The Croquet Player

Autor: Herbert George Wells

A soul-corrupting evil invades the remote English village of Cainsmarsh. infesting the minds of the local residents. Dark events are plaguing its people. An elderly woman stiffens in dread at her own shadow; a terrified farmer murders a scarecrow; food prepared by others is eyed with suspicion; family pets are bludgeoned to death; loving couples are devoured by rage and violence. People are becoming suspicious of every move each other makes. Children are coming to school with marks on them. A spirit-corrupting evil pervades the land. infesting the minds of those who call Cainsmarsh home… Is this vision real. or a paranoid fantasy? And is the call to resist the danger itself a danger? These are questions that disturb the calm of an indolent croquet player who happens to hear the tale of the unlucky village. H. G. Wells’s ambiguous story of horror is a modern classic. a prophetic. disturbing glimpse of the primitive distrust and violence that gnaw at the heart of the modern world.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 9.9


Skaza

Autor: Zbigniew Zborowski

Historia. która nie da Ci zasnąć przez kilka kolejnych nocy…

Zagłębienie tuż pod potylicą. Najsłabiej osłonięty mięśniami punkt kręgosłupa szyjnego. 

Nawet lekkie uderzenie ostrym przedmiotem w to miejsce przerywa rdzeń kręgowy 

i powoduje śmierć.

Tak zginęła młoda kobieta.

Tak zabić mógł tylko fachowiec.

Komu zależało na śmierci doktorantki Zakładu Fizyki Jądrowej? 

I czy to możliwe. że morderstwo ma coś wspólnego 

z tajemniczym odkryciem przedwojennego polskiego naukowca?

++++

Zbigniew Zborowski – lubi życie na krawędzi: na granicy pakistańsko-afgańskiej kupił pistolet. który przemycił przez Chiny i Rosję. z Maroka wracał pod pokładem statku przewożącego chemikalia. Był wolontariuszem wydziału ge

26.9: https://woblink.com/ebook/odzywianie-wedlug-jogi-melissa-grabau-31323u

Cena:książki ebook, ułożenie ciała krzyżówka, bogdan wojciszke psychologia społeczna, wprowadzenie do rachunkowości ewa śnieżek pdf, jarosław nikodem, victor hugo książki, janina ochojska majatek, mma fighter walka pdf, nadzór makroostrożnościowy w polsce, wenecjanka, córka nazisty, henryk sienkiewicz krzyzacy, przepowiednie królowej saby pdf, ebooki za darmo, praca dydaktyczna, dzieci z bullerbyn spis treści…