Oczy Eugena Kallmanna

Autor: Håkan Nesser

Nesser w klasycznym wydaniu

Jest rok 1995. Eugen Kallmann. nauczyciel języka szwedzkiego w miasteczku K.. położonym w najbardziej na północ wysuniętej części Szwecji. popełnia samobójstwo. Kim był naprawdę? Co wykazało śledztwo? W mieście szerzy się ksenofobia. Na murach szkoły ktoś maluje swastyki. niektórzy dostają listy z pogróżkami. W tych okolicznościach jeden z nauczycieli odnajduje pamiętniki Eugena Kallmanna.

Wydawnictwo: Czarna Owca

Cena: 35.99


Dunkierka. Sukces operacji „Dynamo”

Autor: Edward Keble Chatterton

Operacja „Dynamo” ‒ „cud Dunkierki”. który przesądził o losach wojny

27 maja 1940 roku wynik bitwy o Francję był już przesądzony. Wówczas to rozpoczęła się jedna z największych operacji II wojny światowej: ewakuacja spod Dunkierki.

Przez kolejne dziewięć dni. sformowana naprędce armada najrozmaitszych statków i okrętów ocaliła blisko 340 tys. żołnierzy sił sprzymierzonych. Przewiozła ich przez kanał La Manche i sprowadziła bezpiecznie z powrotem do Anglii.

Wspomnienia tamtych wydarzeń są wciąż żywe w pamięci Brytyjczyków. Jednak przy całym zaangażowaniu Królewskiej Marynarki Wojennej. marynarki handlowej oraz innych armatorów z Wysp Brytyjskich. wkład pozostałych zaangażowanych nacji ‒ Francuzów. Holendrów czy Belgów ‒ pozostaje niedoceniony. Podobnie zresztą jak znaczenie działań obronnych w Calais. Lille czy Amiens. które skutecznie odciągnęły uwagę Niemców od Dunkierki.

Książka Chattertona to nie jedna. a wiele opowieści. ukazujących ówczesne wydarzenia z różnej perspektywy. Dopiero splot rozmaitych faktów i relacji pozwala ujrzeć je w pełnym wymiarze. Z kolei przytaczane dokumenty z epoki wskazują. że pewne zdarzenia widziano i oceniano na bieżąco inaczej. często w opozycji do późniejszej wiedzy.

Autor opisuje „cud Dunkierki” okiem zapalonego żeglarza i byłego żołnierza. Relacjonuje go na gorąco. bo zaraz po zakończonej sukcesem operacji. W przystępny i rzetelny sposób przedstawia wnikliwie obraz zdarzeń. tętniący wciąż żywymi emocjami. Chattertona bulwersuje zdrada belgijskiego króla Leopolda II wobec aliantów. Jasno wyraża swą pogardę dla niemieckich ataków na wyraźnie oznakowane statki pasażerskie. Emanuje dumą z postawy cywilów. którzy. nieustraszeni. ruszyli praktycznie bezbronni w strefę walk.

Edward Keble Chatterton (1878‒1944) był żeglarzem. a także uznanym pisarzem z Sheffield. Jego podróże przez kanał La Manche. do Holandii. wokół basenu Morza Śródziemnego stały się tematem wielu książek i artykułów.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do ochotniczej rezerwy Królewskiej Marynarki Wojennej. gdzie dowodził flotyllą kutrów. Służbę zakończył w roku 1919 w stopniu komandora podporucznika.

W międzywojniu pisał książki o modelarstwie. powieści dla młodzieży oraz historie rozgrywające się na morzach. Od roku 1939 skupił się wyłącznie na tematyce II wojny światowej.

Wydawnictwo: Replika

Cena: 30.9czarny mag pierwszy rok pdf, uwikłani tom 5 pdf, wakacje grzecznego psa, mechanika ogólna, wenus w futrze książka, pustułka miszczuk, detektyw pozytywka tekst pdf, beata ociepka, lektura felix net i nika pdf, sarah knight, psychologia zdrowia heszen, kondracki geografia regionalna polski pdf, anatemy…