Trylogia Tebańska

Autor: Sofokles

Ebook bez dołączonej płyty z fragmentami czytanymi przez Antoniego Liberę.

Trzy najsłynniejsze tragedie Sofoklesa w nowym przekładzie Antoniego Libery. pisarza i znawcy twórczości największego dramatopisarza XX wieku. Samuela Becketta.

Mimo dwóch i pół tysiąca lat. jakie dzieli nas od czasu. kiedy żył i tworzył grecki dramatopisarz. jego dzieła nadal pozostają żywe i fascynujące. i należą do żelaznego repertuaru światowego teatru. Poruszone w nich problemy są wciąż aktualne i domagają się nowego odczytania. Kunszt Sofoklesa nie przestaje być niedościgłym wzorem formy.

Od połowy XIX przekładano Sofoklesa co najmniej piętnaście razy. Większość tłumaczeń wyszła spod pióra filologów klasycznych. uzależnionych od reguł ortodoksji lingwistycznej. a jednocześnie panujących mód i konwencji poetyckich. które cechował manieryzm i upodobanie do archaizmów. Skutkowało to brakiem prostoty i komunikatywności. A przecież Sofokles. pisząc dla szerokiej publiczności. i to w większości niepiśmiennej. brzmiał jasno i naturalnie. Był rozumiany powszechnie i bez trudu.

Przekład Antoniego Libery jest próbą przywrócenia owej prostoty. W zaproponowanej przez niego formie językowej tragedie Sofoklesa brzmią. jakby napisane były dzisiaj.

Oto antyk w szlachetnym kostiumie nowoczesności.

Przekłady Antoniego Libery odznaczają się wyjątkową klarownością i prostotą. i są niezwykle użyteczne dla potrzeb teatru. Łączą w sobie cechy języka wysokiego z potocznym. wyzute są z patosu i archaizmów. i bardzo dobrze brzmią ze sceny. Wartość tych przekładów jest szczególnie wyraźna na tle istniejących przekładów tragedii antycznych. dokonywanych głównie przez filologów klasycznych.

Tadeusz Słobodzianek

Dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie

Wydawnictwo: Sic!

Cena: 26


To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła

Autor: Paul Bloom

Wybitny psycholog poznawczy Paul Bloom twierdzi. że zdolność do odróżniania dobra i zła jest w człowieku głęboko zakodowana.

Przez wieki. od Johna Locke’a po Zygmunta Freuda. filozofowie i psychologowie uważali. że pod względem moralnym człowiek przychodzi na świat jako tabula rasa. niezapisana tablica. Wielu z nas zakłada. że dzieci są z natury egoistyczne. a rolą społeczeństwa – zwłaszcza rodziców – jest przekształcenie tych małych socjopatów w istoty cywilizowane.

Tymczasem Paul Bloom przekonuje. że poczucie moralności towarzyszy nam już od najwcześniejszego dzieciństwa. Powołując się na przełomowe badania prowadzone na Uniwersytecie Yale. wykazuje. że niemowlęta. zanim jes

27: https://woblink.com/ebook/klucze-adam-lang-17296u

Cena:


Jinny z Finmory (Tom 11). Nocna zasadzka

Autor: Patricia Leitch

Jedenasta część cyklu hippicznego dla młodszych nastolatek. którego akcja rozgrywa się w malowniczej i tajemniczej Szkocji.

Rodzina Mandersów zmęczona życiem w dużym mieście przenosi się w oddalone od cywilizacji górzyste rejony Szkocji – do niewielkiej wioski Finmory. Główna bohaterka Jinny jest kochającą zwierzęta niepokorną nastolatką. 

Nadchodzi długo wyczekiwana przerwa świąteczna. Jinny Manders z zapałem przygotowuje się do występu w jasełkach bożonarodzeniowych. a na wrzosowiskach w Finmory pojawia się stado dzikich jeleni. Zwierzęta znajdą się jednak w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czy Jinny i Shanti zdołają je przed nim uchronić?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Cena: 20.9


50 mitów o religiach

Autor: John Morreall

50 mitów o religiach to przygotowane przez dwójkę cenionych religioznawców opracowanie poświęcone powszechnie podzielanym – fałszywym lub błędnym – przekonaniom o roli. funkcjach i znaczeniu religii w życiu ludzkich społeczności. a także o treści i genezie przekonań religijnych żywionych przez różne kultury i społeczeństwa.Autorzy. profesorowie John Morreall i Tamara Sonn. odwołując się do badań i obszernej literatury przedmiotu. kompetentnie – a przy tym. co ważne. również z poczuciem humoru – omawiają mity na temat największych i najstarszych religii świata (judaizmu. chrześcijaństwa. islamu. hinduizmu. buddyzmu. taoizmu…). ale na tym nie poprzestają. sięgając również po tradycje mniej znane. jak rastafarianizm czy zoroastryzm. a wreszcie i również łączące się ze sferą wierzeń agnostycyzm i

:

Cena:maja lidia kossakowska siewca wiatru, podstawy logiki pdf, tajemnicze życie grzybów, fabiani bożena, jakubowe księgi, przeliczanie dawek leków notatki, wentylacja wywiewna, commandos 3, gen ukryta historia chomikuj, rebel fleet, kordian test, książki pdf za darmo do pobrania, mentalizm, popularnosc imion, justyna ożegalska-trybalska, psychologia sprzedaży nieruchomości, grzegorz łukasiewicz, uzależnienia behawioralne chomikuj…