Szwajcaria i naziści. Jak alpejska republika przetrwała w III Rzeszy

Autor: Stephan Halbrook

Szwajcaria – bezpośrednio granicząca z Niemcami. okrążona przez państwa Osi. zagrożona planami wojny błyskawicznej – wydawała się bez szans w konfrontacji z Wehrmachtem. Armia tego kraju – przyczajona za przygranicznymi umocnieniami i w górskich twierdzach – była mimo wszystko gotowa do walki. A jednak Szwajcaria nie padła ofiarą inwazji.

Co sprawiło. że otoczona przez wroga alpejska republika zdołała zachować neutralność? Czy zdecydował o tym ścisły związek banków szwajcarskich z gospodarką nazistowską? Czy raczej niezłomny opór. zręczna dyplomacja i rozproszenie sił niemieckich na innych frontach?

Stephen Halbrook szuka rzetelnej odpowiedzi na to pytanie. korzystając nie tylko z bogatej bazy źródłowej. ale też opierając się na wy

:

Cena:


Niebezpieczny szlak

Autor: James Oliver Curwood

W westernie zatytułowanym Niebezpieczny szlak Jack Howland. inżynier z Chicago. zostaje wysłany na daleką północ Kanady. gdzie ma prowadzić budowę 600-milowego odcinka kolei żelaznej. W trakcie podróży spotyka piękną. niemą kobietę. która rozpaczliwie prosi go o pomoc. Tajemnicza nieznajoma wciąga Howlanda w pułapkę. z której ten ledwo uchodzi z życiem. Kto i dlaczego chce go zabić? Co tak naprawdę dzieje się na budowie? Dlaczego obaj inżynierowie chcą natychmiast wyjechać? I – rzecz jasna – kim jest ta kobieta? Wrogiem czy jednak przyjacielem? Pomimo ostrzeżeń. by zawrócił z drogi. Jack podąża tytułowym niebezpiecznym szlakiem…

Wydawnictwo: LTW

Cena: 16.9


Kordian

Autor: Juliusz Słowacki

Z gwiazd obłąkanych. / Z włosów czesanych / Iskry padają / Jak z polskiej szabli. / Widzą je diabli. / Odpowiadają / Błyskami chmur. / Lecą – świst piór / Buki ugina. (fragment)

Wydawnictwo: Masterlab

Cena: 4.5


Polscy pisarze wobec faszyzmu

Autor: Paweł Maurycy Sobczak

Faszyzm wedle sławnej formuły wybitnego niemieckiego badacza Ernsta Noltego był wydarzeniem epokowym i naznaczył cały wiek XX. Stał się popularny także wśród pisarzy i to często bardzo wybitnych – Filippo Tommaso Marinetti. Curzio Malaparte. Ezra Pound. Ernst Jünger. Louis-Ferdinand Céline. Pierre-Eugéne Drieu La Rochelle. Gottfried Benn. Martin Heidegger. Robert Brasillach. Duża liczba książek na temat związków pisarzy z faszyzmem. które powstały na Zachodzie. zderza się z nieobecnością podobnych studiów w naszym literaturoznawstwie. Dlatego obszerna książka Pawła Sobczaka jest niezwykle interesująca. Autorowi chodzi nie tylko o to. jak widzieli polscy pisarze hitleryzm i III Rzeszę. jak postrzegali faszyzm włoski i Włochy Mussoliniego. ale interesuje też to. jak polscy pisarze wyobrażali sobie faszyzm jako taki. czy potrafili rozpoznać modernistyczny i totalitarny charakter doktryny faszystowskiej i na ile sami faszyzmowi lub „ideologiom faszyzującym” się poddawali. a na ile się im opierali. Obszerna praca oryginalnie przywołuje konteksty nie tylko niemieckie czy włoskie. ale też te mniej oczywiste i znane. a więc francuskie i rumuńskie. Zainteresuje nie tylko badaczy kultury polskiej XX w.. ale też ze względu na temat i literacki talent autora – większe grono czytelników.

Wydawnictwo: Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego

Cena: 21.5pytlakowski piotr, angielski dla początkujących książka, michał pasterski insight, robert rutkowski książki, lato koloru wiśni pdf, pan samochodzik wyspa złoczyńców, kochanka aleksandra wielkiego, małgorzata milewska, jonas gardell, wołyń pobierz, minione chwile, anna kamińska książki, bizarne znaczenie, jan paweł 2 o małżeństwie, simcity 4 poradnik, spector lublin, prince polonia, oczyszczanie organizmu z toksyn…