Z historii prasy polskiej

Autor: Piotr Lewandowski

Z historii prasy „Wiadomości różne Cudzoziemskie” jako przykład rozwoju gazet seryjnych w Polsce na przełomie XVII i XVIII wieku to praca poświęcona analizie fenomenu dziennikarskiego. jakim były tytułowe „Wiadomości różne Cudzoziemskie”. ukazującego się w latach 1696-1705. Książka podzielona jest na trzy części. Autor rozpoczyna. w części pierwszej. od prezentacji sylwetki Jerzego Aleksandra Priamiego jako twórcy i redaktora „Wiadomości różnych Cudzoziemskich” po to. by uzupełnić luki funkcjonujące w biografii owej postaci. Dalej prezentuje tło komunikacyjne w Polsce i Europie doby nowożytnej Dokonuje tu również charakterystyki pisma. porównując je i zestawiając z takimi formami komunikacji jak kalendarze. silva rerum. czy gazety rękopiśmienne. W tej części również możemy zapoznać się

30.66: https://woblink.com/ebook/zly-jednorozec-platte-f-clark-piotr-w-cholewa-17982u

Cena:


Szkarłatna wdowa

Autor: Graham Masterton

‚Szkarłatna wdowa’ to powieść łącząca w sobie elementy horroru. kryminału oraz powieści detektywistycznej i historycznej. w której w rolę detektywa wciela się Beatrice – młoda kobieta. będąca żoną pastora i córką aptekarza z XVIII-wiecznego Londynu. Jak mówi sam autor Szkarłatna Wdowa to XVIII-wieczne CSI – Crime Scene Investigation. W odmalowanym przez Mastertona w iście dickensowskim stylu Londynie. dorasta Beatrice Bannister. córka Clementa – aptekarza. eksperymentatora i alchemika. który swą ogromną wiedzę stara się przekazać swojemu jedynemu dziecku. Osierocona przez matkę dziewczyna już jako nastolatka dźwiga ciężar prowadzenia apteki i wytwarzania leków. jednocześnie zgłębiając tajniki alchemii i wspierając ze wszystkich sił popadającego po śmierci żony w alkoholizm ojca.  Wkrótce jednak z

Wydawnictwo: Dialog

Cena: 29


Shavrill – Prośba i Żądanie

Autor: Tomasz Kołomyjski

„Shavrill – Prośba i Żądanie” Tomasza Kołomyjskiego to powieść fantasy. która przenosi czytelnika w nowy wymiar fantastyki. Książka przedstawia historię jedenastu postaci. których losy splatają się ze sobą. Fragmenty ich biografii z przywołanych wspomnień będą miały kluczowe znaczenie dla historii Efferenu – świata aniołów. dżinów. tytanów. elfów. bestii. duchów. diabłów. demonów i ifrytów. żyjących w Królestwie Elfów. Otchłani i Celestii. Poznajemy refleksyjne. ciekawe świata osobowości. zainteresowane tym kim są i skąd pochodzą. uwikłane w sieć własnych intryg. Na przykład Elfy. istoty kochające się w pięknie. magii oraz życiu rodzinnym to pod wieloma względami przeciwieństwo współczesnego człowieka. Rozpoczynającą się wojnę w Efferenie pomiędzy Kró

https://woblink.com/ebook/rycerz-i-smierc-o-elegiach-duinejskich-rainera-marii-rilkego-katarzyna-kuczynska-koschany-18013u: https://woblink.com/product-publication/download/18013/epub

Cena:


Dyskretny urok Śląska

Autor: Eva Tvrda

‚Dyskretny urok Śląska’ wpisuje się w cykl śląski Evy Tvrdej. współczesnej pisarki z czeskiej strony Śląska. Eva Tvrdá przenosi nas kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Raciborza. do Rohova w Kraiku Hulczyńskim. na Śląsku Opawskim. Przeplatając kronikę miejscowości z opowiadaniami pokazuje losy mieszkańców pogranicza trwających w swojej małej ojczyźnie pomimo przetaczającej się nad ich głowami wielkiej polityki i historii. ‚Dyskretny urok Śląska’ przypomina. że patrzenie na Śląsk jedynie z perspektywy polsko-niemieckiej mocno zawęża kulturowe bogactwo regionu. Tłumaczenie: Karolina Pospiszil Fragment: Rohowscy Ślązacy z niedowierzaniem obserwowali czechosłowacką władzę państwową i porównywali. Czeskiego zbytnio nie rozumieli. Prawie dwa wieki w Prusach oddaliły ich od tego języka. Niemiecki rozumieli. mieli niemieckie szkoły. a morawski z niemieckimi słowami potrafił sobie poradzić. Czeski pojawił się jako język nowego państwa.             Po kilku dniach komisarz spisowy się uspokoił. Ci. którzy podali morawski jako język ojczysty i do tego narodowość niemiecką. zostali wezwani na dywanik do wyższych urzędów. Po zdecydowanej krytyce i karze wszystko już było jak należy. Narodowość zmieniona na morawską. czyli czeską.             Cisza w Rohovie została nieprzyjazna i wymowna. ale nie była już tak straszna. Zanim poznał tę krainę i jej mieszkańców. chciał osiąść w okolicy. Ślązacy i ich ziemia byli jednak tak odmienni od wszystkiego. co dotąd poznał. że szybko porzucił te marzenia. Złożył prośbę o przeniesienie wewnątrz kraju. Nota o autorce Eva Tvrdá – urodzona w 1963 r. w Opawie; czeska pisarka. studiowała na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego. następnie uczyła w szkole podstawowej w Beneszowie Dolnym (Dolní Benešov). Od kilku lat skupia się przede wszystkim na pracy pisarskiej. Jest zamężna. ma dwóch synów. mieszka w Szylerzowicach (Šilheřovice) niedaleko Ostrawy. Debiutowała w 1996 roku nowelą Dal (Dálka); powszechną uwagę zwróciła jej książka Dziedzictwo (Dědictví) z 2005 roku. która jest autorską próbą ukazania historii Kraiku Hulczyńskiego poprzez dzieje zwyczajnych ludzi. Publikacja stała się bestsellerem. jej wydania były wznawiane w 2007 i 2010 r. Dziedzictwo oraz kolejne książki o podobnej tematyce: Czereśniową aleją (Třešňovou alejí. 2008) i Okna do pokoju (Okna do pokoje. 2010) tworzą Śląską trylogię. Skupia się ona przede wszystkim na losach ludzi żyjących w Kraiku Hulczyńskim od lat 30. XX wieku aż po czasy najnowsze. Wiele opowiadań składających się na trylogię pokazuje żeński punkt widzenia oraz przeżycia kobiet. które musiały same sobie radzić w trudnych sytuacjach. Eva Tvrdá zwraca też uwagę na problemy tożsamości lokalnej na śląskim pograniczu oraz na kwestie ważne dla jej budowania (język. religię. pracę. własność prywatną). Ważną i wyjątkową pod względem formalnym książką jest Dyskretny urok Śląska (Nenápadný půvab Slezska) poświęcony dziejom niewielkiej części regionu – gminie Rohov. Opowieść snuta od „milionów lat przed naszą erą” po czasy współczesne złożona jest z mikrohistorii. obrazków literackich. urywków z kroniki gminy oraz z licznych fotografii. Tvrdá dzięki sięgnięciu po różne środki wyrazu pokazuje skomplikowaną materię życia na pograniczu. nie zapomina jednak o przemianach wynikających z postępu cywilizacyjnego czy przekształceń ustrojowych. szkicując tym samym pełny portret jednej ze śląskich krain. Autorka nie ogranicza się jedynie do tematyki śląskiej. W 2008 r. ukazał się zbiór krótkich opowiadań dotyczących współczesności. ocierających się o czarną groteskę – Grane opowieści (Hravé příběchy. 2008). W 2011 r. autorka wydała książkę Viva la Revolución? dotyczącą rewolucji na Kubie. a w roku 2013 Anioły. tabelki i sny (Andělé. tabulky a sny). zbiór opowiadań z początku XXI wieku. Swoje książki przed wydaniem prezentuje na łamach czasopisma „Zrcadlo Hlučinska” oraz w audycjach radiowych. Na podstawie dwóch książek: Dziedzictwa i Viva la Revolucion? nakręcono filmy dokumentalne. Książka ukazała się w ramach serii CANON SILESIAE – Ślōnske dzieje (nr 2).

Wydawnictwo: Silesia Progress

Cena: 19


Człowiek. Biografia

Autor: Robin Dunbar

Jak to się stało. że jedna z małp przeszła tak niezwykłą drogę od lasów tropikalnych Afryki po współczesne globalne społeczeństwo informacyjne?

Książka Robina Dunbara doskonale łączy ze sobą naukową precyzję i wielki talent narratorski autora. dzięki czemu przedstawiona w niej opowieść jest nie tylko wiarygodna. ale przede wszystkim fascynująca i pobudzająca do myślenia. Człowiek. Biografia przedstawia epokę „przed historią” – najbardziej tajemniczy. ale przy tym kluczowy fragment opowieści o człowieku.

Historia ewolucji człowieka fascynuje nas jak żadna inna: zdajemy się posiadać niedającą się zaspokoić ciekawość tego. kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Tradycyjnie. historię tę opowiada się zawsze przy pomocy kości i kamieni. które składają się

https://woblink.com/product-publication/download/18357/epub: 1

Cena:kamienne tablice, józef szopiński, katarzyna berenika miszczuk przesilenie, podział spółek, modele gospodarki rynkowej, eliza khemissi, mimikra psychologia, kolorowanka jesień, finanse publiczne książka, aleksandra polewska, skyrim wyszczerbiona korona, flavia borawska, klus stańska, ryszard czarnecki stanisław czarnecki, deborah feldman historia, radiologia i diagnostyka obrazowa, arabski ksiaze, dziesięć poniżej zera pdf, pomoc społeczna książki pdf, arkadiusz peisert, kryminalne zagadki panny fischer…