Piłsudski. Dmowski i niepodległość. Osobno. ale razem

Autor: Tadeusz A. Kisielewski

Jak Dmowski i Piłsudski wykorzystali w 1918 r szansę na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Jak to się stało. że Polska zdołała odzyskać i obronić niepodległość? Co było głównym czynnikiem sprawczym? Niestety odpowiedzi na te pytania najczęściej były i są uzależnione od politycznych preferencji osób zabierających głos w tej sprawie.

Co nie znaczy. że wszystkie są fałszywe. Tadeusz Kisielewski. politolog. przyznaje rację Romanowi Dmowskiemu. że był to wynik współdziałania wielu czynników. przeważnie od nas niezależnych. korzystnej sytuacji międzynarodowej. Dopiero na tle uwarunkowań zewnętrznych można mówić o wkładzie w to dzieło samych Polaków.

Nigdy by jednak do tego nie doszło. gdyby Polacy nie potrafili wykorzystać tej nadzwyczajnej koniunktury. Gdyby mężowie stanu miary Dmowskiego i Piłsudskiego mimo politycznych różnic i osobistych uprzedzeń nie zdecydowali się współpracować. Kwestią otwartą pozostaje ocena. w jakiej mierze im się to udało.

Nie ma natomiast wątpliwości. że nigdy – ani wcześniej. ani później – Polska nie otrzymała od losu tak nieoczekiwanej i hojnej szansy jak w 1918 roku.

Wydawnictwo: REBIS

Cena: 38.9


Państwo. szkoła. klasy

Autor: Przemysław Sadura

Polscy rodzice (i dzieci) wprost uwielbiają szkołę. Tyle że brytyjską. jak wyemigrują. Dlaczego tę polską potępiają w czambuł. choć jej wyników zazdroszczą nam… Brytyjczycy? Czemu rolnicy. fryzjerki i hydraulicy podstawówki – poza wuefem i rówieśnikami – nie cierpią. a zawodówkę wspominają dobrze? Od kogo słyszymy legendy o gimnazjalnej Sodomie i Gomorze. choć przemocy było tam najmniej ze wszystkich rodzajów szkół? Po co i jak studiuje w Warszawie chłopskie dziecko z mazurskiej wsi. córka profesorskiej pary z Warszawy. syn nauczycielki spod Radomia? I wreszcie – czy PiS zaprowadza dziś w szkole porządek. pogłębia chaos. a może niszczy jeden z lepszych systemów oświaty w Europie?

Wydawnictwo: Krytyka polityczna

Cena: 39.9


Jak rozpalić ognisko. czyli rzecz o drewnie. podpałce i ogniu

Autor: Coulthard Sally

Niewiele rzeczy może się równać z siedzeniem przy ognisku lub wspólnym grillowaniem ze znajomymi. Nie ma nic lepszego od rozchodzącego się aromatu pieczonego mięsa. Czy istnieją przyjemniejsze sposoby spędzania letnich wieczorów?

Ale ilu z nas tak naprawdę wie. jak rozpalać ogień?

W tym inspirującym. a zarazem praktycznym poradniku autorka książki nauczy was jak:

• rozpalić piękny. buzujący ogień w domu i na dworze.

• własnoręcznie wykonać podpałkę.

• ułożyć idealny stos z drewna.

• dobrać rodzaj drewna do przyrządzanego mięsa.

• zrobić to wszystko bezpiecznie – czyli nie pomylić ogniska z pożarem.

Od ognisk po piecyki na drewno i kominki – ta książka prz

19.9: https://woblink.com/ebook/w-starym-dworze-powiesc-fantastyczna-boguslaw-adamowicz-127061u

Cena:sztuka flirtu, nędznicy audiobook, baldur’s gate ii: tron bhaala, dlaczego śpimy, mężczyźni z różowym trójkątem, maraton do szczęścia, to wiem na pewno, stres u dziecka objawy, pedagogika porównawcza, fizykoterapia książka, gramatyka historyczna języka polskiego, ateizm dawniej, nieosiągalna pdf, projekt rosliny, bez złudzeń mia sheridan, ćwiczenia język niemiecki pdf…