A Lost Lady of Old Years

Autor: John Buchan

John Buchan was a Scottish author and Unionist politician who served as Governor General of Canada. He wrote a series of books that follow the adventures of Richard Hannay. an expatriate Scot who was first introduced in the classic novel The Thirty-Nine Steps. Set in Scotland in 1745. during the Jacobite Rebellion. this dark story of loyalty and betrayal on the road to Culloden Moor recounts the adventures of Francis Birkenshaw. The Jacobite cause means nothing to him until a chance meeting with the beautiful Margaret Murray presents an opportunity for profit and adventure. The fateful encounter marks the beginning of Francis’s involvement with John Murray of Broughton. an infamous traitor and turncoat. Once described as ’a tale of adventure and betrayal on the long bloody road to Culloden Moor’. A Lost Lady of Old Years is set in Scotland during the Rebellion of ’45. Young Edinburgh-born Francis Birkenshaw cares nothing for the Jacobite cause until an encounter with the beautiful wife of Bonnie Prince Charlie’s secretary. Mrs Margaret Murray. leads to a dangerous involvement with her husband. John Murray of Broughton. an infamous turncoat. A dark and compelling portrayal of the Jacobite Rebellion.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


Widzieć więcej. Podróż przez Ekwador. Kolumbię i Wenezuelę

Autor: Tony Kososki

Dzień dobry. ja autostopem z Rio de Janeiro – to hasło. którym 22-letni Tony Kososki jednał sobie wszystkich. bez wyjątku. spotykanych podczas podróży ludzi. I nieważne. czy znajdował się w Ekwadorze – najbardziej europejskim spośród poznanych przez niego krajów Ameryki Południowej. wciąż zmagającej się z problemem narkotyków Kolumbii. gdzie mimo całego zła żyją najcudowniejsi ludzie świata. czy w pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

Tony lubi zaskakiwać i łamać stereotypy. Już w Brazylii podjął decyzję o ograniczeniu swoich wydatków za transport i noclegi do minimum. czyli do zera. Czy udało mu się zrealizować ten cel i jak wpłynęło to na jego podróż? Jak doszło do tego. że spędził noc w wenezuelskim areszcie i dwa tygodnie w raju

18.75: https://woblink.com/ebook/wolam-cie-po-imieniu-maria-bigoszewska-31010u

Cena:


To the Last Man

Autor: Zane Grey

Imagine if Romeo and Juliet were set among the sheep ranching families of Arizona. Add in a heavy dash of frontier action and adventure. and that neatly sums up the plot of Zane Grey’s „To the Last Man”. which follows a blossoming romance among members of feuding clans in the vast open plains of the Wild West. „To the Last Man” is the story of Arizona’s Pleasant Valley War. one of the most legendary conflicts of the Old West. Son of a cattleman. Jean Isbel tests family loyalty by falling in love with the daughter of a sheepherder. Ellen Jorth. The rivalry of generations is reawakened and the lovers are caught in the crossfire in a story that takes a chapter from the real family feuds of the early American West. The story was based on an actual feud in Arizona that Zane Grey researched.

Wyda:

Cena:taktyczne ratownictwo medyczne pdf, zbrodnia prawie doskonała, wędzki dariusz, indicativus praesentis passivi, krzysztof z popiolow, dragon age inkwizycja podniebna twierdza, gierusz podręcznik samodzielnej nauki księgowania, winnetou pdf, katarzyna bilewska, kodeks pracy komentarz pdf, wolters kluwer księgarnia, dbaj o siebie, jestem nudziarą pdf, siostra michaela pawlik, dziennik odchudzania pdf, gta vice city ukryte paczki…