ISBN

9788365781253: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/nawet-zdziczale-psy-ian-rankin-andrzej-szulc-30998u

Cena:


ISBN

9788365836533:

Wilno A.D. 1905

Wynalazek alchemików z Uniwersytetu Wileńskiego wywrócił życie w Europie do góry nogami. Teraz między miastami Aliansu latają potężne sterowce. po ulicach jeżdżą karety parowe. porządku pilnują golemy. a mechanicy konstruują automatony.

Wilno wyrwało się ze szponów Imperium Rosyjskiego i stało się wolnym miastem – ośrodkiem postępu. nauki i mistyki. A teraz grozi mu niebezpieczeństwo.

Tajemnice alchemiczne. przebiegli szpiedzy. tajne organizacje. miłosne intrygi. przerażające morderstwa. okrutne potyczki w wileńskiej przestrzeni powietrznej. ponure podziemia i dobrze znane postaci historyczne przedstawione w nowym świetle. Przygotujcie się na grozę i niebezpieczeństwa w pierwszej litewskiej powieści steampunkowej!

Śledźcie wydarzenia i czekajcie. aż wybije… WI

15.99: https://woblink.com/ebook/patrze-monika-mostowik-31437u

Cena:


ISBN

9788380627949: Wydawnictwo

Format

0: https://woblink.com/ebook/krolestwo-i-jego-cienie-agnieszka-halas-31569u

Cena:


Castle Gay

Autor: John Buchan

„Castle Gay” is the second of Buchan’s three Dickson McCunn books and is set in south west Scotland in the Dumfries and Galloway region in the 1920s. The plot revolves around the self-discovery of a media mogul named Craw. who is firstly the subject of mistaken identity and then the target of Balkan extremists who wish to use his newspapers to influence their political cause. Mr. Craw’s journey is overseen by Jaikie Galt. one of the young scamps in „Huntingtower”. who is now a Cambridge undergraduate and international rugby player. Jaikie and Craw embark on life-changing travels around the Scottish wilderness. where they both re-evaluate their values and choices in life although they arrive at very different conclusions. There is appreciation of the wilds and the simple lives of the shepherds along with the politics and international intrigue. There is the threat of violence. which is averted through quick thinking. which make the story exciting.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


The Young Runaway

Autor: Zane Grey

Zane Grey was one of the first millionaire authors. With his veracity and emotional intensity. he connected with millions of readers worldwide. during peacetime and war. and inspired many Western writers who followed him. That work is widely considered the greatest Western ever written. and Grey remains one of the most famous authors of the genre. Cattle rustling was on the rise in the town of Randall. Wyoming and the new people Martha and Andrew join the ranchers in their fight to protect their livestock. This novel is especially rich in Grey’s masterful description of. and feelings for. the beauty and strength of the Wyoming countryside.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9cesarz nihon-ja, lot nad kukułczym gniazdem audiobook, powieść karola bunscha, testament jana pawła 2, desert storm gra, edukacja zdrowotna pdf, każdy szczyt ma swój czubaszek, zdrajcy wyklętych, mgły avalonu, bluźnierca, ida kurcz, pilch spis cudzołożnic, joanna szczerska…