Boli tylko. gdy się śmieję… Listy i rozmowy

Autor: Ewa Lipska

Nieznane listy Stanisława Lema i Ewy Lipskiej

Korespondencja odsłaniająca kulisy wyjątkowej przyjaźni

„Gdyby nie to. że mi się nie chce. napisałbym operę Porno. bo zdaje się. że tego jeszcze nie było”.

Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem. wrażliwością. poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią.

Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat. lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem. umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis wyjątkowej przyjaźni i zmagań z codziennością. ale również portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa.

Jakie wiersze pisał Stanisław Lem?

Czyją poezję najbardziej cenił?

Dlaczego Ewa Lipska chciała zatrudnić referenta?

Boli tylko. gdy się śmieję zawiera także zapisy rozmów. jakie poetka i pisarz prowadzili na początku XXI wieku oraz listy. które Ewa Lipska wymieniała z synem Stanisława Lema. który wówczas studiował w USA.

Książka. wzbogacona licznymi fotografiami. pokazuje nieznane oblicze twórczości obojga literatów. ich charaktery oraz skomplikowane czasy. w których żyli. Jej publikacja to jedno z istotnych wydarzeń literackich i kulturalnych ostatnich lat.

Ewa Lipska (ur. 1945) – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna. tak jak osobna i wyrazista jest jej dykcja poetycka. nieufność do „zastanego” języka. błyskotliwa metaforyka. gęstość znaczeń. paradoks. Autorka tekstów piosenek. felietonistka. Współzałożycielka. redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”. „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką. w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik Pogłos. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich oraz pobytów stypendialnych (USA. Niemcy). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członek polskiego Pen Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności.

Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny. futurolog. filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Tomasz Lem (ur. 1968) – ukończył American International School w Wiedniu. studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Absolwent fizyki na Princeton University. Jest tłumaczem.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 30.9


Życie. Sposób użycia

Autor: Marian Pilot

Obszerny wybór prozy laureata Nike z 2011 roku. W skład tomu wchodzą nowele Tam gdzie much nie ma (1976). Bitnik Gorgolewski (1989) oraz opowiadania z 2002 roku Na odchodnym i W butach.

Każdy z przypomnianych tu utworów Mariana Pilota. wirtuoza frazy i arcymistrza groteski. zachwyca i przeraża. To proza wielka i nadmierna. jak obfitość jadła i napoju dla wygłodzonego wędrowca. który trafił dokądś. ale nie wie. kto go gości i kiedy to miejsce opuści. I czy będzie to możliwe?!

Marian Pilot (ur. 6 grudnia 1936) – powieściopisarz i nowelista. autor słuchowisk. dziennikarz i scenarzysta filmowy. badacz kołtuna polskiego (plica polonica) i bojownik o rehabilitację polskich czarownic. Działacz ludowy. zaliczany jest do twórców „nurtu wiejskiego” choć z silną – gombrowiczowską – skłonnością do groteskowej deformacji i sugestywnych wyśnionych wizji.

Laureat Nagrody NIKE za wydaną w WL-u powieść Pióropusz.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 34.9


ISBN

9788381470391: Wydawnictwo

Format

20: https://woblink.com/ebook/na-zakretach-losu-aleksander-lawski-135088u

Cena:


Dawid Janczyk. Moja spowiedź

Autor: Patryk Dobrowolski

Wielki talent.Rekordowy transfer. 

Nałóg. który zniszczył wszystko.

Świetny występ w młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie w 2007 roku pokazał. jak wielki drzemie w nim talent. Stawiano go w jednym szeregu z Sergio Agüero. chciały go u siebie Inter i Atlético. ale za rekordowe 4.2 miliony euro trafił do CSKA Moskwa. Stolica Rosji miała być trampoliną do wielkiej kariery Dawida Janczyka. Okazała się przekleństwem. które zapoczątkowało jego upadek…

„Moja spowiedź” to rozliczenie się z przeszłością jednego z największych talentów w historii polskiego futbolu. To opowieść o samotności. niewłaściwym towarzystwie. wizytach w najlepszych nocnych klubach. łatwych pieniądzach. braku cierpliwości. I o nałogu. który może rozpocząć się od jednego dr

:

Cena:


ISBN

9788375156089: Wydawnictwo

Format

34.99: https://woblink.com/ebook/piersi-kristi-funk-135646u

Cena:siedem grzechow glownych, lotnictwo cywilne, dewotka streszczenie, wszystko czego pragnę w te święta pdf, andrzej ambroziak, szczesliwy mozg, śmierć szkic, słownik wyrazów bliskoznacznych angielski, zawód tłumacz, 25 lat niewinności online, zbigniew białas rutka, spod kościoła, kaprys milionera pdf frączyk, dziewczynka z parku audiobook, zbigniew nowak zielarz, rafał moczkodan, koncepcja smart city…