The Dom

Autor: Jan Błaszczak

„Mecenas”. „filantrop”. „magnetyczna osobowość”. „ludzie po prostu do niego lgnęli”. O Stanleyu Tolkinie w Nowym Jorku mówiło się wiele. Polak. który z powodzeniem prowadził kluby The Dom oraz Stanley’s Bar. gdzie gościła śmietanka nowojorskiej bohemy. Andy Warhol wyświetlał tam swoje filmy. The Velvet Underground grali swoje pierwsze performatywne koncerty. najwięksi jazzmani wdawali się w światopoglądowe dyskusje. a afroamerykańscy aktywiści planowali równościowe pikiety. Ale kim tak naprawdę był Tolkin. o którym polskie archiwa uparcie milczą?

Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki. organizatorzy punkowych koncertów z lat 70.. artyści wizualni. międzynarodowej sławy kompozytorzy. księża z nowojorskich parafii. afroamerykańscy pisarze i potomkowie polskich emigrantów.

A opowieść o Tolkinie jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza. gdzie od lat słodki zapach marihuany miesza się z rześkim powietrzem znad East River. Po mieście. którego mieszkańcy. jak niegdyś Stanley Tolkin. próbują realizować swój „American dream”.

„Skoro Nowy Jork był sceną dla tylu zjawisk kulturalnych XX wieku. gdzie w tym wszystkim była Polonia? I co jeśli kaowcem. który w przełomowym momencie wpływał na oblicze miasta. był Polak? Jan Błaszczak jest świetnym. uważnym i wnikliwym miejskim przewodnikiem. Na każdym rogu jego Lower East Side kryją się ślady jakiejś wielkiej historii. a na każdej stronie jego książki jakiś zaskakujący fakt.” Bartek Chaciński

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 35.9


Fatalne jaja. Diaboliada

Autor: Michaił Bułhakow

Obie nowele to zjadliwa satyra na radziecką biurokrację. Michał Bułhakow – twórca genialnego Mistrza i Małgorzaty – jak mało kto potrafił podchwycić i literacko przetworzyć przejawy sowieckiej rzeczywistości. prowadząc niekiedy swoich bohaterów na skraj obłędu. Pisarz dobrze wiedział. że człowiek. który wpadnie w tryby rozpędzonej machiny biurokracji. ulegnie presji ludzkiej głupoty i własnego strachu. musi skończyć tragicznie. Sam za życia był ostro krytykowany. niekiedy otrzymywał odrobinę wolności. by za chwilę znaleźć się w labiryncie zakazów. W latach 30. pisał głównie do szuflady. Paradoksalnie. gdy władza sowiecka zabrała mu ostatnią szansę na realizację zawodową jako literata. stworzył arcydzieło.

Wydawnictwo: MG

Cena: 19.9


Pobudka. Kościele!

Autor: Jarosław Makowski

Makowski szczególny nacisk kładzie na kwestie społeczne. które papież często porusza: spór o klimat. troskę o ubogich. otwarcie Kościoła na świat współczesny czy przyjmowanie uchodźców. Dla Jarosława Makowskiego papież Franciszek to człowiek. który autentycznie chce zmienić swój Kościół. To kapłan. który nim zacznie wymagać od innych. wpierw wymaga od siebie. To biskup. który jest… antyklerykałem.

Na kolejnych kartach książki „Pobudka. Kościele!” poznajemy Franciszka-kaznodzieję. który porzuca kościelną nowomowę na rzecz prostych i autentycznych opowieści. Zdaniem Makowskiego prawdziwa rewolucja papieża Franciszka dokonuje się w sferze języka.

Książka Makowskiego przybliża nowy sposób myślenia. który wraz z Franciszkiem pojawił się w Kościele katolickim oraz śmiały styl przyw

19.9: https://woblink.com/ebook/zespol-8-fundusze-rezerwy-i-wynik-finansowy-po-zmianach-izabela-motowilczuk-jan-charytoniuk-134445u

Cena: Jan Charytoniukdroga do nidaros, elementy przyrody ożywionej, maria konopnicka bajki, tyrmand zły pdf, zarządzanie instytucjami kredytowymi pdf, bijan marta, św. dymfna, chinskie anime, choroba duszy, internetowy słownik frazeologiczny, dwanaście srok za ogon, bob bowman, pikantne historie, opowieść wigilijna książka pdf, nieodnaleziona remigiusz mróz, teksty do nauki czytania pdf, darmowe ebooki epub, jan sariusz zamoyski, domagalik janusz…