ISBN

9788364476815: Wydawnictwo

Format

31: https://woblink.com/ebook/bialoruska-ruletka-michal-jagiello-andrej-sannikau-28112u

Cena:


ISBN

9788320052756: Wydawnictwo

Format

5.45: https://woblink.com/ebook/terapia-zajeciowa-rozdzial-1-edyta-janus-29349u

Cena:


ISBN

9788364974878: Wydawnictwo

Format

18.75: https://woblink.com/ebook/graffiti-marta-zelwan-28231u

Cena:


1

:

:

Cena:


The Prince and the Pauper

Autor: Mark Twain

Tom Canty is a poor boy in the London slums. His birth only brings more poverty to his already dirt poor family. Edward VI is the long awaited heir to the English throne. They are born on the same day and look so alike they can’t believe it. They exchange clothes and Edward VI ends up being thrown out of the palace by guards who think he is the poor boy he looks to be. Both boys have difficulty fitting into the other’s lives. After many adventures. matters are set right again. with one of the boys resuming his rightful. royal position and the other boy accepting a position that recognizes his innate intelligence and good heartedness.The bulk of the books is the mad life of the poor boy during which Edward VI learns how many of his subjects live. He resolves to change things if he can get back to the palace and be restored to his rightful place.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Antonina. or the Fall of Rome

Autor: Wilkie Collins

A romance of the fifth century. in which many of the scenes described in the ’Decline and Fall of the Roman Empire’ are reset to suit the purpose of the author. Only two historical personages are introduced into the story.– the Emperor Honorius. and Alaric the Goth; and these attain only a secondary importance. Among the historical incidents used are the arrival of the Goths at the gates of Rome. the Famine. the last efforts of the besieged. the Treaty of Peace. the introduction of the Dragon of Brass. and the collection of the ransom. Our heroine Antonina. a very young Roman maiden. flees her father and an amorous patrician neighbor. into the arms of a young. handsome. gentle. sympathetic Goth. This book does not show the intricacy of plot and clever construction of the author’s modern society stories; but it is full of action. vivid in color. and sufficiently close to history to convey a dramatic sense of the Rome of Honorius and the closing-in of the barbarians.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Przypadki Robinsona Crusoe

Autor: Daniel Defoe

Książka opisuje dzieje Robinsona Crusoe. syna zamożnego kupca. Robinson nie chce wieść nudnego żywota jak jego ojciec. jako 17-latek ucieka z domu i zaciąga się na kolejne statki. Podczas jednej z wypraw jego statek rozbija się. a Robinson jest jedynym ocalałym. Trafia na bezludną wyspę. gdzie ‒ jak się okaże ‒ spędzi wiele kolejnych lat. Powoli zagospodarowuje się tam. buduje dom. uprawia zboże. oswaja kozy i papugę. wytwarza naczynia. W przetrwaniu pomagają mu znalezione przedmioty z innego rozbitego statku. Po latach na jego wyspę trafiają ludożercy. a Robinsonowi udaje się ocalić z ich rąk jedną z ofiar. Ocalałego krajowca nazywa Piętaszkiem. Po pewnym czasie do wyspy przybija statek z piracką banderą. którym kierują zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad st

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 27.9


Old Shatterhand. Powieść z Dzikiego Zachodu

Autor: Karol May

Tytułowy Old Shatterhand. czyli Grzmocąca Ręka. to najbliższy przyjaciel Winnetou i towarzysz jego licznych przygód. Jako młody. niedoświadczony człowiek przybywa z Europy na Dziki Zachód. gdzie styka się z Indianami. Początkowo budzi ich nieufność czy wręcz wrogość. Jednak dzielnymi czynami i mężną postawą zaskarbia sobie ich przyjaźń. Wspólnie z Indianami żyje. poluje i walczy z wrogami.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 9.21demian pdf, renata ziemińska, turbulencje pdf, czas cudów czyli opowieści pod jemiołą, mgły avalonu, polska pis, rachunkowość finansowa zbiór zadań z rozwiązaniami pdf, marcin uliasz, marek kaczmarzyk książki, każde martwe marzenie chomikuj, wprowadzenie do rachunkowości ewa śnieżek pdf, najlepsze powieści fantasy, wstań i idź, mendel gdański konopnicka, nie ma mnie dla nikogo…