Indie. Sztuka władzy

Autor: Krzysztof Mroziewicz

 Krzysztof Mroziewicz zabiera nas w podróż do Indii. Jest to jednak równocześnie podróż w czasie. do epoki tworzenia się zrębów scentralizowanego państwa. Ministrem i doradcą założyciela słynnej dynastii Maurjów. Ćandragupty. był mędrzec Kautilja. Napisany przez niego traktat zawiera wskazówki wprowadzające w sztukę rządzenia krajem i ludźmi tak. by żyli oni w dobrobycie. Dzieło to. poświęcone zagadnieniom dyplomacji. prawa. ekonomii. polityki oraz wojny. wyprzedza o niemal dwa tysiące lat Księcia Niccola Machiavellego.

W Sztuce władzy Krzysztof Mroziewicz przybliża polskim czytelnikom jedno z najważniejszych dzieł w literaturze Indii. Arhaśastrę mędrca Kautilji z IV wieku przed naszą erą. Państwo i władzę opisane przez Kautilję można określić jako „totalitaryzm z ludzką twarzą”. Biurokratyczne państwo wkracza tu w każdą. nawet najbardziej osobistą sferę ludzkiego życia. opierając się na powszechnym szpiegowaniu. agentach i intrygach. Kautilja ma ambicję. by być dobrym. zapewnić ochronę słabym. a nawet rekompensować obywatelom szkody wyrządzone przez osoby prywatne. W praktyce jednak tworzy państwo wszechobecnej kontroli. okrutnych kar oraz tortur.

Lektura książki Krzysztofa Mroziewicza stawia przed czytelnikami pytanie. czy w ogóle może istnieć władza absolutna. która nie zdegeneruje się i nie zamieni w tyranię wszechobecnej kontroli. Mnie jednak najbardziej poruszyło prawo. w którym czuję ogromny ładunek poezji: „Wolność to ulga. którą przynosi gaszenie pragnienia”.

Wiktor Osiatyński

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Cena: 33


https://woblink.com/product-publication/download/28568/epub

1:

:

Cena:


Firstlife. Pierwsze życie.

Autor: Gena Showalter

Żyje się tylko raz? Nie w tym świecie. tutaj prawdziwe życie zaczyna się dopiero po śmierci. Jesteś pełnoletni? A więc pora zdecydować. czy będziesz wyznawać zasady Trojki. czy Miriady. Te dwie frakcje toczą zaciekłą walkę o dusze Niezwerbowanych i prawie nigdy nie grają czysto. Tenley została naznaczona już w chwili narodzin. Jest obdarzona wielką mocą. I Trojką. i Miriada nie cofną się przed niczym. by ją przeciągnąć na swoją stronę. Wciąż nie zdecydowała. dokąd chce trafić po śmierci. a nie wie. że los przygotował dla niej kilka niemiłych niespodzianek.

Wydawnictwo: Harper Collins Polska

Cena: 19.99opium w rosole testy, podstawy pielęgniarstwa tom 1 pdf, dawid zgud, dobór do policji, 1 miłosc, klub ksiązki katolickiej, twoj weekend czasopismo, e libra, sztuka porządkowania życia po szwedzku, uwikłani chandler, klawo jadziem, przebieg wielkiego kryzysu gospodarczego, niebo ze stali. opowieści z meekhańskiego pogranicza, antyterorysta, regiony turystyczne świata geografia, czerwony byk, szacki trylogia, testy z lektury charlie i fabryka czekolady…