Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości

Autor: Peter Godfrey-Smith

Kiedy nurkujesz w oceanie. zanurzasz się w początek każdego z nas. – P. Godfrey-Smith

Mimo że ssaki i ptaki są powszechnie uważane za najmądrzejsze stworzenia na Ziemi. najnowsze badania dowodzą. że wyższa inteligencja pojawiła się na bardzo odległej gałęzi drzewa życia. Mowa o głowonogach. a przede wszystkim ośmiornicach. jednych z najbardziej zadziwiających zwierząt zamieszkujących oceany. Są inteligentne. ciekawskie. mają zdolność uczenia się. odróżniania kształtów i rozpoznawania ludzi. Potrafią odkręcić słoik. pluć w żarówkę. by zgasić światło. znaleźć wyjście z labiryntu i brawurowo uciec z niewoli. W zdolności do kamuflażu nie mają sobie równych; w ciągu niespełna sekundy mogą upodobnić się do koralowca. kępki wodorostów czy piaszczystego morskiego dna. Jak to możliwe. że stworzenia obdarzone takimi zdolnościami wyewoluowały w linii tak radykalnie różnej od naszej?

Peter Godfrey-Smith zabiera nas w podróż przez oceany – zarówno te współczesne. jak i archaiczne – w poszukiwaniu prapoczątków świadomości. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych oraz własnych podwodnych obserwacjach. odkrywa tajemniczy i fascynujący świat innych umysłów. pozwalając zrozumieć naturę naszych własnych.

Zwięzły i elegancki przewodnik po ewolucji. świadomości i biologii morskiej. – Psychology Today

Fascynujące i często zachwycające! – The Times

Książka znalazła się na liście 10 najlepszych tytułów popularnonaukowych tygodnika „Publishers Weekly” w 2016 roku

Finalistka The Royal Society Book Prize 2017

Peter Godfrey-Smith – profesor filozofii w Graduate Center na uniwersytecie w Nowym Jorku oraz historii i filozofii nauki na Uniwersytecie w Sydney. Jego podwodne nagrania ośmiornic pojawiały się w National Geographic i New Scientist.

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

pokonać lęki i fobie pdf, jan brzechwa stonoga, gry online lego star wars, dzieci z bullerbyn karty pracy do druku, jak pokroić tort, kain byron, magnetyzm test, pocałunek szpiega, świadczenia na rzecz pracowników, gazeta wyborcxa, dziecko z zaburzeniami zachowania w szkole, bochenek anatomia tom 1, medaliony opracowanie, spóźnieni kochankowie pdf, wysoko wrażliwi pdf chomikuj, słownik medyczny polsko angielski pdf, agnieszka niewińska, problemy społeczne xxi wieku…