Wydawnictwo

Jaguar: Format

28424

https://woblink.com/product-publication/download/28424/epub: 1

Cena:


Flighty Phyllis

Autor: R. Austin Freeman

This little novel is a total departure from the Dr. Thorndyke mysteries. the classic British detective novels that made Freeman’s reputation. The heroine is a perfectly proper but adventurous young woman named Phyllis. who takes over her cousin Charlie’s chambers in Clifford Inn. The presence of some of Charlie’s clothes in the closet gives her the idea of dressing as a man for a fancy dress ball. Unfortunately. Phyllis looks just like the charming Charlie when wearing his clothes. and this gets her into some difficulties. because Charlie is a bit of a scalawag. Phyllis as Phil gets into fights. performs heroic acts and falls in love with a man who thinks she’s just his pal. Her adventures are tremendous fun. From impersonating a man to discovering mysterious trap doors. „Flighty Phyllis” is an entertaining glimpse at the times and trials of a wayward woman.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Tiara i korona. tom 1

Autor: Teodor Jeske-Choiński

Druga połowa XI wieku. Południowe Niemcy. Alpy. północne Włochy i Kanossa. Apogeum sporu o władzę króla z… papieżem.

On – Bertold z Meersburga – doradca koronny. przyjaciel władcy. młody. odważny i lojalny rycerz. Ona – Judyta z Hohenau – pobożnie wychowana. skromna. śliczna. dzielna. przeznaczona w dzieciństwie na żonę Bertolda.

A pomiędzy nimi: podstępni pseudo-rycerze. niewola i upokorzenie. grzechy przeszłości. zbrojne potyczki i potężne walki licznych wojen. Jednak to nic w porównaniu z… papieską klątwą wykluczenia z Kościoła.

Jeske-Choiński w barwnej. epickiej opowieści kreśli dramatyczne losy bohaterów wplątanych w chyba największy konflikt średniowiecza – zmagania króla i przyszłeg

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu

Cena: 24.9dziennik siostry faustyny pdf, język sofoklesa, chyłka tom 1, defetyzm, przestępczość pdf, rodzina połanieckich pdf, bezsens, monachomachia ignacy krasicki, latarnik autor, modlitwy najpiękniejsze, mróz rewizja pdf, hochsztaplerzy, scenariusz przedstawienia dla dzieci, pedagogika pracy pdf, trzynasta księga, ekonomia menedżerska pdf, kształt nocy tess gerritsen…