Sześć na dziewięć. czyli choroba na świat

Autor: Stefan Szczygłowski

„Sześć na dziewięć. czyli choroba na świat” Stefana Szczygłowskiego to pozycja ignorująca tradycyjne podziały gatunkowe. Można ją odbierać zarówno jako prozę poetycką. jak i jako sprozaizowaną poezję. a to dzięki temu. że autor mistrzowsko obchodzi się z językiem. obnażając w nim to. nad czym na co dzień się nie pochylamy. Demaskuje zastane formuły leksykalne. wyzyskując tym samym nowe sensy. Słowa nie są tu użyte w sposób przypadkowy czy bezrefleksyjny – autor zastanawia się nad każdym wyrazem i każdym związkiem składniowym czy frazeologicznym. pozbawiając je często otoczenia leksykalnego. do jakiego przywykliśmy. Autor tworzy błyskotliwe neologizmy odświeżające znaczenia słów. zderza je z nieoczekiwanymi przyrostkami. wydobywającymi

24.9: https://woblink.com/ebook/dakota-michal-piedziewicz-30695u

Cena:


Sick Heart River

Autor: John Buchan

„Sick Heart River” is the fifth book in the Edward Leithen series. This is Buchan’s last novel. about a man who is dying. and it must reflect Buchan’s own efforts to come to terms with his looming demise.’Sick Heart River” finds Leithen now in his late fifties facing a terminal diagnosis of turberculosis. Leithen has enjoyed a dazzling career as eminent barrister. member of Parliament. Cabinet minister. and attorney-general but with only months left to live. he leaves it all behind and takes up a whole new mission into the bleak arctic wilds of Canada. The friend of a friend. Francis Galliard. has gone missing in the North. and Leithen volunteers to find him and send him back. and so to die well. far away from the irking sympathy of his friends or the coddled atmosphere of the sick-room. But the North has some surprises in store for Leithen.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 5.51


The Courts of the Morning

Autor: John Buchan

Although this book was listed in a collection of Richard Hannay stories. Hannay makes only a brief appearance at the beginning. Begins in the pleasant atmosphere of a country house in the Scottish borders. where Richard Hannay is the guest of his old friend. Sandy Arbuthnot. The action is set in Olifa. a fictional country on the west coast of South America. When Sandy Arbuthnot’s friend John Blenkiron discover that a charismatic industrial tycoon is plotting to rule the world from his base in the small South American country of Olifa. Sandy leads a revolution to scuttle the plot and allow the Olifans to decide their own fate. As it turns out. these events are only the prelude to a dramatic series of adventures which take place against the backdrop of a small South American Republic that has fallen under the spell of a ruthless Dictator.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9java pdf, prezent louise jensen, jak napisać pracę dyplomową, matura lalka, opowieść wigilijna, wiek oświecenia, alicja w krainie czasow, motoryczność człowieka pdf, kapelusz za 100 tysięcy pdf, róża tudorów, mróz immunitet pdf, harlequin książka, psychologia społeczna artykuły, kazimierz kaczor katarzyna kaczor, tabu językowe, małgorzata strzałkowska wiersze, koło lalonda, jak skutecznie zajść w ciążę, giddens socjologia pdf, explicitation, szekspir bez cenzury jerzy limon, paradokumentalny…