Marnotrawny świat

Autor: Fulton J. Sheen

‚Marnotrawny świat’ to cykl rozważań z lat 1935–1936. prezentowanych w nocnym programie radiowym The Catholic Hour (Godzina Katolicka). którego Fulton J. Sheen przez ponad dwie dekady był gospodarzem. Amerykański duchowny zaskakuje czytelnika oryginalną interpretacją ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Rolę młodszego syna przypisuje cywilizacji zachodniej. która po wiekach błądzenia powróci do domu Ojca. na łono Kościoła. Odrzuciliśmy Pismo Święte i wiarę w istnienie Boga. zanegowaliśmy konieczność istnienia religii. ale za chwilę dojrzejemy do tego. by powrócić do Ojca – przekonuje autor. Dopełnienie stanowi druga część książki. Arcybiskup dowodzi w niej. że ostatnie słowa Chrystusa na krzyżu korespondują z siedmioma częściami Mszy Świętej. która tym samym staje się odzwierciedleniem dramatu odkupienia świata.

Wydawnictwo: W Drodze

Cena: 22.99


Dziennik 1957-1958

Autor: Gustaw Herling-Grudziński

Nigdy niepublikowany sekretny dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Pierwsze lata emigracji. życie rodzinne i rozterki zawodowe

Poruszająca. adresowana tylko do siebie relacja pisarza poszukującego własnego miejsca w świecie

Autoportret 38-letniego Herlinga-Grudzińskiego w najtrudniejszym okresie życia

Powstały w latach 1971–1992 Dziennik pisany nocą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowi jedno z najważniejszych dzieł diarystyki światowej. Dziś. dzięki sensacyjnemu znalezisku. jakiego dokonały żona pisarza Lidia Croce i córka Marta Herling. w ręce czytelników trafia nieznany. nigdy wcześniej niepublikowany dziennik pisarza z lat 1957–1958. Sam fakt. że Herling-Grudziński go nie zniszczył. świadczy o znaczeniu. jakie miały dla niego te intymne zapiski.

Co o wielkim pisarzu mówi ten tajemniczy tekst? Czego nowego dowiemy się o autorze Innego Świata?

Gustaw Herling-Grudziński zamieszkał w Neapolu w 1955 roku. Dziennikowe zapiski są świadectwem trudnych początków nowego życia — pisarz czuje się jeszcze wyobcowany i nic nie zapowiada. że Włochy staną się jego drugą ojczyzną. Czytelnicy znający monumentalny Dziennik pisany nocą mogą być zaskoczeni szczerością i intymnym charakterem tego tekstu. Herling-Grudziński opisuje burzliwe nieraz relacje i z ludźmi. a portrety wielu ważnych postaci kultury polskiej goszczących w domu Herlingów nie zawsze są kreślone z życzliwością. Stosunek do własnej twórczości jest tu jeszcze niespokojny i dramatyczny. a zmarła samobójczą śmiercią w 1952 roku pierwsza żona Krystyna powraca we wspomnieniach i dręczących pisarza snach. Dziennik 1957–1958 jest wreszcie dokumentem małżeństwa i ojcostwa. życia rodzinnego i towarzyskiego w domu przy via Crispi oraz pracy dziennikarskiej i pisarskiej: lektur. obmyślania pierwszych opowiadań powstałych w tamtych latach. a także nieukończonej i zniszczonej przez Herlinga-Grudzińskiego autobiograficznej powieści Ciemny staw.

Poetyka Dziennika 1957–1958 – głęboka prywatność i niemaskowana niczym szczerość – ma tylko jednego adresata. Jest nim sam autor (fragment wstępu Włodzimierza Boleckiego).

1 stycznia 1957. wtorek

Zupełnie samo. jak gdyby niepomyślane. wyskakuje z ukrycia i zagląda mi w oczy pytanie: „Co ze mną będzie?”. Co ze mną będzie? Czy potrafię tak żyć. nie pisząc i nie kochając. interesując się tym. co mnie niegdyś obchodziło. raczej z przyzwyczajenia niż z prawdziwej ciekawości?

19 lutego 1957. wtorek

Mały coraz zabawniejszy i bardzo łobuzowaty. Kiedy zacznie mówić? Nigdy bym nie przypuszczał. że posiadanie dziecka może tyle znaczyć.

16 stycznia 1958. czwartek

Nic. Nie mogłem ani pisać. ani myśleć. ani czytać. Zacząłem przed chwilą pić i pewnie nie skończę. aż mnie nie zwali z nóg. Ile bym dał za to. żeby móc z kimś pić! Żeby móc przynajmniej mówić! Nie po włosku. nie…

Znakomitym uzupełnieniem książki są wspomnienia Lidii Croce w przekładzie Andrzeja Litworni. wspomnienia córki Marty Herling oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej archiwum rodzinnego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


https://woblink.com/product-publication/download/125246/epub

1:

:

Cena:ewolucja życia sprawdzian, angielski kryminał, tess gerritsen sobowtór pdf, ewa galewska, jerzy ładysz, audio bajki na dobranoc, biochemia harpera wydanie 6, urodzony zwycięzca 1, proba sil, oblicza wielkiej brytanii, mitologia nordycka pdf, kłamczucha online, psychologia różnic indywidualnych strelau pdf, kolorowanki do druku barbie i sekret wróżek, gorączka ciboli, imię wiatru pdf, śpiąca królewna charles perrault, medaliony test, powierzchnie i kubatury budynku. zasady pomiarów i obliczania…