

Zapomnij o rakietach na Marsa! – przyszłością badań kosmosu są poszukiwania planet pozasłonecznych!
Jeszcze dwadzieścia lat temu planetami poza Układem Słonecznym zajmowała się wyłącznie fantastyka. Od czasu słynnego. pierwszego odkrycia dokonanego przez Aleksandra Wolszczana poszukiwanie i badanie egzoplanet to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin astronomii.
Nowo odkryte światy są bardziej niezwykłe od wszystkiego. co wyobrażali sobie pisarze. Istnieją planety większe od Jowisza. na których rok trwa krócej niż tydzień. na innych niebo rozświetlają dwa słońca. a jeszcze inne samotnie przemierzają kosmos. Są też planety z diamentowymi płaszczami. światy wielkości Ziemi podzielone na dwie półkule wiecznego dnia i wiecznej nocy. planety pokryte globalnymi oceanami i takie. na których przelewają się morza wulkanicznej lawy. Odkrycie tej różnorodności to dopiero początek. Na zbadanie czeka jeszcze cała galaktyka różnych możliwości. Trudno nie zadać sobie pytania. czy wśród tak wielu światów. nie istnieje gdzieś druga Ziemia.

Autorce tej niesłychanie wciągającej i rzetelnie napisanej książki udało się dokonać czegoś niemal niemożliwego – w bardzo zrozumiały sposób wyjaśnia nam wszystko. co powinniśmy wiedzieć o tej zupełnie nowej. szybko zmieniającej się dziedzinie nauki. która zajmuje się poszukiwaniem nowych światów.
Caleb Scharf. profesor astronomii na Uniwersytecie Columbia. autor książek ‚Silniki grawitacji’ i ‚Kompleks Kopernika’.

Elizabeth Tasker – brytyjski astrofizyk. Pracuje w japońskiej agencji kosmicznej. W pracy naukowej skupia się głównie na badaniach procesów formowania się gwiazd i planet. Studiowała fizykę teoretyczną na Uniwersytecie w Durham. Uzyskała stopień doktora astrofizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Cena: 37.6


https://woblink.com/ebook/niebezpieczna-sekwencja-aleksandra-marinina-134792u

https://woblink.com/product-publication/download/134792/epub: 1

:

Cena:dziewczynka z parku audiobook, tragizm w balladynie, malgorzata szulc, oskar i pani roza ebook, justyna majchrzak-lepczyk, przyszła, bajki dla dorosłych do czytania, dr thomas levy, format ebook kindle, jak pisać testament, pola wielokątów sprawdzian klasa 6, lalka do matury, złączeni nienawiścią ebook, polska scena, historia pewnego statku, marek zagańczyk, ósmy dzień tygodnia hłasko, olga tokarczuk lalka i perła…