Miesięcznik ZNAK nr 745: Biografie rzeczy żydowskich

Autor: autor zbiorowy

Rzeczy. które zostały Zagłada odmieniła krajobraz Polski. Przestała istnieć różnorodna społeczność polskich Żydów. pozostały żydowskie domy. przedmioty codziennego użytku. elementy dziedzictwa materialnego. O Zagładzie przypominają zarówno byłe nazistowskie obozy. jak i tysiące masowych i pojedynczych grobów mordowanych Żydów. To. co materialne. okazuje się wyzwaniem dla pamięci – nie zawsze poddaje się jej selektywnej naturze i może prowadzić do bardziej refleksyjnej. krytycznej postawy wobec przeszłości. W jakie relacje z ludźmi wchodzą przedmioty? Dlaczego nie sposób zapomnieć o traumie tam. gdzie miała ona miejsce? Jak materialność pomaga uruchomić proces przepracowywania trudnej pamięci?

Wydawnictwo: Znak

Cena: 11.9


Dunkierka. Sukces operacji „Dynamo”

Autor: Edward Keble Chatterton

Operacja „Dynamo” ‒ „cud Dunkierki”. który przesądził o losach wojny

27 maja 1940 roku wynik bitwy o Francję był już przesądzony. Wówczas to rozpoczęła się jedna z największych operacji II wojny światowej: ewakuacja spod Dunkierki.

Przez kolejne dziewięć dni. sformowana naprędce armada najrozmaitszych statków i okrętów ocaliła blisko 340 tys. żołnierzy sił sprzymierzonych. Przewiozła ich przez kanał La Manche i sprowadziła bezpiecznie z powrotem do Anglii.

Wspomnienia tamtych wydarzeń są wciąż żywe w pamięci Brytyjczyków. Jednak przy całym zaangażowaniu Królewskiej Marynarki Wojennej. marynarki handlowej oraz innych armatorów z Wysp Brytyjskich. wkład pozostałych zaangażowanych nacji ‒ Francuzów. Holendrów czy Belgów ‒ pozostaje niedoceniony. Podobnie zresztą jak znaczenie działań obronnych w Calais. Lille czy Amiens. które skutecznie odciągnęły uwagę Niemców od Dunkierki.

Książka Chattertona to nie jedna. a wiele opowieści. ukazujących ówczesne wydarzenia z różnej perspektywy. Dopiero splot rozmaitych faktów i relacji pozwala ujrzeć je w pełnym wymiarze. Z kolei przytaczane dokumenty z epoki wskazują. że pewne zdarzenia widziano i oceniano na bieżąco inaczej. często w opozycji do późniejszej wiedzy.

Autor opisuje „cud Dunkierki” okiem zapalonego żeglarza i byłego żołnierza. Relacjonuje go na gorąco. bo zaraz po zakończonej sukcesem operacji. W przystępny i rzetelny sposób przedstawia wnikliwie obraz zdarzeń. tętniący wciąż żywymi emocjami. Chattertona bulwersuje zdrada belgijskiego króla Leopolda II wobec aliantów. Jasno wyraża swą pogardę dla niemieckich ataków na wyraźnie oznakowane statki pasażerskie. Emanuje dumą z postawy cywilów. którzy. nieustraszeni. ruszyli praktycznie bezbronni w strefę walk.

Edward Keble Chatterton (1878‒1944) był żeglarzem. a także uznanym pisarzem z Sheffield. Jego podróże przez kanał La Manche. do Holandii. wokół basenu Morza Śródziemnego stały się tematem wielu książek i artykułów.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do ochotniczej rezerwy Królewskiej Marynarki Wojennej. gdzie dowodził flotyllą kutrów. Służbę zakończył w roku 1919 w stopniu komandora podporucznika.

W międzywojniu pisał książki o modelarstwie. powieści dla młodzieży oraz historie rozgrywające się na morzach. Od roku 1939 skupił się wyłącznie na tematyce II wojny światowej.

Wydawnictwo: Replika

Cena: 30.9


ISBN

9788320053999: Wydawnictwo

Format

109: https://woblink.com/ebook/zespol-stopy-cukrzycowej-waldemar-karnafel-30615u

Cena:


30722

9.9: https://woblink.com/ebook/jak-zatrudniac-pracownikow-tymczasowych-po-zmianach-od-1-czerwca-2017-r-monika-fraczek-30722u

1

:

Cena:


Jak prawidłowo tworzyć przepisy zakładowe

Autor: Sebastian Kryczka

Publikacja omawia sposób tworzenia najważniejszych przepisów zakładowych tj. regulaminu pracy. regulaminu wynagradzania. regulaminu zfśs. układu zbiorowy pracy i obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy. Przedstawiono w niej jak wprowadzać takie przepisy wewnątrzzakładowe i co powinny one zawierać. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany jakie weszły w życie od 1 stycznia 2017 r. w zakresie wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania. W publikacji znajdują się również przykładowe wzory przepisów zakładowych. 

Wydawnictwo: INFOR

Cena: 14.9perfekcyjna pani domu poradnik, złączeni zemstą cora reilly, edyp w kolonos, agnieszka legucka, józef nizioł, opowiadanie wigilijne dla dzieci, pdf logo, 5 języków miłości dla singli, dialektyka hegla, chłopiec z latawcem, rozmówki polsko włoskie pdf, patofizjologia książka pdf, wprowadzenie do nauki o państwie i polityce pdf, w szpilkach od manolo chomikuj, motoryczność człowieka, książka faraon, radosław strugała…