The Last of the Plainsmen

Autor: Zane Grey

Unlike many of Grey’s fictional novels of the old west. this is an account of a trip made to the North Rim of the Grand Canyon about 1908. for the purpose of tracking and capturing mountain lions. Buffalo Jones was the last of the famous plainsmen who rode the trails of the old West. In a continuing quest to establish dominion over wild animals. Jones leads his men on a journey to capture untamed cougars and bring them back alive. After several run-ins with Navajo. Commanche. Yellow Knife and Great Slave Indians. Jones finally captures his first wild cougar. The story is riveting with many details of the Arizona high desert and Grand Canyon areas of that era and gives a wonderful account of the Ponderosa Pine forest now known as the Kaibab National Forest.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena:


Pyszności z roślin

Autor: Paweł Ochman

Słodycze kochamy wszyscy. zwłaszcza Paweł Ochman – weganin od 26 lat. autor popularnego bloga Weganon.pl. Jego kulinarna przygoda i miłość do cukiernictwa zaczęły się od zeszytu z przepisami mamy. Teraz w nowej roślinnej odsłonie wracamy z Weganonem do słodkości z dzieciństwa. smaków kuchni naszych mam i babć. Do niezapomnianego zapachu kruchych babeczek z kremem budyniowym. pischingerów i szyszek. Poznamy tajemnice robienia tart i prostych śniadań. świątecznych ciast oraz deserów z różnych stron świata.

Paweł Ochman w 100 nowych przepisach. których nie znajdziesz na blogu. podpowiada:

• Czym zastąpić nabiał i jajka?

• Jak łatwo połączyć podstawowe składniki?

• Co zrobić. by było szybko. zdrowo i pysznie?

15: https://woblink.com/ebook/kosciol-prawoslawny-a-rzeczpospolita-polska-zarys-historyczny-1370-1632-kazimierz-chodynicki-32268u

Cena:


The Rainbow Trail

Autor: Zane Grey

Originally published in 1915. „The Rainbow Trail” is the sequel to „Riders of the Purple Sage”. At the end of that famous novel. a huge boulder had rolled down to shut off the entrance to Surprise Valley. leaving Lassiter. Jane Withersteen. and little Fay Larkin to a singular fate. Twelve years later a young. disillusioned. ex-preacher in Illinois. hears about the wonderful secret canyon where a couple with their young foster daughter had fled to for safety. knowing they could not likely get out ever again without help from outside. He heads out West and. without any experience. journeys into the unforgiving desert to fulfill this quest. He is helped along the way by a friendly Mormon. traders and a wise Navajo Indian. The author. Zane Grey. gives a vivid panoramic view of the mountains. meadows full of wildlife and challenges faced in the desert to survive.

Wydawnictwo: KtoCzyta.pl

Cena: 14.9


ISBN

9788374828321: Wydawnictwo

Format

13.5: https://woblink.com/ebook/przyjmij-jego-wyzwanie-michal-olszewski-31467u

Cena:


ISBN

9788365157959: Wydawnictwo

Format

25.01: https://woblink.com/ebook/witraz-agnieszka-korzeniewska-31476u

Cena:


ISBN

9788380885295: Wydawnictwo

Format

29.9: https://woblink.com/ebook/film-noir-i-kino-braci-coen-kamila-zyto-32039u

Cena:


https://woblink.com/product-publication/download/31319/epub

1:

:

Cena:


ISBN

9788362247530: Wydawnictwo

Format

15.99: https://woblink.com/ebook/patrze-monika-mostowik-31437u

Cena:randka w ciemno 2015, epub, noc nad oceanem, reklama jako tekst kultury, ruthless people pdf pl, historia bliskiego wschodu, scooby doo bajki, magdalena półtorak, arabska corka, repetytorium noszczyk, bartłomiej przybylski, rachunkowość bankowa, rykoset, czasy we francuskim, dialog zamiast kar pdf, byłam kochanką arabskich szejków pdf za darmo, wyprawa czarownic…