Niemcy. Zbiorowa pamięć narodu

Autor: Neil MacGregor

Jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na dzisiejsze Niemcy

Od 140 lat Niemcy są główną potęgą na kontynencie europejskim. Ćwierć wieku temu powstało jednak nowe państwo niemieckie. Na ile zatem tak naprawdę jesteśmy w stanie je zrozumieć i jak ich obywatele postrzegają dziś samych siebie?

Neil MacGregor twierdzi. że w przypadku Niemiec (w przeciwieństwie do pozostałych europejskich państw) nie sposób stworzyć jednej spójnej i wspólnej wersji narodowej historii. gdyż tym w kraju uwarunkowania zarówno historyczne. jak i geograficzne były zawsze zmienne i niestabilne. Przez większą część połowy tysiąclecia. o którym traktuje niniejsza książka. Niemcy składały się z wielu odrębnych bytów politycznych. mających własną historię. Wszelkie zaś bezpieczne i wygodne wersje wspólnych dziejów swego narodu. jakie Niemcy mogli sobie opowiadać przed rokiem 1914. przepadły na dobre w wyniku wydarzeń z następnych trzydziestu lat.

Choć nieodłączną cechą niemieckiej historii może istotnie być pewna fragmentaryczność. to zarazem pojawia się w niej dosyć sporo wspólnych dla większości Niemców wspomnień. odczuć i doświadczeń; niniejsza książka zaś stawia sobie za cel bliższe zbadanie niektórych spośród nich. Poczynając od wynalezienia druku przez Gutenberga w XV wieku. MacGregor wybiera takie przedmioty i idee. miejsca czy postaci. które wciąż budzą żywy oddźwięk – jak drezdeńska porcelana i fragmenty ruin tegoż miasta. projekty Bauhausu i niemieckie kiełbaski. korona Karola Wielkiego i bramy obozu w Buchenwaldzie – aby pokazać nam co nieco z ich zbiorowej pamięci i wyobraźni. Nikt dotąd nie napisał podobnej książki na temat Niemiec.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 80


Klasyfikacja budżetowa 2019.Zawiera najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Autor: Krystyna Gąsiorek

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują istotne zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów. wydatków. przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Niektóre podziałki przestają obowiązywać. pojawiły się nowe. a przy niektórych zmieniły się objaśnienia. Do klasyfikacji budżetowej wprowadzono nową podziałkę – grupy paragrafów wydatków. Począwszy od planowania na 2019 r.. zarządy jednostek samorządu terytorialnego mają możliwość decydowania o szczegółowości – w zakresie wydatków – sporządzanych planów finansowych swoich jednostek organizacyjnych (jednostek budżetowych).

Książka zawiera m.in.:

• ujed

23.92: https://woblink.com/ebook/umowy-zlecenia-i-inne-umowy-cywilnoprawne-od-1-stycznia-2019-r–141160u

Cena:


1

:

:

Cena:


Opowiadania

Autor: Joseph Conrad

Proza Josepha Conrada od ponad stu trzydziestu lat wywiera wpływ na największych artystów. „Jądro ciemności”. „Lord Jim” czy „Nostromo” stały się inspiracją dla takich mistrzów. jak T.S. Eliot. Francis Ford Coppola. Bob Dylan czy Czesław Miłosz. Trudno bowiem znaleźć pisarza. który równie przenikliwie potrafiłby opisać kondycję ludzką na styku kultur. w przecięciu tego. co stereotypowo uznajemy za cywilizowane i barbarzyńskie. oczywiste i obce. Ten wielki ironista podważa dogmaty. dystansuje się od ideologii i prawd absolutnych. pozostawiając swoich bohaterów samotnych w rękach ślepego losu. Jedyne. co może ich uratować od klęski. to wierność zobowiązaniom. odpowiedzialność. współczucie. a także banalna. jak by się wydawało. trzeźwość w ocenie sytuacji. Czy to jednak wystarczający oręż w starciu z „pełnokrwistym mięsem życia”? Człowiekiem Conrada targają sprzeczności. ludzka słabość zmienia się w krzyk buntu. który milknie wobec nieprzewidywalności losu i dzikości natury. Porażka wydaje się nieunikniona. a po niej zostaje tylko pustka.

Prezentowane opowiadania są prawdziwymi perłami gatunku. Wybór pokazuje różnorodność tematyki i języka artysty uważanego za jednego z najwybitniejszych stylistów. Trudno nie ulec urokowi i bogactwu Conradowskich opisów. jego cudownej ironii i zaskakującemu poczuciu humoru oraz głębi. z jaką potrafił odmalować złożoność ludzkiej natury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 33.9


1

:

:

Cena:


ISBN

9788328710719: Wydawnictwo

Format

43.9: https://woblink.com/ebook/kreatorki-kobiety-ktore-zmienily-polski-styl-zycia-lidia-pankow-julia-pankow-139200u

Cena: Julia Pańkówsztuka gotowania, zly nawyk, arabski raj pdf, repetytorium maturalne geografia pdf, zawód dziennikarz, przebudzenie lewiatana audiobook, elżbieta rakuszanka wygląd, niestatek morsztyn, dyzunia, ebook nauka angielskiego, thrawn, płomien crossa pdf, remigiusz mróz zaginięcie pdf za darmo, sw wojciech wydawnictwo, kubuś puchatek bajka do czytania pdf, meekhańskiego pogranicza, tadeusz bartoś żona, streszczenie szczegółowe ten obcy, autodesk inventor professional 2018, flavia borawska…