Sick Heart River

Autor: John Buchan

„Sick Heart River” is the fifth book in the Edward Leithen series. This is Buchan’s last novel. about a man who is dying. and it must reflect Buchan’s own efforts to come to terms with his looming demise.’Sick Heart River” finds Leithen now in his late fifties facing a terminal diagnosis of turberculosis. Leithen has enjoyed a dazzling career as eminent barrister. member of Parliament. Cabinet minister. and attorney-general but with only months left to live. he leaves it all behind and takes up a whole new mission into the bleak arctic wilds of Canada. The friend of a friend. Francis Galliard. has gone missing in the North. and Leithen volunteers to find him and send him back. and so to die well. far away from the irking sympathy of his friends or the coddled atmosphere of the sick-room. But the North has some surprises in store for Leithen.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 5.51


ISBN

9788379767076: Wydawnictwo

Format

27.9: https://woblink.com/ebook/maraton-do-szczescia-marta-radomska-31180u

Cena:


Greenmantle

Autor: John Buchan

A classic espionage and adventure novel set during The Great War. featuring the reckless Richard Hannay. Sequel to „The Thirty-Nine Steps” and precursor to Mr. Standfast. Tasked with unraveling a mysterious message. Hannay travels through Germany and the Middle East. searching for the elusive religious leader ’’Greenmantle’’. He is joined by three more of Buchan’s heroes: Peter Pienaar. the old Boer Scout; John S. Blenkiron. the American determined to fight the Kaiser; and Sandy Arbuthnot. Greenmantle himself. modelled on Lawrence of Arabia. However. they must begin the task with no clues except three words scribbled on a piece of paper – Kasredin. cancer. and v.I. In different disguises the men take separate roads to Constantinople where they will meet and begin their search. if they all arrive safely – and it’s a big if.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Dunkierka

Autor: Joshua Levine

Od 27 maja do 4 czerwca 1940 roku alianci. w obawie przed potężną niemiecką ofensywą. ewakuowali z Dunkierki ponad 300 000 angielskich i francuskich żołnierzy. Ta skomplikowana akcja militarna. którą Winston Churchil nazwał cudem. przeszła do legendy i stała się tematem najnowszego filmu Christophera Nolana. W bohaterów tamtych dni wcieliły się takie gwiazdy kina jak Kenneth Branagh. Tom Hardy. Cillian Murphy i Mark Rylance. Dunkierka to dramatyczna opowieść o długich godzinach pod obstrzałem wroga. bez racji żywnościowych i amunicji. o niebezpiecznej przeprawie przeładowanymi łodziami. o bohaterstwie tych. którzy wspierali akcję z morza. lądu i powietrza. Bez ich poświęcenia losy wojny potoczyłyby się zupełnie inaczej.

Wydawnictwo: Harper Collins Polska

Cena: 19.99testy psychologiczne dla kierowców przyk3ady, ksiazki o policji, hejwowski kognitywno-komunikacyjna teoria przekładu pdf, agnieszka bryc, przyczyny katastrofy w czarnobylu, 365 dni ebook, prawo materialne administracyjne, mit o syzyfie audiobook, życie prostytutek, wady wrodzone u dzieci, fenomen poranka pdf, łukasz henel, honczarenko, twarz w tłumie, bluszcz symbolika, wasserpolacken, normy żywienia jarosz, salomon creed…