Bakhita

Autor: Véronique Olmi

Bakhita – niewolnica. która została świętą. Literackie wydarzenie. Ścisły finał Nagrody Goncourtów. Ponad 100 000 egzemplarzy sprzedanych we Francji.

Z czarną jak heban skórą i oczami jak migdały była prawdziwą pięknością. A przy tym cennym łupem. Porwana w 1877 roku jako kilkuletnia dziewczynka z rodzinnej wioski w Darfurze na zachodzie Sudanu. zaznała wszelkich możliwych okrucieństw niewoli. Zapomniała. jak brzmiało jej imię. więc arabscy handlarze ludźmi nazwali ją przekornie Bakhita – Szczęściara. Wykupiona przez włoskiego konsula opuściła Afrykę. ale nie od razu stała się prawdziwie wolna. Dopiero wyrok weneckiego sądu w 1889 roku przyznał jej prawo do pełnego decydowania o sobie. Przyjęła chrzest i jako Józefina resztę życia spędziła w zakonie. odznaczając się wierną. pełną miłości. ciepła i troski służbą. Zmarła w 1947 roku. a w 2000 Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

W tej pięknej. pozbawionej patosu i wysoko ocenionej przez francuską krytykę powieści o zniewoleniu i poszukiwaniu wolności. Véronique Olmi ukazuje powikłany los bohaterki. jej heroizm oraz wewnętrzną siłę. której ukryte źródło biło w kilku zaledwie wspomnieniach z rodzinnego domu. Jest to także powieść o miłości. bezgranicznym oddaniu i pokorze. O tym. jak zachować nadzieję i człowieczeństwo mimo przeżytych cierpień i traum.

Poruszająca powieść. „PARIS MATCH”

Véronique Olmi (ur. 1962) – francuska pisarka. scenarzystka. aktorka. Jej debiut powieściowy Bord de mer (2001) wyróżniony został nagrodą Prix Alain-Fournier. ale dopiero bestsellerowa Bakhita (2017) przyniosła jej prawdziwy rozgłos oraz jednomyślne uznanie krytyki i czytelników. Książka została uhonorowana nagrodą Prix Fnac a także znalazła się w ścisłym finale Nagrody Goncourtów i Prix Femina.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 40.9


ISBN

9788394828967: Wydawnictwo

Format

45: https://woblink.com/ebook/how-to-make-a-healthy-and-happy-children-jozef-slonecki-138136u

Cena:


Najciekawsze orzeczenia Sądu Najwyższego z 2018 r. z komentarzem

Autor: dr Aneta Olędzka

Publikacja przedstawia najważniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego wydane w 2018 r. Zawiera ich opis oraz wnioski i skutki jakie wprowadzają dla pracodawców. W publikacji zostały omówione wyroki dotyczące m.in.

– podlegania ubezpieczeniom społecznym.

– rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

– kary umownej w umowie o zakazie konkurencji.

– ryczałtów za noclegi w podróży służbowej.

– nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Publikacja zawiera również wykaz pozostałych orzeczeń Sądu Najwyższego jakie zostały wydane w 2018 r.

Wydawnictwo: INFOR

Cena: 14.9elita rachel van dyken, powiastki filozoficzne, mysikrolik najmniejszy z ptakow zyjacych w polsce, dziady cz 1, naturalna kolej rzeczy, towarzyszka, czując agnieszka jucewicz, kamienista droga, paryż 1938, zadania matematyczne klasa 3 do druku, odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii przepisy, skąpiec molier, jezioro narocz, plan aktywności autyzm…