Błogie odwroty

Autor: Yanick Lahens

Polifoniczna powieść. której akcja toczy się w dzisiejszym Port-au-Prince. stolicy Haiti.

Kilka miesięcy po zabójstwie sędziego. który za wszelką cenę pragnął zachować niezależność. nikt z jego bliskich nie potrafi pogodzić się ze stratą. Osierocona córka. żona i szwagier próbują odgadnąć zagadkę jego śmierci. Misternie zbudowana intryga trzyma w napięciu. ale nie ona jest w powieści najważniejsza. Ważniejsze jest tu tu oszałamiające. niebezpieczne. a zarazem piękne i rozbudzające zmysły miasto oraz ludzie. którzy je tworzą. z całym bogactwem ich uczuć. marzeń. pragnień i niespełnień. Ważne są także proste pytania. na które nie ma łatwych odpowiedzi: gdzie kończy się niewinność a zaczyna współudział? Co to znaczy być odważnym? Gęsta. pulsująca proza. w której słychać echa Baldwina. Marqueza i Frankétienne’a oraz dźwięki nie tylko haitańskiej muzyki.

Wydawnictwo: Karakter

Kultura języka polskiego

Autor: Andrzej Markowski

Nowe. zaktualizowane i uzupełnione wydanie cenionego i nowoczesnego podręcznika akademickiego z dziedziny kultury języka. Profesor Andrzej Markowski omawia najważniejsze tendencje współczesnej polszczyzny. pokazuje żywe związki zachodzące pomiędzy językiem a kulturą. zapoznaje studentów z podstawami teoretycznymi językoznawstwa normatywnego. Objaśnia. jak zmieniły się warunki socjolingwistyczne i pragmalingwistyczne komunikacji językowej Polaków w ostatnich latach. analizuje aktualne tendencje leksykalne. zwraca uwagę na nowe wyrazy i związki wyrazowe.

Przedmiot Kultura języka polskiego służy zapoznaniu studentów z podstawami teoretycznymi językoznawstwa normatywnego oraz kształtowaniu umiejętności właściwego (tj. poprawnego oraz zgodnego z zasadami et

victor hugo katedra notre dame, star wars mroczny uczeń, chemia w zadaniach i przykładach pdf, święte księgi judaizmu, mikołaj stawrogin, izaak cylkow, człowiek w poszukiwaniu sensu audiobook chomikuj, słownik frazeologizmów, nawyk samodyscypliny. zaprogramuj wewnętrznego stróża, kate morton zapomniany ogród, boroń kaczmarska, książka minimalizm, łukasz srokowski, miedziany jezdziec, tess gerritsen kształt nocy, niewyjasnione tajemnice, seks na ekranie, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne pdf…