African Studies Forging New Perspectives and Directions

Autor: Nina Pawlak

The idea for this book emerged as a result of the conference “African studies in the contemporary world”. hosted at the University of Warsaw on 14th October 2014. where some attitudes and methodologies representative for the topics undertaken by scholars dealing with present-day Africa were discussed. The main aim of the volume is to present a wide spectrum of interests and trends in contemporary African studies. including the application and incorporation of old and verified methods into contemporary frameworks that provide a pan-African perspective. Another aspect of African studies undertaken within this volume is the investigation of African history and cultures through post-colonial lenses. The contributions include extensive bibliographies significant both fo

34.65: https://woblink.com/ebook/zamowienia-publiczne-jako-srodek-budowania-panstwa-w-sytuacjach-pokonfliktowych-na-przykladzie-afgan-ewa-suwara-128054u

Cena:


ISBN

9788378356769: Wydawnictwo

Format

24.9: https://woblink.com/ebook/dzieciece-zabawy-tomasz-mroz-128189u

Cena:


ISBN

9788366134225: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/kocham-tylko-tak-kate-sterritt-128059u

Cena:cztery kobiety, dudarz, w kręgach władzy tom 2, sprawdzian puls życia 3 ekologia, opowiadanie stary człowiek i morze, fallout 3 solucja, ziemkiewicz nowa książka, kazimierz przerwa tetmajer na skalnym podhalu, język niemiecki pdf, trzech panów w łódce, krzysztof dołęgowski, strona z ebookami, grzegorz kasdepke co to znaczy, dzielnice paryża mapa, bestia w jaskini, ryk kamiennego lwa, dzieci z dworca zoo pdf…