ISBN

9788377794289: Wydawnictwo

Format

34.9: https://woblink.com/ebook/masz-na-imie-camille-agnieszka-stabro-32095u

Cena:


Posłuszni do bólu

Autor: Tomasz Grzyb

Eksperyment. który wystawił na próbę naturę ludzką.

Jeśli zapytać psychologów. jakie badania w historii rozwoju tej dyscypliny wydają im się najważniejsze. 90% z nich wskaże na przeprowadzone na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku badania Stanley’a Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu. Milgram w ramach prowadzonego przez siebie eksperymentu wyznaczał osobie badanej role nauczyciela. Jej zadaniem było karanie innego uczestnika eksperymentu za popełniane przez niego błędy. Do wymierzania kar służył generator prądu elektrycznego. wyposażony w 30 klawiszy. oznaczonych symbolami od 15 do 450 volt. Każdy kolejny błąd miał być karany coraz mocniejszym uderzeniem prądem. W trakcie eksperymentu znacząca część badanych deklarowała dyskomfort. mniej lub bardziej wyraźnie protestowała. ale ciągle spełniała kolejne polecenia. W rzeczywistości naturalnie nikogo nie uderzano prądem. rolę drugiego badanego grał aktor. a krzyki odtwarzane były z taśmy. Wyniki osiągnięte przez Milgrama (ponad 60% badanych raziło prądem „do końca”) były przełomem w myśleniu o roli sytuacyjnego posłuszeństwa w psychologii.

Pół wieku później polscy psychologowie ponownie podejmują wątek posłuszeństwa wobec autorytetów. Wykorzystując paradygmat Milgrama. realizują najbardziej rozbudowany od czasu jego eksperymentów program badawczy nastawiony na zrozumienie mechanizmów odpowiadających za wciąż nas szokujące zachowania ludzi. Co o książce mówią autorzy:

Fenomen. który pokazaliśmy ma charakter uniwersalny. Po prostu pokazaliśmy. w pięćdziesiąt lat po oryginalnych badaniach Stanleya Milgrama. że nadal. jako ludzie. jesteśmy niebywale posłuszni. jeśli ktoś tylko wie. jak to posłuszeństwo w nas wywołać. Zweryfikowaliśmy kilka naukowych hipotez. do tej pory jeszcze nie zbadanych w żadnych innych eksperymentach. Ale także pokazaliśmy po raz kolejny – i to. jak uważamy. dość dobitnie – jak ważne jest by o wynikach badań nad posłuszeństwem. badań prowadzonych przez psychologów na całym świecie. pamiętać.

„Koniecznie przeczytaj te książkę. Dowiesz się z niej. jak łatwo każdy z nas może stać się pionkiem w ręku sprawnego autorytetu. na przykład lidera politycznego czy charyzmatycznego kapłana. Wbrew uparcie powtarzanym zaklęciom o wartościach. o charakterach. które decydują o naszym postępowaniu. książka ta dowodzi. jak wielkie znaczenie ma sytuacja. Dariusz Doliński i Tomasz Grzyb pokazali to po mistrzowsku.’ – profesor Wiesław Łukaszewski

Wydawnictwo: Smak Słowa

Cena: 31.9kamila czaja, ojciec chrzestny ebook, sowietyzacja polski, barbara namysłowska-gabrysiak, danielle steel książki pdf, star force. tom 6. imperium chomikuj, wrzuta top 20, piotr kulas, marketing mix pdf, metro 2034 mobi, horror! czyli skąd się biorą dzieci, pamięć absolutna: nieprawdopodobnie prawdziwa historia mojego życia, krysicki pdf, prawo milo murphy’ego baje, literatura erotyczno romantyczna pdf, średniowieczne inicjały, rytmy abo wiersze polskie, psychologia lekarska…