Błazen

Autor: Monika Sznajderman

Książka ‚Błazen. Maski i metafory’ jest szukaniem śladów. pogłosów i powidoków błazeńskiej mitologii w nieoczywistych kontekstach dawnej i współczesnej kultury; tropieniem masek i metafor błazna w filozofii. literaturze. sztuce. myśleniu potocznym. Bohater tej książki należy do porządku wyobraźni. Nie jest – jak w większości poświęconych błaznowi monografii – realną figurą błazna królewskiego. klowna. linoskoczka. zamkniętą w obrębie konkretnych epok ani dworskich. teatralnych bądź jarmarczno-cyrkowych przestrzeni. Jeżeli pojawiają się te konkretne postaci. to raczej jako punkt wyjścia. konieczne odniesienia przywołane po to. by przeprowadzić analogię pomiędzy dosłowną i metaforyczną sylwetką błazna. a nie cel sam w sobie. Nad „fizykę” błazna autorka przedkłada jego metafizykę.

‚Książka Moniki Sznajderman. poprzez wszechstronną analizę fenomenu błazna i błazeństwa. przynosi oryginalną diagnozę kultury współczesnej. Wydobywa te jej znaczenia. których nie mógłby ukazać inny typ analizy. a przynajmniej nie miało to miejsca na taką skalę w humanistyce polskiej. Autorka ma szczególną umiejętność krytycznego czytania tekstów. o których pisze. Nie stroni od polemik. na nieścisłościach czy chybionych interpretacjach przyłapuje nawet uznane autorytety. Ma też dar trafnego. syntetycznego wykładu nierzadko zawiłych spraw. Przejrzysta konstrukcja książki wynika także ze swobody. z jaką autorka porusza się po różnorodnych obszarach światowej humanistyki’. prof. Roch Sulima

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9


Homo falsus

Autor: Jan Borkowski

Książka jest oryginalną próbą naświetlenia problemu wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich. Język autora cechuje barwność i rzetelność. spójność i logiczność. krytycyzm i erudycja oraz dyscyplina analizy i opisu. /dr hab. Marek ADAMKIEWICZ /

Autor nowatorsko. kompetentnie i konkretnie prezentuje bagatelizowaną społecznie. choć wielowymiarowo destruktywną. kwestię zachowań kłamliwo-oszukańczych. Tekst i forma tej książki sprawiają. że śmiało polecam ją jako bardzo interesującą i wartościową lekturę. /dr hab. Józef BEDNAREK/

Wydawnictwo: Elipsa

Cena: 25.2


Opowiedzieć (sobie) Polskę

Autor: Hanna Gosk

Książka zawiera szkice kilkunastu autorów . poświęcone badaniom. w jaki sposób literatura polska reagowała na zmiany czasów przełomu w latach 1918. 1945. 1989. Rejestrując ślady przełomu. literatura nie tylko niejednokrotnie wyprzedzała w czasie ustalenia historyków. socjologów i innych badaczy. ale również dokonywała niekiedy rozpoznań trudnych do uchwycenia przez jakikolwiek analityczny warsztat. W tym sensie okazuje się niezwykle czułą membraną. wychwytującą nawet najbardziej subtelne procesy niedostrzegalne z innych punktów widzenia. Zamysłem przy kompletowaniu zespołu autorów było. by ich teksty możliwie najlepiej oddawały szeroką gamę problemów rozpiętych pomiędzy tymi symbolicznymi datami. Szczególnie interesujące są opowieści. których medium stały się u

22.05: https://woblink.com/ebook/powroty-do-zrodel-joanna-goszczynska-128050u

Cena:


Czarodziej Magnus

Autor: Mikołaj Blechert

Opowieść dla ludzi odważnych. którzy szukają nowych wyzwań

Jak możesz sprawdzić. kim tak naprawdę jesteś. jeśli nie zostałeś nigdy wystawiony na próbę? Czarodziej Magnus wie. że tylko w konfrontacji z niebezpiecznymi siłami będzie mógł udowodnić swoją moc. Rozpoczyna więc długą wędrówkę. podczas której spotka ludzi. którzy pomogą mu odkryć swoją tożsamość.

Walki z potworami. niebezpieczne wyzwania. szalone hulanki i swawole. a także piękne kobiety – w tej baśniowej opowieści wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. a kolejne przygody wciągają czytelnika w wir magicznego świata zamieszkanego przez elfy. krasnoludy i czarodziejów.

Kim jestem? Dokąd zmierzam? Czy jestem honorowy. a może zgorzkniały? Czy poznałem s

28: https://woblink.com/ebook/spioch-matka-i-syn-spotkanie-utwory-sceniczne-rafal-andrusiewicz-127703u

Cena:


ISBN

9788366134355: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/ukryty-rekopis-lauren-belfer-129399u

Cena:


ISBN

9788324055173: Wydawnictwo

Format

29.99: https://woblink.com/ebook/wez-wyjdz-patryk-swiatek-128036u

Cena:


ISBN

9788365973580: Wydawnictwo

Format

27.9: https://woblink.com/ebook/pol-zycia-mats-strandberg-justyna-czechowska-127779u

Cena:książka o rzucaniu palenia pdf, scott cawthon fnaf, modi memorandi, sztuka kochania pdf pobierz za darmo, mit studia, walcząc z ciszą pdf, apteka natury jadwiga górnicka pdf, origami łódka krok po kroku, definicja mitu, spowiedź warszawa 24h, lech kaniuk siła pędu, fizjoterapia pdf, www libra ibuk pl, intj co to, książki obyczajowe polskich autorów…