W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu

Autor: Renata Lis

W lodach Prowansji to pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina – pisarza. wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień. Jego miłość do Galiny Kuzniecowej i późniejszy związek Kuzniecowej z Margaritą Stiepun; co się stało z pieniędzmi z Nagrody Nobla; prawdziwy stosunek Bunina do Rosji po drugiej wojnie światowej; nagonka na niego prowadzona przez agenturę sowiecką we Francji i Stanach Zjednoczonych – to tylko niektóre z wielu tematów poruszonych w tej fascynującej książce. Nie jest ona biografią w klasycznym sensie. to raczej pełna przygód i odkryć podróż przez życie Bunina na wygnaniu. którą autorka – wyposażona. oprócz wiedzy literaturoznawczej. także we wrażliwość i pamięć historyczną – odbyła w roku 2013 i 2014. w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Jest początek lat 40.. Niemcy zajmują Francję. a Bunin obserwuje to z Grasse na Riwierze. Za sobą ma wszystko. co kiedyś dawało mu siłę: starą Rosję; miłość; sukces literacki. Odkrywamy jego dawne i obecne tajemnice: autorka sugestywnie przedstawia rozwijany wewnątrz małżeństwa z Wierą Muromcewą romans Bunina z poetką Galiną Kuzniecową. która w końcu opuściła go dla kobiety; towarzyszy mu w podróży do Szwecji po Nagrodę Nobla; pokazuje go. jak rozebrany do naga i głodny pracuje nad prozą miłosną z tomu Ciemne aleje. klnie jak matros i rzuca się z nożem rzeźnickim na André Gide’a.

W tej wielowarstwowej opowieści często słychać głos samych bohaterów – przede wszystkim za sprawą dzienników Kuzniecowej. Muromcewej i Bunina. których obszerne fragmenty można tu przeczytać po raz pierwszy.

Wydawnictwo: Sic!

Cena: 24


Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic

Autor: Zbigniew Nienacki

Pan Samochodzik udaje się w Bieszczady. Wraz z Baśką. który kończył właśnie drugą licealną. i jego zastępem harcerskim. próbuje rozwikłać tajemnicę przemytników starych ikon. Trop prowadzi do Pragi.

Wydawnictwo: Liber Novus

Cena: 29.99


Mennica

Autor: Mateusz M. Lemberg

Policjanci. fałszerze. gangsterzy i mordercy jeszcze raz zatańczą w rytm szalonej polki. pod dyktando nominowanego do Nagrody za Najlepszą Kryminalną Powieść Miejską 2014 Mateusza M. Lemberga.

W nocy nie słychać w lesie śpiewu ptaków. Samotny pies myśliwski myśli o swoim panu. warując w środku młodnika. Z nudów i głodu gryzie palec dziewczyny. której ciało wyczuł pod darnią.

Samotny mężczyzna siedzi w wyciszonym. ukrytym pomieszczeniu i przygląda się pracującej maszynie offsetowej. Drżą mu dłonie. Tuż obok stoi prasa do wyrobu monet. Jeszcze nie wie. że ta nielegalna mennica przyczyni się do końca jego marzeń.

Policjant. który nie stoi już na straży prawa. wpatruje się w pistolet na półce. Niedługo będzie musiał go użyć. żeby ochronić dobro i miłość. Nie wie. że sprowadzi śm

Wydawnictwo: Dialog

Cena: 18sj hooks, diagnoza w resocjalizacji wysocka pdf, apokryf juliana, przeglad literatury, dzieci z bullerbyn mobi, pomiędzy nami góry pdf, neuromancer pdf, labirynt fauna lektor, kobiety z dubaju, mortyr iii: akcje dywersyjne, han jenny, conn iggulden, zamach w polsce…