Natura czasu i przestrzeni

Autor: Stephen W.Hawking

Fascynujący spór o naturę Wszechświata

Einstein powiedział. że wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to. że można ją zrozumieć. Ale czy miał rację? Czy kwantową teorię pól i ogólną teorię względności Einsteina. dwie najbardziej ścisłe i popularne teorie w całej fizyce. można połączyć w jedną kwantową teorię grawitacji? Czy można połączyć kwant i kosmos?

W książce Natura czasu i przestrzeni dwaj najbardziej znani fizycy na świecie – Stephen Hawking i Roger Penrose – debatują nad tymi pytaniami. Autorzy omawiają szereg kluczowych zagadnień. w tym przestrzenną geometrię wszechświata. inflację kosmiczną. cykliczne teorie kosmosu oraz paradoks utraty informacji w czarnych dziurach. Mimo niezwykłych osiągnięć fizyki. Hawking i Penrose podkreślają. że naukowcy wciąż mają sporo do zrobienia w poszukiwaniu kwantowej teorii grawitacji.

„Ta niewielka objętościowo książka zawiera przystępne wyjaśnienie dwóch podejść do wielu największych nierozwiązanych problemów grawitacji i kosmologii”.

John Barrow. „New Scientist”

„Debata między Hawkingiem i Penrose’em to przykład niezwykle błyskotliwej dysputy… Poczucie humoru Hawkinga często ożywia tekst”.

Joseph Silk. „Times Higher Education”

„To interesująca książka dla wszystkich czytelników. ale zanosi się na to. że będzie jeszcze ciekawszą pozycją dla przyszłych pokoleń fizyków”.

Robert M. Wald. „Science”

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 35


Umysł prawniczy

Autor: Bartosz Brożek

Jak myśli prawnik?

Czy istnieje intuicja prawnicza?

Czy prawnik potrzebuje wyobraźni?

Dlaczego prawo jest abstrakcyjne?

Myślenie prawnicze od wieków stanowi wyzwanie dla teoretyków prawa i filozofów.

Nie sposób się temu dziwić. zważywszy na rolę. jaką prawo odgrywa w organizowaniu

życia społecznego i jako gwarant naszych wolności. Na czym jednak polega myślenie w

prawie? Czym różni się od rozumowań. które przeprowadzamy w innych dziedzinach

refleksji i w życiu codziennym? Jakie są jego granice? Czy prawnikowi „wolno mniej“ niż

matematykowi czy biologowi? Kiedy decyzje prawne uznać możemy za uzasadnione?

W Umyśle prawniczym Bartosz Brożek próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania. Posiłkując się analizami filozoficznymi i najnowszymi ustaleniami nauk kognitywnych przekonuje. że myślenie w prawie polega na ścisłym współdziałaniu trzech narzędzi poznawczych: intuicji. wyobraźni i języka. Ta nowatorska koncepcja prowadzi do ważnych pytań o granice interpretacji prawa. racjonalność w prawie i cele edukacji prawniczej.

Bartosz Brożek – kognitywista. filozof i prawnik. pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Uniwersytecie Jagiellońskim. członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Laureat licznych nagród oraz stypendiów. m.in. Prezesa Rady Ministrów. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fundacji Humboldta. Nagrody Naukowej „Polityki”. Autor kilkunastu książek. m.in. Granice interpretacji (2014) Umysł matematyczny (wraz z Mateuszem Hoholem. 2014) oraz Myślenie. Podręcznik użytkownika (2016).

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Cena: 39.9


Szuflada

Autor: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk

Co może kryć rodzinna szuflada? Jaką tajemnicę ujawnić? Czy po jej otwarciu życie może wyglądać tak samo?

Znaleziona w listach ze starej szuflady historia Juliusza Wolskiego (syna poetki Maryli Wolskiej) i Stefanii Hrachowiny (Rusinki pracującej w domu Wolskich) to piękna osobista opowieść o ludziach i miejscach. O rodzinach Wolskich. Pawlikowskich. Turowiczów. Szumanów. Szczepańskich… O dawnej Galicji – Krakowie. Goszycach. Lwowie… I o tym. jak odkrywanie rodzinnych historii przekształca naszą tożsamość i teraźniejszość.

Czasem trzeba zatrzasnąć za sobą drzwi. żeby można było otworzyć inne. dotąd zamknięte.

Remont starego mieszkania po rodzicach niespodziewanie odsłonił przede mną historię będącą dotąd rodzinnym tabu mojej matki. Dzięki szufladzie skrywającej listy i dokumenty udało mi się zrekonstruować wydarzenia sprzed lat.

Szuflada wyprawiła mnie także w podróż do źródeł przysypanych przez kurz dramatów. To. na co natrafiałam. bywało czasem bolesne. ale pomogło mi połatać ubytki we własnej tożsamości.

Teraz. kiedy poznałam Juliusza i Stefanię – moich dziadków – trochę lepiej rozumiem. kim jestem.

Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 39.9


Business English. Jak pisać skutecznie po angielsku

Autor: Fiona Talbot

Język angielski

Poziom B2

Nie bądź zwykłym entuzjastą #mediów społecznościowych. To pasja. a nie żargon korporacyjny. przyciąga uwagę we wszystkich rodzajach komunikacji biznesowej.

Jeśli pracujesz w biznesie (albo przygotowujesz się do podjęcia pracy zawodowej) i zdajesz sobie sprawę z niezaprzeczalnego faktu. że słowo pisane zajmuje dziś centralną pozycję w komunikacji biznesowej. jest to dla ciebie idealne wprowadzenie w business English. Zawarte w książce szczegółowe. oparte na konkretnych zadaniach wskazówki zapewnią ci zestaw narzędzi. dzięki którym rozwiniesz wysoko cenione umiejętności komunikacyjne.

Książka jest w równym stopniu skierowana do osób. dla których angielski jest pierwszym językiem (native speakers). jak i do

Wydawnictwo: Harlequin

Cena: 7.99dariusz kala, gwiezdne wilki 2, apokalipsa wg pana jana, łukasz orbitowski żona, penis bez cenzury, eco imię róży, brain tracy, stany nagłe u dzieci, agata lewandowska dietetyk, wojna informacyjna pdf, czekoladki dla prezesa, anna rakowska, opowieści z meekhańskiego pogranicza. wschód–zachód, luz i tak nie będę idealna, oskar i pania róża ebook, winnetou pdf, edyta pawlik, kompozyty ceramiczne, puryści językowi, kazimierz przerwa tetmajer biografia, windows forms c# kurs, raven king, dietrich podstawy konstrukcji maszyn…