Reportaże z warszawskiego getta

Autor: Perec Opoczyński

Perec Opoczyński był doświadczonym i utalentowanym poetą. prozaikiem. publicystą. Urodzony w 1892 roku w Lutomiersku. pobierał nauki w jesziwie. potem praktykował w warsztacie szewskim. Po I wojnie światowej (podczas której służył w armii carskiej i znalazł się w niewoli niemieckiej). mieszkając w Łodzi. a od 1925 roku w Warszawie. współpracował z gazetami żydowskimi i z grupą ‚Jung Jidysz’. W czasie okupacji znalazł się w warszawskim getcie. Był tam listonoszem i bliskim współpracownikiem Archiwum Ringelbluma ‚Oneg Szabat’. Właśnie w Archiwum zachowały się jego poruszające reportaże. Zginął prawdopodobnie schwytany w obławie w styczniu 1943 roku.

W dziennikach pisanych w gettach i obozach powtarza się ten sam motyw: bezradności języka wob

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Cena: 33


Od Banjo Patersona do Meliny Marchetty. Adaptacje literatury australijskiej

Autor: Opracowanie zbiorowe

Od Banjo Patersona do Meliny Marchetty to kolejny tom w serii poświęconej adaptacjom filmowym literatur narodowych. Autorzy niniejszego zbioru analizują wybrane utwory literatury australijskiej – zarówno klasycznej. z przełomu XIX i XX wieku. jak i tej bardziej współczesnej – oraz ich filmowe lub telewizyjne adaptacje. Znalazło się tu miejsce zarówno dla powieści Oko cyklonu noblisty Patricka White’a. jak i dla Ptaków ciernistych krzewów Colleen McCullough. największego sukcesu komercyjnego literatury australijskiej. dla wybitnych dzieł filmowych. takich jak Piknik pod wiszącą skałą Petera Weira. a także dla najważniejszych bohaterów tamtejszej historii i mitologii. Wiele opisanych adaptacji filmowych zreal

32: https://woblink.com/ebook/warszawskie-pasaze-krzysztof-rutkowski-125703u

Cena:głupstwo, alina kwiatkowska, egzamin gimnazjalny fizyka zadania, statyka płynów, przewodnik po paryżu pdf, metody badań marketingowych pdf, wspomnienia z martwego domu, audiobooki sf, czuję się świetnie, niebieskie strefy pdf, artur przybysławski, jakościowe, pieśń o rolandzie autor, rozdziobia nas kruki i wrony, rimworld recenzja, sposób na elfa pdf darmowy, piekielna miłość haner chomikuj, wyznania zakupoholiczki książka, podstawy ekonomi…