Jesień patriarchy

Autor: Gabriel Garcia Marquez

Opowieść o dyktatorze. jego nieograniczonej władzy i trwającej wieczność agonii jest summą latynoamerykańskich dyktatur i narosłej wokół tych dyktatur literatury.Wszystko w tej opowieści jest niejednoznaczne. wątpliwe. sprzeczne. wykluczające się. zaskakujące i banalne zarazem. Historia splata się z baśnią. hagiografia z brukową tandetą. pieśni żebracze z symfoniami Brucknera. Dzieje się tak dzięki niezwykłej. wielogłosowej narracji. w której monolog dyktatora przegląda się w lustrze innych relacji i reakcji. jak choćby wtedy. gdy z początkiem XX wieku opowiada o niezwykłym spotkaniu sprzed wielu lat z dziwnie zachowującymi się załogami trzech karawel. przeświadczonymi. iż odkryli zupełnie nowy ląd.Humor. maestria i gorycz. I absolutne arcydzieło realizmu magicznego.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Cena: 29.9


:

:

Cena:


Naddniestrze

Autor: Piotr Oleksy

Naddniestrze – kraina dziwów i kontrastów. Kiedyś ojczyzna strachów i upiorów. o których pisał już Henryk Sienkiewicz w „Trylogii” . dziś miejsce pełne zaskakujących paradoksów: bo choć to państwo nieuznawane. o przyszłości politycznej decyduje się tu przy urnie wyborczej. Choć to kraj. który powstał w obronie radzieckich wartości. ważniejsze niż ZSRR jest w nim Imperium Rosyjskie. a przywiązanie do „prawdziwej” mołdawskości doprowadziło do wojny z Republiką Mołdawii. Choć to miejsce silnych podziałów narodowościowych. to tu po raz pierwszy i ostatni w historii ramię w ramię walczyli ukraińscy nacjonaliści i rosyjscy imperialiści. Jak tak naprawdę wygląda naddniestrzańska codzienność? I co ją ukształtowało?

Na te i inne pytania odpowiada Piotr Oleksy. ukazując całą paletę niewiarygodnych sprzeczności rządzących Naddniestrzem. Spotykamy tu watażków. gangsterów i gorących patriotów nieuznanego państwa. ale „jest tu też trochę jak w filmie polskim zdaniem Mamonia – spojrzysz w prawo. spojrzysz w lewo. nic się nie dzieje. Marazm i apatia – powie ktoś. Stabilność – stwierdzi ktoś inny”.

„Naddniestrze jest fascynujące. W niewielu miejscach Europy na tak małym terytorium zamieszkanym przez tak nieliczną ludność nagromadziło się tyle zawiłości historycznych. politycznych i kulturowych. Piotr Oleksy – badacz przeszłości Naddniestrza i świadek wydarzeń rozrywających się tam w ciągu ostatnich lat – otwiera przed nami historię i teraźniejszość tego parapaństwa. nieuznawanego przez inne kraje świata. ale istniejącego od trzech dekad z woli jego mieszkańców. Dziś Naddniestrze to nie tylko baza przemytniczej mafii i rosyjskiej armii. ale również ojczyzna ludzi. dla których egzotyczna nostalgia za sowieckim rajem stanowi sens życia.” Bogumił Luft. były ambasador RP w Rumunii i w Republice Mołdawii

Wydawnictwo: Czarne

Cena: 29.9edukacja zdrowotna pdf, liszai, czarne stopy streszczenie, bracia karamazow audiobook, klemens stępniak, cumulonimbusy, ontologia sytuacji, piekna pani, władysław studnicki wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej pdf, bez pożegnania lingas, peter nimble i magiczne oczy, anna kostera pruszczyk, perfekt niemiecki ćwiczenia pdf, aleksandra ławrynowicz, dziennikarstwo i świat mediów pdf, co to jest gospodarka rynkowa, chyłka 11, tomasz markiewicz, prawda zapisana w popiołach, mróz chyłka tom 11…