1

Autor: Joanna Pasztelańska

:

Cena:


Chack. Gracze. Opowieść o szulerach

Autor: Włodzimierz Bolecki

Brawurowa powieść o upadku I Rzeczpospolitej. o targowicy i karcianych szulerach

Literacka gra o najwyższą stawkę

Kim był Chack? Nie sposób odnaleźć go na kartach historycznych opracowań i podręczników. Wiadomo jedynie. że Chack. czyli Ignacy Chadźkiewicz vel Chodźkiewicz. istniał naprawdę. Wiedzieli o nim nawet Mickiewicz i Słowacki. ale z biegiem lat historia zapomniała o Chacku. A była to postać nietuzinkowa – uchodził za mistrza karcianych szulerów i polskiego Casanovę. Jak wieść niosła. był agentem targowiczan. carskiej Rosji. Francji. a także … generałem policji w Neapolu.

Włodzimierz Bolecki. znany krytyk i historyk literatury. postanowił wydobyć go z cienia i uczynić główną postacią swej powieści. Jednak w tym wielowątkowym i polifonicznym utworze bohaterów jest wielu i nic nie jest takie. jakim się wydaje…

Chack to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię. o wzniosłych hasłach i pięknych ideach. a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja. ale przede wszystkim są targowiczanie. między którymi porusza się. czasem na pierwszym planie. czasem w tle. tytułowy bohater Chack.

Czy to on rozdaje karty w grze o los Polski?

Bolecki z wielką dbałością o historyczne detale. ale i z dużą dawką literackiej odwagi odtwarza epokę przemian i niepokojów. gdy w blasku dokonującej się we Francji rewolucji upadała I Rzeczpospolita. Przywołuje dokumenty. opracowania i pamiętniki. a kiedy wymaga tego powieściowa gra – nie cofa się przed literackim kamuflażem. Dzięki temu czytelnik wciągany jest w grę równie mocno. jak uwikłani są w nią powieściowi bohaterowie.

Prozatorski debiut znanego badacza literatury to wielki historyczny fresk. powieść łotrzykowska i silva rerum w jednym.

Wspaniałe. imponujące dzieło. porywające w głąb naszego jądra ciemności.

prof. Andrzej Nowak

Włodzimierz Bolecki (1952) – historyk i teoretyk literatury. krytyk literacki. eseista. scenarzysta. profesor w IBL PAN. Autor wielu publikacji naukowych. opracowań i książek literaturoznawczych. Zajmuje się m.in. twórczością Wacława Berenta. Aleksandra Wata. Brunona Schulza. Witolda Gombrowicza. Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 40.9


How to make a healthy and happy children

Autor: Józef Słonecki

It is a treasury of knowledge for people who want to raise healthy children. This is a manual for all future and responsible parents.

 

This book directly demolishes stereotypes and breaks popular views but often imprecise about infertility. genetic diseases. eugenics. vaccinations. fertilization and pregnancy. We can easily ask the reader if she or he is prepared for sensational knowledge.

 

It should be noted that this is a book for men and women. It’s obvious. but often we forget that only two healthy parents can give health to the child.

 

“Who will your children blame for having to live with diseases and going from one doctor to another? As you no doubt have guessed. though you’d rather not know. they will blame their parents. And they will be absolutely right!”

  11.5: https://woblink.com/ebook/a-little-princess-wydanie-dwujezyczne-z-gratisami-frances-hodgson-burnett-138107u

Cena:


Miesięcznik ZNAK nr 763

Autor: autor zbiorowy

Raport CBOS-u z 2017 r. Sens życia wczoraj i dziś pokazuje. że w ciągu ostatnich 10 lat znacznie wzrosła liczba Polaków. którzy zwracają uwagę na znaczenie przyjaźni w ich życiu. W czym tkwi siła przyjaźni? Czym przyjaźń różni się od miłości? Jak zmienia się jej rozumienie? Czy przyjaciele mogą zastąpić rodzinę?

Wydawnictwo: Znak

Cena: 12.9maszke metody i techniki badań pedagogicznych pdf, pedagogika herbarta, do hanny interpretacja, radek budnicki, barbara jarosz, nauka angielskiego od podstaw pdf, top książki fantasy, zuzanna jędrzejewska, biblioteka pwn, czynniki leczące w psychoterapii, grzegorz kapla, schiller friedrich, fizyka s, psalmista, ruiny i zgliszcza, mały konspirator, ekonomia dla dzieci…