Tyleśmy już przeszli … Dziennik pisany w bunkrze (Żółkiew 1942-1944)

Autor: Clara Kramer

Clara Kramer urodziła się w 1927 r. w Żółkwi jako Klara Schwarz. Była pierwszym dzieckiem Salki z domu Reitzfeld (1904–1959) i Meira (Majera) Schwarza (1886– 1959); w 1928 r. na świat przyszła jej młodsza siostra. Mania. Rodzina mieszkała w mieście od zawsze. Dziadek ze strony matki Szymon Reitzfeld (zm. 1941) był wraz z mieszkającymi w sąsiedztwie rodzinami Patrontaschów i Mehlmanów właścicielem tłoczni oleju. zwanej potocznie olejarnią. którą zarządzał Meir Schwarz. Historii życia autorki dziennika nie sposób opisać inaczej. jak na tle historii jej miasta rodzinnego i jego społeczności żydowskiej. Żółkiew leżała przed wojną w województwie lwowskim Drugiej Rzeczypospolitej i była dość typowym galicyjskim miasteczkiem

:

Cena:


ISBN

9788380838697: Wydawnictwo

Format

27: https://woblink.com/ebook/bylem-bogiem-pawel-widomski-126491u

Cena:


Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Autor: Piotr Gursztyn

Piotr Gursztyn. znany dziennikarz i historyk. bierze na warsztat kontrowersyjną tezę o potencjalnym układzie polsko-hitlerowskim. Wykazuje. że pojawiające się głosy o porozumieniu. a nawet pakcie. to ahistoryczne podejście do przeszłosci. Autor prowadzi rzetelną polemikę – przede wszystkim z naiwnością.

‚Piotr Gursztyn przekonująco udowadnia. dlaczego współpraca z Hitlerem stanowiła ślepą uliczkę. na końcu której Polacy i tak doświadczyliby klęski. a przy okazji okryli się hańbą. Ciekawie napisana i solidnie udokumentowana pozycja.’

prof. Antoni Dudek. politolog. historyk. badacz najnowszych dziejów Polski

‚To celne i wyczerpujące podsumowanie dyskusji o tym. czy Polska mogła uniknąć swojego losu podczas drugiej wojny światowej. Świetna historyczna publicystyka.’

Jan Ołdakowski. dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

‚Autor chwycił rewizjonistycznego byka za rogi. Pokazał. że flirt z Hitlerem byłby wasalizacją Polski. Pisze ze swadą i znajomością epoki.’

Piotr Semka. publicysta. dziennikarz

‚Książka Piotra Gursztyna to poważna odpowiedź na niepoważne zabawy historią. Autor pokazuje na dziesiątkach przykładów.że wiara w porozumienie z Hitlerem to złudzenie. A przy okazji barwnie opowiada historię zbliżania się świata i Polski do przepaści.’

Piotr Zaremba. historyk. publicysta. komentator polityczny

‚Publikacja jest skuteczną odtrutką na bałamutne tezy „rewizjonistów” rojących. że II Rzeczpospolita mogła porozumiewając się z Niemcami. uniknąć tragedii okupacji i odnieść zwycięstwo. To książka naukowa. ale nie sposób się od niej oderwać. choć. niestety. znamy zakończenie.’

Bronisław Wildstein. pisarz. publicysta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Cena: 33


Zbrodnia i kara

Autor: Fiodor Dostojewski

Zbrodnia i karajest powieścią rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego z 1866 roku należącą do ścisłego kanonu arcydzieł literatury światowej. Opowiada o zbrodni popełnionej przez studenta Rodiona Raskolnikowa. który dla pieniędzy morduje starą lichwiarkę i jej siostrę. a także o wpływie tej zbrodni na uczucia. psychikę i moralność przestępcy. Raskolnikow uważa się za jednostkę wybitną i wyjątkową. za buntownika przeciwko niesprawiedliwościom tego świata. Borykając się z trudnościami bytowymi. bohater przypisuje sobie prawo do przestępstwa. uznając. że szlachetny cel. jakim jest wsparcie genialnej jednostki. uświęca krzywdy wyrządzone zwykłym ludziom. których nazywa „wszami”. Kiedy jednak Raskolnikow popełnia zbrodnię. odzywają się w nim dręczące myśli

:

Cena:


Żywienie dziecka w pierwszym roku życia

Autor: Magdalena Czyrynda-Koleda

Droga Mamo. drogi Tato!

Z doświadczenia wiemy. jak wiele wątpliwości dotyczących żywienia niemowlęcia mają rodzice. Karmić naturalnie? Jeśli tak. to jak długo? Czy dziecko jest już gotowe na nowości i stały pokarm? Kiedy zacząć podawać mu produkty zawierające gluten? Czy tak małe dziecko może jeść orzechy i truskawki? A jeśli tak. to kiedy? Czy porcje są wystarczające i czy maleństwo się najada? Nie dajcie się zwariować! Polegajcie na swojej intuicji. a przede wszystkim wsłuchajcie się w potrzeby Waszego dziecka. Przyda się Wam też porządna porcja wiedzy oraz inspiracje. co i jak gotować – to wszystko znajdziecie w tym poradniku napisanym przez doświadczone dietetyczki!

Książka zawiera:

· Ponad 120 sprawdzonych przepisów i inspiracji

39.9: https://woblink.com/ebook/wojna-a-kultura-olzacka-elzbieta-126028u

Cena:urodzeni biegacze, violetty bajki, samonaprawa, ostre cięcie jak niszczono polską kolej, byt filozofia, w imię miłości katarzyna michalak, mały książę pdf, idiografia, zapis sftr, dziecięce dusze pdf, karolina elbanowska, lasch, anna kułakowska, skorzeny otto, sponsoring pdf, anonimowewyznania.pl…