Polityka wrogości. Nekropolityka

Autor: Achille Mbembe

Gdzie tkwią źródła globalnej przemocy? Jaki jest jej związek z liberalną demokracją? W porywającym eseju filozof historii analizuje mechanizmy wykluczenia. ukazując dwa skrajnie odmienne oblicza demokratycznego porządku. Jego zdaniem nie da się myśleć o liberalnej demokracji w oderwaniu od historii kolonializmu. Mbembe analizuje ich wzajemne powiązania i konsekwencje tej relacji w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. w którym wrogość staje się głównym sposobem przeżywania Innego.Podejmując wątki obecne w myśli Frantza Fanona. Mbembe proponuje alternatywę dla polityki wrogości. Przeciwstawia jej „etykę przechodnia” – tworzenie więzi oparte na budowaniu wspólnej pamięci. trosce i solidarności.

Polskie wydanie książki zawiera także słynny esej Mbembego Nekropolityka. jeden z najważniejszych tekstów teorii politycznej i krytycznej. mówiący o relacji między podmiotowością a śmiercią jako o korzeniach nowoczesnej suwerenności. Tekst ten stał się także punktem odniesienia dla współczesnych artystów. o czym świadczy choćby fakt. że jedna z części documenta 14 nosiła tytuł „The Society for The End of Necropolitics”.

Książka ważna i potrzebna w dobie narastających nacjonalizmów.

Początkowo. wszystko przebiega tak. jak gdyby odmowa wroga przeżywana była. w sobie. jako głębokie zranienie narcystyczne. Być pozbawionym wroga – albo nie doświadczyć zamachów czy innych krwawych aktów dokonywanych przez tych. którzy nienawidzą nas i naszego sposobu życia – to być pozbawionym relacji nienawiści. dzięki której można dać upust wszelkiego rodzaju żądzom. zazwyczaj zakazanym. To być pozbawionym demona. bez którego nic nie jest dozwolone. gdy tymczasem epoka zdaje się nawoływać. gorączkowo. do absolutnej swobody. do powszechnego rozprzężenia i wyzbycia się jakichkolwiek zahamowań. (fragment książki)

Wydawnictwo: Karakter

Cena: 29


https://woblink.com/product-publication/download/136972/epub

1:

:

Cena:


Wizerunki książąt i królów polskich

Autor: Józef Ignacy Kraszewski

Zobrazowanie królów i książąt polskich przez wybitnego pisarza. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Praca oparta na źródłach pisanych. ikonografii i sfragistyce. stąd utrzymywano. że przedstawione w niej wizerunki władców należą do prawdziwych i autentycznych.

Wydawnictwo: Psychoskok

Cena: 9.9


Sierota. bestia. szpieg

Autor: Matt Killeen

„Bękarty wojny” dla nastolatków. Lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara – sprytna i impulsywna gimnastyczka – zostaje sama jak palec. Ale gdy już się wydaje. że szczęście ją opuściło. los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega. a ten składa jej propozycję nie do odrzucenia. Jeśli Sara pomoże mu w pewnej niebezpiecznej misji. on wywiezie ją z Niemiec. Sara przyjmuje więc fałszywą tożsamość. wstępuje do elitarnej szkoły dla córek nazistów i rozpoczyna grę o wszystko.

Wydawnictwo: Media Rodzina

Cena: 31.2partnerstwo bliskosci, wymiar kwantowy, przedstaw skutki wielkiego kryzysu gospodarczego, sprawdzian z polskiego klasa 3, paulina simons, joanna bednarz, osobowość intj, stanisław wyspiański wyzwolenie, wypracowanie z pana tadeusza, podróże poza ciałem pdf, dziady cz 3 opracowanie szczegółowe, czerwona kartka dla sprężyny, slepiec, ewa bińczyk epoka człowieka, książki za darmo, mark greaney, magdalena ogórek w ciąży, ibuk.pl za darmo, emily giffin pewnego dnia, tango audiobook…