Wieszczba krwawej głowy. Diaboliczny romans upiorny

Autor: Andrzej Sarwa

Dwa wieki historii Polski i Francji. splecione z reformacją w Europie. walką o władzę i poszukiwaniem miłości. To kanwa najnowszej powieści Andrzeja Juliusza Sarwy. A co na tę kanwę jest nałożone? To i powieść historyczna i obyczajowa. przygodowa i traktat teologiczny na temat demonologii. Co wychodzi z tak niecodziennego połączenia? Wielowątkowa powieść dla wymagającego czytelnika.

W historię podsandomierskiej rodziny Białeckich. reprezentującej najświetniejsze tradycje polskiej szlachty. wkrada się podstępne działanie Szatana. Przestrzenią tej aktywności staje się nie tyle Polska. ile głównie Francja. miejsce ścierania się starych i nowych nurtów religijnych. otwarcie uprawiany okultyzm i nieprawdopodobna wręcz arena walki o władzę.

36.9: https://woblink.com/ebook/gniazdo-dorota-dziewonska-maria-dahvana-headley-30150u

Makuszyński

Autor: Mariusz Urbanek

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników. ojciec Koziołka Matołka. nie za bardzo lubił dzieci. Swoich nie miał. Twórca przesympatycznych bohaterek. nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. był mizoginem. Zdeklarowany tradycjonalista i konserwatysta przyjaźnił się ze skamandrytami.

Kochał życie. nienawidził łzawych tragedii. a „Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem”. Niektórzy twierdzili. że był „bawidamkiem. kokietującym i mizdrzącym się do czytelników z minoderią salonowej lwicy”. Nałkowska nie cierpiała jego nieznośnego sentymentalizmu. W wydanej w 1953 roku Literaturze międzywojennej pisano. że Makuszyński nie gardzi „tanimi chwytami. schlebiającymi typowym gustom drobnomieszczańskim”.

II Rzeczpospolita w jego powieściach była szczęśliwym krajem dobrych ludzi. Komunistyczni decydenci zarzucali mu. że nie widział kontrastów i walki proletariatu z krwiożerczym kapitałem. Ale nie mieli racji. Zachowując humor. ironię. zachwyt światem i wiarę w ludzką dobroć. Makuszyński opisywał Polskę bez retuszu. Bieda. a wręcz skrajne ubóstwo. często boleśnie doświadczały jego powieściowych bohaterów. Autor znał je z własnego doświadczenia. Rodzinie wcześnie pozbawionej ojca wcale się nie przelewało i wczesne lata Kornela należały do zdecydowanie chudych. Jako bystry obserwator dostrzegał też. z jakimi trudnościami borykał się młody kraj.

Sam Makuszyński przeżywał wtedy swój najlepszy okres. Każda jego książka miała po trzy. cztery wydania – a niektóre nawet dziesięć. Jednak po latach prosperity los znowu się odwrócił. W czasie okupacji pisarz ledwo wiązał koniec z końcem. a po wojnie. nie godząc się na kompromisy. został reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie szkodliwych”.

Na nic okazały się jednak starania komunistów. by skazać Makuszyńskiego na damnatio memoriae. Kolejne pokolenia zaczytywały się Szatanem z siódmej klasy i przeżywały przygody panny z mokrą głową wbrew głosom przed- i powojennych krytyków.

Próby czasu nie przetrwała tylko „dorosła” twórczość pisarza.

Wydawnictwo: Czarne

Hejterstwo. Nowa praktyka kulturowa?

Autor: Julia Dynkowska

Zjawisko hejtu zbadali badacze wielu specjalności: kulturoznawcy. literaturoznawcy. medioznawcy. socjologowie. psychologowie. filozofowie. politolodzy oraz badacze prawa. Dzięki multidyscyplinarnej perspektywie czytelnik może się dowiedzieć o hejcie rzeczy. o których nie miał pojęcia. choć wydawałoby się. że jest to zjawisko każdemu dobrze znane. proste i nie wymagające głębokich analiz. A jednak ta książka pokazuje. że jest inaczej. Pokazuje. jak mało możemy wiedzieć o zjawisku. które dobrze znamy. I jak dużo musimy się jeszcze nauczyć.

Prof. dr hab. Paweł Łuków

kierownik Zakładu Etyki UW. redaktor naczelny czasopisma „Etyka”

Wiele dotychczas napisano o sztuce miłości. niewiele natomiast o sztuce nienawiści. Oczywiście zawsze można zadać pyta

NATO poprzez pryzmat wybranych teorii geopolitycznych